En çok haber kaldırılmasını isteyen ülkeler belli oldu!

Twitter'ın yılda iki kere yayımladığı şeffaflık raporuna göre, Temmuz-Aralık 2020 döneminde Türkiye, en fazla haber kaldırılmasını isteyen 2. ülke olarak belirtildi.

En çok haber kaldırılmasını isteyen ülkeler belli oldu!
15.07.2021 - 15:29
Haber Merkezi
0

   Sosyal medya platformu Twitter, yılda iki kere şeffaflık raporu yayımlıyor. Raporun Temmuz-Aralık 2020 dönemini değerlendiren verilerine göre dünya genelinde 199 gazeteci ve haber kaynağının teyit edilmiş hesaplarına ait içeriğin kaldırılması için hükümetlerden şirkete 361 yasal talepte bulunuldu. Bu rakam oransal olarak Ocak-Haziran 2020 dönemine kıyasla yüzde 26'lık bir artışa denk geliyor.

TÜRKİYE EN FAZLA HABER KALDIRILMASINI İSTEYEN 2. ÜLKE

   EuroNews'te yer alan habere göre; Türkiye, dünya genelinde en fazla haber kaldırma talebinde bulunan ikinci ülke oldu. İlk sırada ise Hindistan yer aldı. Türkiye'yi Rusya ve Pakistan izledi.

   Rapora göre Hindistan hükümetinin gazeteci ve haber kaynaklarına ait içerik kaldırma talebi bu yıl ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen talebi geçti.

   2020 raporuna göre hükümetler tarafından gazeteci ve haber kaynaklarının paylaşımlarının kaldırılması talebinde büyük artış gözlendi. Türkiye, Hindistan'ın ardından şirkete en fazla talepte bulunan ülke oldu. Türkiye'yi Rusya ve Pakistan izledi.

   Twitter bu talepler karşısında gazeteci ve haber kaynağına ait yalnızca beş içeriği kaldırdığını açıkladı.

   Twitter'ın raporuna göre şirkete toplamda dünya genelinde 38 bin 500 içerik kaldırmaya yönelik yasal talepte bulunuldu. Bu sayı, yılın ilk dönemine göre yüzde 9'luk bir düşüşe denk geliyor. Şirket bu talebin yüzde 29'unu karşıladığını belirtiyor.

   Toplam bilgi talebinde ise şirkete 14 bin 600 talep başvuru iletildi. Şirket bu taleplerin yüzde 30'unu tamamen ya da kısmen karşıladığını duyurdu.

İÇERİK KALDIRMA TALEBİNDE İSE JAPONYA BİRİNCİ

   Twitter'a en fazla içerik talebinde bulunan ülke Japonya oldu. Japonya'nın daha çok uyuşturucu madde ve kullanımı, müstehcenlik ve para aklama ile ilgili yasalara atıfla bulunduğu talepler dünya genelinde şirkete iletilen talebin yüzde 43'ünü oluşturdu.

RUSYA'DAN GELEN TALEPLERİN ÇOĞU İNTİHAR TEŞVİKİNİ ÖNLEME YASASINA ATIFLI

   İkinci sırada Hindistan, üçüncü sırada ise Rusya geldi. Rusya'dan gelen taleplerinin çoğunda intiharların teşvikini önleme yasasına atıfta bulunulduğu bildirildi.

   Türkiye ise Twitter'a en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan dördüncü ülke oldu. Türkiye'nin talepleri dünya genelinden iletilen içerik kaldırma talebinin yüzde 10'unu oluşturuyor.

TÜRKİYE'DEN 5 BİNDEN FAZLA BİLGİ TALEBİ

   Rapora göre Türkiye'den bahse konu dönemde gazeteci ve haber kaynaklarına ait hesap ve içeriklerin yanı sıra toplamda 5 bin 336 bilgi talebinde bulunuldu. Bunlardan 200'ü acil, 3 bin 657'si rutin, bin 479'u ise birleşik talep olarak gerçekleşti. Bu oranla Türkiye dünya genelindeki bilgi talebinin yüzde 5'ini oluşturdu.

50 BİNE YAKIN YASAL TALEP

   Rapora göre Türkiye, söz konusu dönemde toplamda 49 bin 525 yasal talepte bulunuldu. Bunların 7 bin 70'i mahkeme kararı iken, 42 bin 455'i diğer yasal talepler olarak gerçekleşti.

   (Euronews)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.