SEL, SUSUZLUK, HES

  • 3.07.2022
  • (1)

   Geçtiğimiz hafta İstanbul’daydım. Dolayısıyla Düzce’de yaşananları uzaktan takip ettim. Düzce’nin merkezinde geçmişte, bu boyutta bir sel felaketiyle karşılaşmamıştım. Ancak selin de ötesinde bir başka sorun Düzce halkını daha çok rahatsız ediyordu: Susuzluk!

   İstanbul’dan Düzce’ye olan yolculuğum vahadan çöle gelmek gibi oldu. Geldiğim ilk günde sular yeni yeni akmaya başlıyordu. Ertesi gün yine kesildi. Bir haftaya yakın süredir vatandaş suya ulaşmakta sıkıntı çekiyor. Uğur Suyu’nun taşmasıyla birlikte, şehre su veren ana hattın yıkıldığını duyduğumda aklıma ilk olarak o bölgedeki HES (hidroelektrik santral) projeleri takıldı.

HES’LERİN PAYI VAR MI?

   Uğur Suyu üzerindeki HES’ler bundan bir yıl önce de su basıncı sorunu yaşatmış ve belediye bununla ilgili bir açıklama yaparak, HES yetkililerini uyarmıştı. Açıklamanın içinde yer alan, “Düzce’nin içme suyunu sağlayan Uğur Suyu üzerindeki HES’lerin su tutması üzerine ilimizin bazı mahallelerinde su basıncında düşmeler yaşanmaktadır” ifadesi aklımdaki endişeleri arttırdı. Bu noktada, “Selin o bölgede yarattığı tahribat ve şehrin bir haftaya yakın susuz kalmasında HES’lerin payı nedir?” diye sormak gerekiyor.

   Tam da bu felaketler yaşandığı sırada, Samandere’de yeni bir HES çalışmasının yapıldığı söylentileri kulağımıza geliyor. Söylenene göre Samandere Şelalesi’nin yukarısında ve aşağısında iki adet HES yapılacak. Bir başka soru da burada karşımıza çıkıyor: Düzce turizminin en verimli olduğu bölgelerden birinde doğa tahribatına yol açabilecek bu projenin detayları nelerdir?

BELEDİYENİN PERFORMANSI

   Gelelim yaşanan “susuzluk” sürecinde belediyenin performansına.

   Takip ettiğim kadarıyla ana hattın yıkılmasının ardından çalışmalar başlamış ve su tedarikinin sağlanması için yeni bir regülatör oluşturulmuş.

   Bu kapsamda, başkandan daire müdürlerine ve personele kadar uykusuz şekilde çalışmalar neredeyse aralıksız devam etmiş.

   Özellikle Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün Ankara’daki temasları sayesinde Düzce’ye, yaralarını sarması için belli bir bütçe sağlandığını da duyduk.

   Öte yandan su sorunuyla ilgili Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden Burasıdüzce’ye yaptığı açıklamada, vanalar ilk açıldığında su arıtma deposunun dolmasını beklediklerini ve ardından suyun verildiğini söyledi. Ancak vatandaşın yoğun su ihtiyacı, deponun, tabiri caizse dolduğu gibi boşalmasına yol açmış. Bir yandan tankerlerle çeşitli mahallelere su takviyesi yapılırken, öte yandan henüz su alamamış Bahçeşehir Esentepe Mahallesi’ndeki su deposu doldurulmaya çalışılıyor. Günden’e göre yakın zamanda su sorunu giderilmiş olacak.

   Buraya kadar performans çok sorunlu görünmüyor.

   Ancak yazının başında da belirttiğim gibi felakete yol açan nedenler ve buna yönelik çalışmalar net değil. Bunların da ötesinde bir başka sorun daha var.

EN BÜYÜK HATA

   Belediyenin bu süreçteki en büyük hatası halkla doğru iletişimi kuramamak oldu. Vatandaşın bu süreçte neredeyse her saat bilgilendirilmesi, sorunun ve çözüm çalışmalarının şeffaf bir şekilde aktarılması gerekirdi. Bu noktada açıklamaların daha sık olması sorunu çözebilirdi. En önemli sorun, açıklamalarda suyun belirli bir saat aralığında verileceğinin söylenmesi, ancak söz verilen saatte verilememesiydi.

   Günlerce susuz kalan Düzce halkı, bir de meçhul bir gelecekle baş başa kaldığını hissedince, geriye yalnızca öfke kaldı.

   Vatandaşlara bu konuda sonuna kadar hak vermek gerekir. Temel ihtiyaçlara ulaşılamadığında geri kalan her şey önemsiz görünür. Bu bağlamda belediyenin, özellikle vatandaşla olan iletişimini gözden geçirmesi gerekir.

   Ve işte bu yazının son sorusu: Gelecekte yaşanabilecek felaketler için ne tür önlemler alınacak?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hamiyet
    Hamiyet
    4.07.2022 02:06

    Samandere’de yeni bir HES çalışmasının yapıldığı söylentilererinin gerçekliğini takip etmek gerek.

Resmi İlanlar