Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu!

Merkez Bankası faizi değiştirmedi. Kurul, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19'da sabit tuttu.

Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu!
6.05.2021 - 15:01
0

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık gösterge repo faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi. Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini yüzde 19 olarak bıraktı. 

   PPK metninde, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceği belirtildi. Metinde 'sıkı duruş' ifadesinin çıkartılması dikkat çekti.

   Ekonomistlere göre; 'sıkı duruş' söyleminin 'mevcut duruş' olarak değiştirilmiş olması, Nisan PPK  kararları sonrasında olduğu gibi, her koşulda faiz atırımı kapısının kapandığı ve buna karşın da yavaş yavaş gevşeme adımlarına doğru hazırlık olarak yorumlanabilir.

   Karar öncesinde dolar/TL 8,3150 düzeyinden 8,28'in altına gerilerken euro/TL, 10 liranın altına indi. İlk tepkinin ardından dolar 8,30'un, euro 10 liranın üzerinde dengelendi.

   (Dünya)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.