Düzce siyasetçisine küçük rehber

 • 19.02.2022
 • (6)

   Muhtemeldir ki bu yalnızca Düzce siyasetinin değil, genel olarak şehir siyasetinin ortak bir sorunudur. Temel olarak bir şehrin gelişiminde, kuruluşunda yer alan dinamikleri anlayamamak ve bu nedenle eksiklikleri, sorunları dile getirmekte zorlanmaktan söz ediyorum.

   Her şeyden önce siyaset soyut argümanların değil, somut söylemlerin, adımların alanıdır. Bu nedenle elle tutulamayacak olan her şey havada kalır.

   Düzce siyasetinde her şeye bir cevap verilir. Ancak “Düzce’nin eksiği, sorunu nedir, nasıl çözülür, Düzce’nin gelişmesi için ne yapılır?” gibi en önemli sorular neredeyse her zaman havada kalır. Soyut, bulanık söylevler çekilir, siyaset gündemine gönderme yapılır, sorunun, eksiğin ne olduğu anlaşılmaz.

   Oysa Düzce’nin A’dan Z’ye her alanda eksikleri, sorunları vardır. Sizi zahmete sokmadan ben bunlar için bir küçük harita hazırlayayım.

ALTYAPI

   Bir şehrin en temel dinamiği altyapıdır. Elektrik, su, doğalgaz, internet… Aslına bakılırsa şehrin diğer tüm unsurları, bu temel üzerinde yükselir.

   Peki Düzce ne durumda? Kısaca felaket diyelim. Ülke genelindeki enerji arzı sorununu şimdilik bir yana bırakırsak neredeyse haftada en az bir kez elektrikler kesiliyor, birçok hanenin hala doğalgaz altyapısı bulunmuyor. Düzce’nin birçok yerinde hala fiber internet altyapısı yok. Bedava internet hizmeti de çok kısıtlı bir alanda bulunuyor. Belediye, bunlar arasından bir tek su altyapısıyla ilgili çalışma yapıyor. Bu çalışma desteklenmeli.

ULAŞIM

   Bir şehirde eğer istediğiniz noktaya rahat, güvenli ve vakit kaybı yaşamadan ulaşamıyorsanız, o şehrin ne kadar güzel olduğunun ne gibi imkanlar sunduğunun da hiçbir anlamı kalmaz. Küçük bir şehir olmasına rağmen Düzce’de üniversite, Bahçeşehir, Merkez arasında, ulaşım için neredeyse büyükşehirlerdeki kadar zaman harcanıyor. Belediyenin bu konudaki küçük minibüs girişimi, bekleneni veremedi. Bu nedenle vatandaştan pozitif bir not almadı. Bu zamanı telafi edecek çözümler aranmalı. Merkezdeki trafik yoğunluğuna ilişkin bir çalışma söz konusu olsa da bunu bir adım öteye götürmek gerekir. Her zaman sözü edilen, Düzce’nin o doğal güzelliklerine ulaşmak ise arabası olmayan için büyük bir eziyet.

GÜVENLİK

   Güvenli bir şehirde yaşamak her insanın önceliklerinden biridir. Şehirde yaşayan insanlar, o şehrin olanaklarını kullanmak için başta güvende hissetmeli. Ne yazık ki, örneğin gece vakti Düzce sokaklarında tek başına dolaşabilecek çok az cesur insan tanıyorum. İnsanlar hangi saatte olursa olsun sokağa çıkmaktan çekinmemeli. Bu noktada sokakların aydınlatılması da ayrı bir önem taşıyor. Aydınlık sokaklar, karanlığı uzaklaştırmakta önemli rol oynar. Bu konuda çözüm için bugüne kadar pek bir çalışma yapılmadı.

SAĞLIK

   Bir diğer önemli konu da sağlık. Sağlık hizmetlerinin eksiksiz işlemesi gerekir. İnsanlar sağlık hizmetlerine fazladan zahmet harcamadan ulaşmalı ve sağlık sorunları için başka şehirlere yolculuk etmek durumunda kalmamalı. Düzce bu konuda sınıfta kalanlar arasında. Sağlıkla ilgili bir diğer unsur da şehrin sağlık sorunlarına yol açacak bir özelliğinin olmamasıdır. İşte hava kirliliği sorununun önemi tam olarak burada ortaya çıkıyor. Örnekler çoğaltılabilir.

EĞİTİM

   Eğitim bir şehrin gelişmesinde en büyük rolü oynayan unsurlardan biridir. Başta her aile çocuklarının, istedikleri her alanda en iyi eğitimi almasını ister. Bu bağlamda ilk kademeden, yüksekokullara kadar eğitimin kalitesi yüksek olmalı. Ne yazık ki eğitim alanında Düzce’yi diğer illerden ayırabilecek nadir özellikler var. Tıpkı Birmingham Kültürel Çalışmalar Okulu gibi ayırıcı özellikte merkezler oluşturulabilir.

KÜLTÜR, SANAT, EĞLENCE, SPOR

   İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşıladığında, doğal olarak bunun bir üst aşamasını talep ederler. Dolayısıyla bu noktada kültüre, sanata ve eğlenceye yönelik alanlar ön plana çıkar. Düzce’nin en başarısız olduğu alanlardan biri de budur. Kültür ve sanata yönelik cüzi miktarda çalışma yapılırken, eğlence için hiçbir planın olmadığı oldukça açık.

   Yıllar önce Burasıdüzce’nin yaptığı sokak röportajına gelen yorumlar hala aynı: Düzce’de yapılacak hiçbir şey yok. Yapılacak bir şeyler varsa bile yeterince duyurulmuyor.

   Eğlence mekanlarının eksikliğini konuşmaya bile gerek yok. Ancak bu konuda herhangi bir fikir ortaya atan da yok.

   Spor alanında Düzce’de belirli tesisler bulunsa da yine Düzce’yi diğer illerden ayıran bir özelliğin olmaması ön plana çıkıyor. Örneğin ayırıcı bir özellik olarak Düzce bir buz pateni merkezi haline gelebilir. Örnekler, fikirler çeşitlendirilebilir.

ESTETİK VE TURİZM

   Kent estetiği bir şehir için önemli olsa da temel sorunlar var oldukça yalnızca bir yanılsama olmanın ötesine geçmeyecektir. Estetik bağlamında hangi sokakta hangi kaldırımın, nerede, ne tür ağaçların ve çiçeklerin tercih edildiğinden, sokak lambalarının ışıkları ve biçimine, şehrin genel mimari yapısına kadar her şeyin ayrı bir yeri vardır.

   Örneğin ben olsam; Asar Deresi üstündeki köprüler için -bu toprakların kültürünü yansıtacak biçimde olması şartıyla- Prag’ı referans alırdım.

   Turizm konusu da estetikle bağlantılıdır. Şehrin hem coğrafyasını hem de kültürel yapısını ülkenin ve dünyanın başka şehirlerinden insanlar için cazip hale getirmek gerekir.

YOLSUZLUKLAR

   Yolsuzluklar, usulsüzlükler az önce saydığım her unsurda dikkatlice incelenmeli ve varsa hesabı sorulmalıdır.

   Örneğin; Düzce’de zamanında gündeme gelen yolsuzluk dosyalarıyla ilgili belediye geçmiş döneme yönelik herhangi bir inceleme başlattı mı, başlatacak mı?

   Söz konusu dosyalarda kimlerin, ne şekilde, neleri elde ettikleri açıklanacak mı? En önemlisi eğer yolsuzluk varsa hesabı sorulacak mı?

   Yolsuzlukları soruşturmak ne kadar önemliyse, yolsuzluk olmayan yerde bu kulvardan gerçekdışı eleştiriler yerine, yeni öneriler getirmek o kadar önemlidir.

*

   Bu başlıklar altında sayılan konuların hepsi birbiriyle sıkı sıkıya bağlantılıdır. Biri olmadan diğerinin gerçekleşemeyeceğini fark edeceksiniz.

   Bu konuların her biriyle ilgili, her siyasi partinin çalışması, planları olmalı, eksiklikler somut şekilde ifade edilmeli, Düzce’de alanının uzmanlarıyla görüşülmeli, gerekirse kurullar oluşturulmalı, en azından her biri hakkında araştırma yapılmalıdır.

   O da mı yok? O zaman bari bir zahmet, bir şehir kurma oyunu oynayın. Bu dinamikleri anlamakta yardımı olacaktır. Oyun deyip geçmeyin, dünyanın en büyük metropollerinin şehir planlamacıları bu oyunları oynuyor, yeri geldiğinde buradan fikirler üretiyor.

   Başlıklar arasında epey bir eksik bulunuyor. Ancak bir başlangıç rehberi için yeteri kadar veri olduğunu düşünüyorum. Bunu detaylandıracak olan siyasetçidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Kim için siyaset..
  Kim için siyaset..
  5.03.2022 14:01

  Siyaset dendiğinde, dürüst, nitelikli, insanların, kaçtığı veya ötelendiği oluşumlar akla gelir oldu.. Geçenlerde yerel basında 20 yıldır siyasetin içinde biri için vahim iddialar olan en az beş makale, yazı çıktı.. Bir çok siyasi ve gazete suçlanan kişinin çıkıp konuşması gerektiğini söyledi.. İlginçtir ses yok.. Böyle iddia ve ithamlar sonrası, Onurlu bir yurttaş aynı gün mahkemeye gider..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  5.03.2022 13:53

  Son 20 yıldır yerel yönetim ler önce kendince projeyi yapıyor, bazende yine kendi döneminde yapılmış yapı veya alt yapıyı yıkıp tekrar proje diye adlandırıyor.. Sonrasında maalesef STK olduğu iddiasında bazı kuruluşlarını Düzce’nin halkın sesi olması gereken bazı yerel gazetelerde de, Halk çok beğendi, memnun haberleri görüyoruz.. Güncel örnek, kesinlikle toplu taşıma standartlarında olmayan küçük araçların kulanılmaya başlanması.. Basamaklı ve 1,78 boyunda biri bile koltukta düz oturamıyor..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  5.03.2022 13:41

  Düzce’de siyaset, halk için, çevre için yapılıyorsa ki yapılmıyor.. O zaman somut söylemlerin devamında somut göstergeler, şehircilik anlamında bilimsel yatırımlar görebiliriz.. Büyük yıkımın sonrası kentleşme anlamında gelişmeden vaz geçtik, bir şehrin Tarihine, kültürüne, Cumhuriyetin ilanın dan bu güne, tüm kazanımlarına saldıran, yok etmeye çalışıp, kendi kültürünü yaşatmayı ilke edinmiş bir yönetim le karşı karşıyayız..

 • Düzce'li..
  Düzce'li..
  5.03.2022 13:26

  Şehircilik ve şehirleşme konusunda verdiğiniz güzel örneklere, bende yanı başımızda 2500 yıl önce alt yapısı, antik tiyatrosu ile planlanmış, kazdıkça medeniyet çıkan Konuralp i eklerim.. Bizler se bu gün bilgi cağında % 95 i yıkılmış dümdüz ovada kent planlayamadık..

 • F Sönmez
  F Sönmez
  20.02.2022 06:21

  Kaleminize sağlık.Yararlanmak isteyenlere. Ufuk açıcı olmuş.

 • Metin Atasever
  Metin Atasever
  20.02.2022 02:25

  Gece yalnız gezilmez Düzcede diyor yazar ,5gün önce Belediye yakınında bir otelde misafirlerimi karşıladım,gece 02 bir köpekler sürüsü gelen geçen arabalara insanlara saldırıyor bekçiler yanından geçiyor bir şey yapamıyorlar oysaki yakında Başıboş köpeklerin toplanması genelgesi yayınlanmıştı illaki bir insan parçalanıncamı bunlar toplanılacak.

Resmi İlanlar