Bir Nevi, Gayet Kurumsal Haber Bülteni

  • 4.05.2021

   Önünüzdeki haber bülteninde gerçeklerin ve yalnızca gerçeklerin tarafsız gözlerle aktarıldığına dair inanılan herhangi değerler üzerine ant içilmiştir. Kimin ant içtiği haber kaynağının gizliliği gereğince saklı tutulmaktadır.

   1- Asfalt Eskidiğine Pişman Oldu

   Bir gün 48 saat olsa, 48 saat çalışacak olan belediye ekipleri gece, gündüz, yağmur, kar, çamur dinlemedi. Aradan belirli bir zaman geçtikten sonra utanmadan eskiyen asfaltlar, ekiplerin amansız çalışması sonucunda alt edildi. Utanmaz asfalt, çalışma sonrasında dize gelerek eskidiğine pişman olduğunu belirtti.

   2- Bu Temizliği Deterjan Bile Kıskandı

   Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü, güneşli günlerde sokakların tozlanmasını gururuna yediremedi. Toz zerrelerinin yaklaştığının görülmesiyle birlikte, ekipler bir hışımla olay yerine ulaştı. Bölgede deterjanları bile kıskandıracak düzeyde temizlik yapıldı.

   Temizlik çalışmalarını izleyen bir vatandaş minnetini dile getirerek, “Gözüme uyku girmiyordu. Sokağın temizlenmesiyle bütün dertlerim sona erdi. Açlığı bile düşünmez oldum. Allah Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden razı olsun” ifadelerini kullandı.

   3- Valilikten Muhteşem Ötesi Pandemi Denetimi

   Valilik yetkilileri vakalarda artış yaşanmasının ardından virüse o kadar kızdılar ki, anında muazzam bir denetim tertip ettiler. Valinin kendisinin öncülük ettiği denetimde kılıç, kalkan kuşanıldı. Böyle harika bir denetimden gözü korkan virüs, haliyle topukları yağladı. Virüsler son olarak TEM Otoyolunda otostop çekerken görüntülendi.

   4- Böcek ve Sinekler İlaçlama Karşısında Şoka Uğradı

   Belediye tarafından gerçekleştirilen son derece inanılmaz ilaçlama sonrasında, kentte tek bir sinek ya da böcek kalmadı. Böylesine müthiş bir ilaçlama karşısında şoka uğrayan bir böcek “Daha da bu kente gelmem” sözlerini kaydetti.

****

   Bu tür haberler eminim dikkatinizi çekmiştir. Belki burada yazıldığı haliyle biraz abartılı görünüyor olabilir. Ancak valilik, belediye gibi kurumların haber bültenlerinin söylemleri bu biçime oldukça yakındır.

   Bir olayın haber olması için gözetilen en önemli ilke, söz konusu olayın kamu yararı niteliği içermesidir. Elbette belediye ve valilik gibi kurumların günlük çalışmaları kamunun haberdar olması gereken olayları içermektedir. Ancak bu günlük, sıradan çalışmalar kurumun etkili çalıştığının bir göstergesi değildir.

   Belediye ekipleri, elbette yapılan iş için gerekli emeği gösteriyor. Ancak bu tür kurumlar söz konusu olduğunda standart çalışmalar değil, bu çalışmaların ötesinde yapılan işler, kazandırılmaya çalışılan projeler önem kazanmaktadır. Yüksek haber değeri taşıyan haberler de bu tür sıradan çalışmaların ötesindeki işlerin aktarılmasını veya var olan sorunların dile getirilmesini içerecektir.

   Nasıl ki onca emeğe karşılık, fabrika çalışanlarının her gün işe gitmesi, bakkalların dükkanlarını açması, halı yıkamacılarının halıları yıkaması çığır açan gelişmeler değilse, kurumların günlük çalışmaları da değildir. Kurumların standart çalışmalarını övmesi çoktan bir gelenek haline gelmiş, ancak bu övme girişimleri ne gazeteciler ne de vatandaşlar nezdinde bir değere sahip olmuştur.

   Asıl haber verilmesi ve bunun da ötesinde üzerinde durulması gereken konular farklıdır. Örneğin gazeteci olarak bizler ve vatandaşlar böyle bir dönemde haklı olarak şunları sorarız:

   Hükümet tarafından destek sağlanmayan böylesi bir tam kapanma döneminde Valilik ve Belediye, vatandaşa destek olmak için herhangi bir çalışma yapacak mı?

   Kapanma isimlendirmesine karşılık, çalışan nüfusun yüzde 60’ının muaf olduğu bir uygulamada, muafiyeti olanlar arasında virüsün yayılmasının önlenmesi için herhangi bir plan yapıldı mı, yapılacak mı? 

   (Yiğit Batu Maradit / Düzce Postası Gazetesi)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar