Güne Kahve İçmeden Başlayamayanlara Kötü Haber! Son Araştırmalar Şaşırttı: 2 Fincandan Fazla İçerseniz…

Çay ve kahve ölçülü tüketildiğinde sağlık açısından belirli faydalar sağlarken, önerilen dozun aşılması yarardan çok zarara yol açabilir. İşte konu ile alakalı yapılan son araştırmaların çarpıcı sonuçları. İşte detaylar...

Güne Kahve İçmeden Başlayamayanlara Kötü Haber! Son Araştırmalar Şaşırttı: 2 Fincandan Fazla İçerseniz…
23.05.2023 - 16:39
Bolu Gündem

   Tüm dünyada sudan sonra tüketilen iki popüler içecek olan çay ve kahvenin beyin üzerinde doğrudan etkisi olduğu, algılama sorunlarına yol açtığı ve Alzheimer hastalığıyla potansiyel bir bağlantısı olduğu tespit edildi. Şimdi, yüksek kafein alımıyla ilişkili sağlık sorunlarına ve tüketim alışkanlıklarımız konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

KAFEİN VE ALZHEİMER HASTALIĞI ARASINDAKİ İLİŞKİ

   Son araştırmalar, 600 miligramı aşan günlük kafein tüketimi ile Alzheimer hastalığının gelişimi arasında endişe verici bir ilişki olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak yüksek dozda çay ve kahve tüketen bireylerde hafıza sorunları, algı bozuklukları, bunama ve Alzheimer hastalığı giderek yaygınlaşmaktadır.

   Bir fincan çay yaklaşık 11 miligram kafein içerirken, bir fincan kahve yaklaşık 41 miligram içerir. Dolayısıyla bir fincan kahve, dört fincan çayın kafein içeriğine eşdeğerdir. Kafein doğrudan merkezi sinir sistemini etkileyerek uyanıklığı teşvik eder ve uyanıklık süresini uzatır. Ölçülü miktarlarda kafein metabolizmayı hızlandırabilir, karaciğer hastalıklarına karşı koruyabilir ve özellikle fiziksel aktivitelerden önce tüketildiğinde performansı artırabilir.

AŞIRI KAFEİN TÜKETİMİNİN SONUÇLARI

   Sürekli olarak yüksek dozda kafein tüketmek bağımlılığa neden olabilir. Günlük kafein dozunun atlanması, uyarıcı etkilerine bağımlı olan bireylerde migren ataklarını tetikleyebilir.

   Aşırı kafein tüketimi yüksek kan basıncı seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca gastrit, reflü ve ülser hastalıklarının gelişimine katkıda bulunabilir. Bazı çalışmalar, Alzheimer hastalığı ile yüksek dozda kafein tüketimi arasında bir bağlantı olduğunu öne sürmekte ve kafein alımının izlenmesinin önemini vurgulamaktadır. Kafein, beynin öğrenme için çok önemli bir bölgesi olan hipokampüsü etkiler. Aşırı kafein alımı öğrenme sürecini engelleyebilir.

   Aşırı miktarda kafein tüketmek göz içi basıncının yükselmesine neden olabilir ve bu da göz sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Kafeinin hayvan metabolizması tarafından sindirilemediğini ve evcil hayvanlar için ölümcül olabileceğini unutmamak önemlidir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.