Çay ve kahve tiryakilerine kötü haber

Gün içerisinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin idrar söktürücü etkiye sahip oldukları için aşırı tüketimlerinin vücutta sıvı kaybına neden olacağını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, meydana gelen sıvı kaybıyla böbreklerden kalbe birçok organın zarar gördüğünü söyledi.

Çay ve kahve tiryakilerine kötü haber
18.11.2022 - 16:37
Haber3

   Habertürk'te yer alan habere göre, Soğuk havalarda çay ve kahve tüketimini artırıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, kış aylarında vücudun yaşamsal fonksiyonları için kritik öneme sahip olan su tüketiminin azaldığını belirterek, oluşan sıvı kaybıyla böbreklerden kalbe birçok organın zarar gördüğünü vurguladı.

   Burcu, "Gün içerisinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler diüretik (idrar söktürücü) etkiye sahip olduklarından aşırı tüketimleri vücutta sıvı kaybına neden olmaktadır. Bu içecekleri sınırlı tüketmeli, çay ve kahvenin hemen ardından da mutlaka bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz" dedi.

   Suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesinin de zararlı olduğunu, basit bir formülle kişinin günlük su ihtiyacını hesaplayabileceğini belirten Burcu, vücuttaki yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için her gün yeterli miktarda su tüketiminin büyük önem taşıdığını söyledi.

   Burcu, yaz ayları kadar fazla olmasa da kışın da terleme, idrar, fiziksel aktivite, proteinli ve tuzlu yiyeceklerin fazla tüketilmesi hatta nefes almayla dahi vücutta su kaybı oluştuğunu belirterek, kış aylarında sık rastlanan ateşli hastalıklarda solunum yoluyla, ishalde ise bağırsak yoluyla sıvı kaybı ortaya çıkabildiğini belirtti ve vücuttaki suyun dengesinin yaşamsal önemi olduğunu, günlük yaşam alışkanlıkları arasına mutlaka yeterli su tüketiminin eklenmesi gerektiğini vurguladı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar