İnsan yaşamında güzeli hak eder

  • 12.02.2021
  • Abone ol

   Bitkiler ve hayvanlar nasıl içinde yaşadıkları ortamın koşullarına göre renklenir ve biçimlenirse, biz insanlarda yaşadığımız ortamın koşullarına göre karakter kazanırız...

   İşin zoruna gideceksin.. Her zaman zoru dene.. Zoru yapmasan  bile, zoru yapmaya çalışarak hiç olmazsa kolayını yaparsın..

   Bu öğütler Aziz Nesin’e yapılmış...

*

   Ben de kıssadan hisse diyerek, memlekette zoru başarmayı denemeyi, en azından zordaki yakalayamadığımızı, kolayda yakalamaya çalışarak, emek vermeye çalışıyoruz arkadaşlarımızla..

   Yaşadığım sürece, soluk aldıkça, çalışabildikçe uğraşın en ilerisine doruğa gözümü dikip, o doruğa ulaşmaya sözüm var..

   Bizlerin, yaşadığımız, ekmeğini yediğimiz bu topraklara borçlu olduğumuzu biliyorum...

   Ne mutlu ki bana böyle bir bilinçle, yaşama geçmesine uğraş verdiğimiz memleket çıkarlarına, arkadaşlarımla, başarmanın mutluluğunu yaşadım ve de yaşıyorum...

   Ben hep bir şeyleri aramaya ve bulmaya, yaşama geçirmeye, bulamayacağımı bilsem bile aramaya devam etmeye memleketim için varım...

*

   Sanmayın çok kolay oluyor böylesi uğraşlar, emekler!...

   Siz büyük umutlarla, insanca yaşamın memleket için neden olmasının peşini kovalarken, hep olmazlar ve acabalarla karşılaşır, üzülür ama yine de umudun peşini bırakmazsınız...

*

   Depremle yıkılan umutları, dayanışma gönüllüleri arkadaşlarımızla  doruğa taşımanın mutluluğunu yaşadık...

   Roman açılımı çalışmasında Çam köyü sakinlerinin çok kötü koşullar içeren yaşamlarının yeni yapılacak konutlarla düzenlenmesi çalışması da, tüm itirazlara rağmen yaşama geçmiş olması,  yine  gönüllü arkadaş gurubuyla ve yöneticilerin öncülüğünde hayat  bulmuştur..

   Doruğa dikilen gözlerin ulaştığı başarılı çalışmalara örnektir...

   İnsanca yaşamak olmazsa olmaz insan hakkıdır ve de yaşam bulması da yönetimlerin görevidir...

*

   Sadece umutları yıkılan insanlar değildi.. Sokak hayvanları da, sahipsiz ve evsizdi... Tüm karşı duruşlara rağmen, onların barınabileceği yuvam diyebileceği, koşullar çok iyi olmasa da,en azından sokak şiddetinden kurtuldukları, karınlarını doyurdukları bir ortamın yaratılması  için arkadaşlarımla emeğin sonucunu görmek çok güzeldi...

   Hayvan Rehabilitasyon Merkezi de Sayın Faruk Özlü beyefendinin biz hayvan severlere kazandırdığı çok güzel bir yuvadır ama desteklenmesi gerek..

*

   Kadının emeğinin pazar bulması, kadının  kendini ifade edebilmesi için yapılan, çalışmalarımız olağanüstü bir emekti..

   Kimlik mücadelesin de kadınlar çok başarılıydı..

*

   Kanserle mücadelede ise yapılan çalışma, amansız bir dirençle başarıya ulaştı...

   Kimileri reklam amaçlı çalışma olarak acıtan bir suçlamayla yaklaştıysa da, memleket hastaları, memlekette kanser tedavi lüksüne kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.. Bu da her şeye değer diye düşünüyorum..

   Kemoterapi yani ilaç tedavisinin başarıyla devam etmesinin yanı sıra çok zor ve maliyeti yüksek olan radyoterapi yani ışın tedavi merkezinin memlekete kurulmasıyla, kanser tedavi merkezimiz taçlanacaktır..

   Şimdi mücadele radyoterapi için verilmelidir...

   İnsan yaşamından daha güzel ve paha biçilmez başka ne vardır ki?

*

   Memleketler tanıtımların da çok güçlü olarak festivalleri kullanıyorlar..

   Marka olma yolun da önemli adımların atılabildiği ortamların oluştuğu bu festivallerden biri olan Düzce Otları Tyehce Bereket  Festivali de memleket için bir ön açılım olma yolunda çok başarılı bir çalışma olmuştur..

*

   Düzce Dağ Çileği Köyü de memleket için marka oluşturma ve turizm ve de tarım açısından memlekete artı değer getirecek bir çalışmadır..

   Eminim bu çalışma da mutlak yaşama geçmesi uzun bir emek yolu içerip, yerini alacaktır memlekette...

*

   Tüm bu sıraladığım çalışmalar, halkın çalışması ve emeği ile ve de yöneticilerin olumlu çalışmaları desteğiyle olmuştur..

   Anlatmaya çalıştığım “hayır, olamazdan” önce, olabilmesi emek ve öngörü gerektiren çalışmalardır...

   VAKIFLARIMIZ VARDIR... KENT kONSEYİMİZ VARDIR... DERNEKLERİMİZ VARDIR...TİCARET ODAMIZ VARDIR...

   BELEDİYEMİZ VARDIR... ÜNİVERSİTEMİZ VARDIR... VALİLİĞİMİZ VARDIR...

   Bu memleketi seviyor ve yaşanılır kılmada emeğimizi ortaya koymada varsak, umudu doruğa taşımak da olmazsa olmazımızdır!...

   Doğanın bir lutfu olan memleketimiz de yapacağımız çok şey var..

   Umuda ve doruğa  giden yolda, yürekli olmak  gerek..

   Umut ve sevgimle..

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.