İlber Ortaylı: Yakında doktorsuz, hemşiresiz kalacağız!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, sağlık çalışanlarının hayat pahalılığı nedeniyle Türkiye'den gitmek istediğini belirterek "Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz?" dedi.

İlber Ortaylı: Yakında doktorsuz, hemşiresiz kalacağız!
26.10.2021 - 15:53
Haber Merkezi

   Prof. Dr. İlber Ortaylı, sağlık sisteminde yaşanan tıkanmaya ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

   "Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız" başlıklı yazısında yabancı dil öğrenip Türkiye'den gitmek isteyen doktor ve sağlık çalışanlarının sayısındaki artışa dikkat çeken Ortaylı, "Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor. Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz?" dedi.

   İsim vermeden önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı da eleştirden Ortaylı "Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip 'Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir' diyor. Roma’nın 'Patrici' beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır." ifadelerini kullandı.

   İlber Ortaylı'nın Instagram hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"YAKINDA HEKİMSİZ HEMŞİRESİZ KALACAĞIZ"

   "Flemenkçe, İsveççe, Almanca gibi dilleri öğreten kurslar, doktor ve sağlık personeli dolu.

   Ne yapsınlar ki? Maaşlar ortada; 7-8 Bin TL'ye şu hayat pahalılığında mütehassıs doktor mu çalıştırılır?

   Üstelik bir de doktor, hemşire dövme modası devam ediyor. Hele en sonuncu hadise (yani üç hemşireyi bir mücrimin esir alması) eğer dış kaynaklı, tipik bir organizasyon değilse şaşarım.

   Çünkü pandemi krizinde Batı’daki tıbbi personelin gayret ve beceri yönünden bizimkilere yetişemeyeceği anlaşıldı.

   Açığı böyle kapatmak istemedikleri ne malum? Deli geçinen herif, ambulansın içinde hastaneye girmiş ve üç hemşiremizi rehin alarak ortalığı birbirine katıyor.

   Şayet deliyse tımarhane, psikiyatri klinikleri nerede? Bunu düzenleyen kanun neden hazırlanmıyor?

   Hastaneler personel kıtlığına uğramaya başladı. Avrupa’nın en fedakâr personeli yurtlarından kaçmak zorunda kalıyor.

   Hastanesiz kalmayı hak eden bir toplum muyuz? İki asırdır evlatlarımızı tıp alanında büyük fedakârlıkla yetiştirdik.

   Bu densizliğin sınırları nerede duracak? Adamın biri, geçmişte bakan oldu, gelip hastanelerin kapısından T.C. rumuzunu kaldırmakla iş yaptığını zannetti, amacı belli. Beriki gelip “Sağlık personeli sizin hizmetinizdedir” diyor. Roma’nın “Patrici” beyleri bile Yunanlı köle hekimler için böyle edepsiz laf kullanmamıştır.

   Ne zaman akıllanacağız ve herkese haddini bildireceğiz? Zorbalık çıkmadan evvel aklıselim hukuki tedbirlerle işin sağlanması gerekir. Nelere maruz kalacağımızı tasavvur etmek bile istemiyoruz."

(Haber3)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.