Düzce’nin siyaset tablosu

  • 29.03.2021

   Türkiye’de günden güne “erken seçim” sesleri yükselmeye devam ediyor. Özellikle muhalefet partilerinin dile getirdiği “erken seçim” iddiası kulislerdeki yankısını, sokaklara kadar taşıyor.

   Erken seçim iddialarına “yeni anayasa”, “seçim yasası değişikliği” gibi gündem maddeleri de eşlik ediyor. Siyasal iktidarın, elinde bulundurduğu pozisyonu kaybetmemek için her türlü manevrayı denemeye kararlı olduğu görünüyor. Bir önceki hafta art arda yapılan hamleler de bu gerçeği açıkça ortaya koyuyor.

   Andımızın kaldırılması, HDP’yi kapatma davası, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, Merkez Bankası Başkanı’nın 20 ay içinde dördüncü kez değişmesi, Taksim Gezi Parkı’nın İBB mülkiyetinden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na geçirilmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesi yalnızca bir haftanın Türkiye gündemini oluşturuyordu. Üstüne üstlük; enflasyon, döviz dalgalanmaları, para politika faizinin artışı, Mısır’la Türkiye ilişkilerinin “normalleşmesi”, koronavirüs pandemisiyle “mücadelede” normalleşme adımları gibi daha birçok gündem maddesi de tartışılmaya devam ediyordu.

   Atılan hamleler arasındaki bariz çelişkiler, siyasal iktidarın artık “önüne gelen her şeyi denediği” kanısını da akla getiriyordu. Son haftada ise “beklentileri karşılamayan” bir Ak Parti kongresi ve kabine değişikliği iddialarıyla meşgul olduk. Tüm bu gündem maddeleri düşünüldüğünde erken seçimin dayanaksız bir iddia olmadığı açıkça görülecektir.

**

   Erken seçim tartışmalarının yükseldiği böyle bir dönemde Düzce’ye dönecek olursak: Buradaki siyaset tablosunun olası bir erken seçimde nasıl bir izlenim verdiğini tespit etmek için yeterli verilere sahibiz. İktidardan muhalefete, Düzce’de siyasetin ulusal gündemden bir nebze daha sakin ilerlediğini söylemek mümkün. Bu atmosferde, Düzce’deki siyasi aktörlerin rolü de var.

*

   Öncelikle siyasal iktidarı ele alalım. Ak Parti geçtiğimiz seçimlerde, daha önceki seçimlerin aksine, zayıf bir sonuç elde ederek üç milletvekilinden birini MHP’ye kaptırmıştı.

   Ak Parti İl Başkanlığı bu süreçte köy ve mahalle ziyaretlerini sürdürüyor. Ancak basın bürosunun daimi paydosunu göz önünde bulunduracak olursak, il teşkilatı içinde eski heyecanın kaybolduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

   Partinin iki milletvekilinden Ayşe Keşir’in, geçen döneme göre aktif olduğu söylenebilir. Belki de genel merkez bu durumu, kendisini Kadın Kolları Genel Başkanlığı gibi bir göreve getirmekle vurgulamaya çalıştı. Bu görevde olmasının Düzce’ye katkı sağlayıp sağlamayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

   Öte yandan bir diğer milletvekilinden (Fahri Çakır) pek haber alınamıyor. Hatta bu gidişle, ilerleyen günlerde, sokaktaki vatandaşın adını bile hatırlamakta zorluk çekeceğini düşünüyorum.

   Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ise Ak Parti içinde Düzce’de en çok öne çıkan isim olduğu söylenebilir. Her ne kadar muhalefetin ve basının bazı sorgulamalarına tabi tutulmaya devam etse de dile getirdiği projelerle daha aktif bir görüntü verdiği açık. Projelerin gerçekleşmesi durumunda ise vatandaş nezdinde puan alması kaçınılmaz olacaktır.

*

   İktidarın ortağı MHP’deyse il teşkilatının, sahayı milletvekili Ümit Yılmaz’a yarı yarıya terk ettiğini söylemek mümkün. MHP Düzce’de, muhalefet günlerindeki etkinliği yakalayamıyor ve polemikler haricinde gündeme gelmekte zorlanıyor. Milletvekili Yılmaz, bu bağlamda bir adım öne çıkmayı başardı. Meclis’teki çıkışlarıyla, yarı yarıya etkin olduğu söylenebilir.

*

   Ana muhalefet partisi CHP, geç de olsa Düzce esnafıyla ilgili bir program başlattı. Ancak CHP’de il teşkilatındansa, kadın kollarının daha etkili olduğu göze çarpıyor. Eldeki olanakları tam anlamıyla kullanmak için il teşkilatının aktif olması, en azından öyle bir görüntü vermesi gerekecektir.

   İlginç şekilde CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Düzce’yle, il teşkilatından çok daha ilgili olduğu gözden kaçmıyor. Tanal’ın, Düzce seçmeninde bir karşılığının olduğu söylenebilir.

*

   Bir diğer muhalefet partisi İyi Parti yalnızca ulusal arenada değil, yerelde de son zamanların en fazla ilgi gören partisi olmaya devam ediyor. Mahalle, köy ve esnaf ziyaretlerini sürdüren İyi Parti teşkilatı, internet ve mama üzerine yaptığı kampanyalarla da adından söz ettiriyor.

   Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Düzce’ye gerçekleştirdiği ziyarete, vatandaşın ayrı bir ilgi gösterdiği sezilebiliyordu. İyi Parti yoğun çalışma temposunu, Belediye Meclisi’ndeki çıkışlarını ve sorunlara yönelik kampanyalarını sürdürürse; söz konusu bir seçimde öncekilerden çok daha iyi performans göstereceği açık görünüyor.

*

   Ak Parti’den ayrılarak kurulan Deva Partisi ve Gelecek Partisi’nin durumları ise “biri var, biri yok” şeklinde özetlenebilir.

   Deva Partisi, bu süreçte Düzce’de aktif olan partiler arasında yer alıyor. Parti bütçesinin açıklanması, bir şeffaflık örneği olarak olumlu ve alışılmadık bir hamleydi. Nitekim ekonomik sorunlar hakkında daha çok teknik çıkışlar yapan Deva Partisi, henüz halkın tüm tabakalarına hitap edecek bir söylem geliştirmiş değil.

*

   Öte yandan Gelecek Partisi, Düzce’de örgütlenmesinden bu yana sahalarda görünmedi. Gelecek Partisi’nin, etkinliğini daha çok Büyükşehirlere ve İç Anadolu bölgesine yönelttiği anlaşılıyor.

   Kayıplara karışmış olan bir diğer parti Saadet Partisi… Düzce’de, milli görüş çizgisini benimsemiş görünen bu iki partinin “yokluğu” iktidar partisine daha fazla alan yaratıyor.

*

   Düzce’de örgütlenememiş ve belirli bir kitle bulamamış olan HDP’yi geçip Vatan Partisi’ne geliyorum.

   Vatan Partisi “muhalif duruşu” bir kenara bıraktığından beri daha milliyetçi bir söylem geliştirmiş gibi görünüyor. Önceleri Düzce nezdinde çıkışlar yapmayı başaran parti teşkilatı, bugünlerde HDP ve İstanbul Sözleşmesi gibi konularda gündeme geliyor. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi konusunda siyasal islam geleneğiyle aynı çizgiyi izlemesi, Doğu Perinçek’in deyişiyle, bir başka gün “Abdülhamit’i savunabilir” çizgiye de gelebilecekleri izlenimini veriyor. Bu bağlamda, partinin daha önce ulaştığı kitleye ulaşması gerçekçi görünmüyor.

   Düzce’nin siyaset tablosuna şöyle bir uzaktan göz atıldığında, olası bir erken seçimde dengelerin değişebileceğini ve geçtiğimiz 19 yıldan farklı bir sonuçla karşılaşabileceğimizi anlıyoruz. Böyle bir ihtimal, ancak siyasi aktörlerin gelecekte izleyeceği politikalarla netleşebilir. 

   (Yiğit Batu Maradit / Düzce Postası Gazetesi)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar