Serkan Ramanlı:''Yemin metni doğru değil değişmeli''

Hüda-Par’ın sözcüsü ve AK Parti listelerinden milletvekili olan Serkan Ramanlı, “Meclis yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz. Yemin metni değişmeli” ifadelerini kullandı.

Serkan Ramanlı:''Yemin metni doğru değil değişmeli''
25.05.2023 - 13:41
Güncelleme 25.05.2023 - 13:43

   14 Mayıs Milletvekilliği seçimlerinin henüz kesinleşmemiş sonuçlarına göre AK Parti'nin listelerinden milletvekili seçilen HÜDA Par sözcüsü Serkan Ramanlı, milletvekilliği yemin metninin doğru bir metin olmadığını savunarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 

   AK Parti listelerinden milletvekili seçilen HÜDA PAR'lı Serkan Ramanlı'nın Meclis yeminiyle ilgili sözleri tartışma konusu oldu.

   Yemin metninin değiştirilmesi gerektiğini belirten Ramanlı, "Biz yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz, hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir." dedi. Ramanlı daha sonra sözlerinin üzerinden algı yaratıldığını öne sürerek sosyal medya hesabından yeni bir açıklama daha yaptı. Ramanlı “Milletvekili yemini konusunda hiçbir tereddüt yok. Herkes kurallara uymak zorunda. Biz de uyacağız” dedi.

   Ramanlı sosyal medyada yayınlanan bir videoda milletvekili yemini ile ilgili sorulan bir sorunun ardından yaptığı açıklamada ,"O yemin metni doğru bir metin mi? Bana göre değil. Nasıl ki çocuklarımıza yıllarca bir ideoloji üzerine, varlığını armağan etmek üzerinden bir metin okutuldu her sabahın köründe. Nasıl ki yanlıştı, nasıl ki o yanlıştan dönüldü. Biz parti programımıza da yazdık yemin metni değiştirilmelidir. Biz o yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz." dedi.

   Ramanlı sözlerine şöyle devam etti: "Hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemelidir. Ben CHP'li değilim. CHP'nin altı oku üzerine ben niye yemin ediyorum. Biz diyoruz ki bütün ideolojilerden insanlar sıyrılsın."

 "BURADAN KİMSEYE EKMEK ÇIKMAZ"

    Sözlerinin cımbızlandığını belirten Ramanlı tartışılan videonun ardından yeni bir açıklama daha yaparak, "Milletvekili yemini konusunda hiçbir tereddüt yok. Herkes kurallara uymak zorunda. Biz de uyacağız. Kimse boşuna algı peşinde koşmasın. Buradan kimseye ekmek çıkmaz." ifadelerini kullandı.

Milletvekilliği yemin metni de şöyle:

   “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.