Gübre ve zirai ilaç satışı geçici olarak durdu!

Döviz kurlarındaki hızlı artış, ham maddesinin büyük kısmı ithal olan gübre ve zirai ilaç şirketlerinin bayilere fiyat verememesine ve satışları geçici olarak durdurmasına neden oldu.

Gübre ve zirai ilaç satışı geçici olarak durdu!
23.11.2021 - 17:45
Güncelleme 23.11.2021 - 17:45
Haber Merkezi

   Kurdaki sert yükselişin tarımsal girdi fiyatlarını hızla artırmasıyla, satışlar da durma noktasına geldi. Kimyasal gübre ve zirai ilaç şirketleri, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki bayilerine "satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur" şeklinde genel duyuru ilanı gönderiyor. Gübre ve zirai ilaç almak isteyen çiftçiler de bayilere gittiklerinde aynı cevabı alıyor.

   Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın haberine göre; isminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, "Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz" diyor.

TOPTAN MAZOT SATIŞI DA DURDU

   Söylenene göre toptan mazot alımlarında da benzer bir durum söz konusu. Ton bazında mazot alımı yapmak için bayilerle görüşenler, "toptan satışların durduğu" cevabını alıyor.

   Diğer yandan benzer durum mısır ve arpa gibi tarım emtia piyasalarında da yaşanıyor. Tüccarlar, fiyatların gidişatını kestiremediği için ellerindeki malları satmak istemiyor. Artık vadeli satışlar gerçekleşmezken, ürün satanların da peşin satış yaptığı belirtiliyor.

    (Bloomberg HT)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.