ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı cemaat yurdunda intihar etmesi üzerine, “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!” açıklaması yaptı.

ÇYDD: Türkiye tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!
12.01.2022 - 16:33
Haber Merkezi
1

   Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı Nur Cemaati yurdunda intihar etmesi üzerine bir açıklama yaptı.

   ÇYDD Genel Merkezi ve tüm şubelerinin ortak açıklamasında, tarikat ve cemaat yurtlarının derhal kapatılması, çağdaş ve parasız yurtların tüm öğrencilerin kullanımına sunması gerektiği vurgulandı.

   Açıklamada, “Bütün ümidim gençliktedir!’ diyen büyük Atatürk’ün gençliği bu çaresizliği hak etmiyor! Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak” denildi.

   ÇYDD’den yapılan açıklama şöyle:

   “Bütün ümidim gençliktedir!’ diyen büyük Atatürk’ün gençliği bu çaresizliği hak etmiyor! Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!

   Elâzığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, kendi isteği ve özgür iradesi dışında ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Ne acı ki Enes ilk değildi…

   Gençlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri; eğitim haklarının kısıtlandığı, barınma olanaklarının çok zorlaştığı ve en önemlisi yaşam haklarının hiçe sayıldığı bu ortamda, geleceğe dair umutları da siyasi çıkarlar, ekonomik sıkıntılar, ailevi ve toplumsal baskıyla karartılıyor.

   Her geçen gün kararan geleceğimiz karşısında hepimiz derin üzüntü duyduğumuzu dile getiriyoruz ancak üzgün olmak artık yeterli değil! Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı; sosyal devlet, çağdaş ve parasız yurtları tüm öğrencilerin kullanımına sunmalıdır.

   Cumhuriyet değerlerini yok sayan; çağdaş, laik ve demokratik toplum düzenini yok etmeye çalışan bu tarikat ve cemaat yapıları karşısında önce gençlerimizi ve sonra da geleceğimizi kaybediyoruz. Hekimlik gibi önemli bir mesleğin bile geleceğinin olmadığını düşündürten bu karanlık yapılara göz yumamayız.

   Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Büyük Atatürk’ün gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi korumaya; laik, bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin dimdik şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz!”

   (BirGün)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Orta direk
    Orta direk
    12.01.2022 23:49

    20 yaşındaki bir fidanın kendine zarar vermesine ülke olarak çok uzulduk yas tutuyoruz Bunun suçu yurtta veya tarikatlarda değil diye düşünüyorum şimdi bazı partilerden su milletvekili şuna tecavüz etti su millet vekili şunu yaptı su Parti'nin belediye başkanı alkol içiyor obur Parti'nin ki namaz kılıyor Vs Sizce bunların sorumlusu siyasi partilermidir yoksa bu işlevleri gerceklestiren sahislarmidir.Lütfen CAGDAS OLMAK İSTEYEN CAGDAS OLSUN KİMSE DİNİNE BAGLİ İNSANLAR üzerinden siyaset yapmasin