E.D.S.

 • 8.04.2021
 • (2)

   Düzceliler’in hayatına giren ve tüm sürücülere kâbus olan bir zulmün adıdır EDS..

   Çalışmaya başladığı günden beri sürücüleri hayatından bezdiren ve aslında halkı soymanın bir aracı haline gelen, bildiğiniz haraç sistemidir.

*

   Bu haraç sisteminin halka tuzak kurduğunu ve sürücüleri savunmasız yakaladığını bildiğim için bana da yazılmış kırmızı ışık ihlalleriyle ilgili olarak 08.04.2020 tarihinde Düzce 1.Sulh Ceza Mahkemesine 2020/2332 D.İş mahkemesine itiraz ettim.

   İtiraz dilekçemde özetle;

   Düzce ilinde Trafik lambalarında bir tek EDS sisteminin olduğu trafik lambalarında sayaç veya fasılalı yanan sistemin olmadığını, bir sürücünün ne zaman yeşilden sarıya döneceğini bilmediği bir trafik lambasında 30 km. hızla bile geçse trafik lambasının yeşilden sarıya döner dönmez hemen kırmızı lambanın yandığını ve böylelikle durmasının bu düşük hızla bile imkânsız olduğunu dile getirdim. Dolayısıyla bir tek EDS sisteminin olduğu Trafik lambalarında ki bu uygulamanın sürücülere tuzak kurmak anlamına geldiğini söyleyip bu trafik lambalarına sayaç koyulmasını yahut fasılalı yanan lamba sistemine geçilip sürücülerin uyarılmasının kazaları da ortadan kaldıracağını söyledim.

   Mahkeme benim itirazımdan sonra karayolları 4. Bölge müdürlüğüne yazı göndererek benim iddia ettiğim konuları sordu.

   Karayolları mahkemeye gönderdiği cevabi yazıda Düzce de bir tek EDS kameralarının olduğu trafik lambalarında sayaçların ve fasılalı yanma sisteminin kaldırıldığını kabul edip, kaldırılma gerekçesi olarak da trafik kazalarının azaltmak olduğunu söyledi.

   Sonrasında Düzce 1.Sulh Ceza hâkimliği dosyayı karara bağlayıp, benim itirazımı reddetti. Gerekçe olarak;

   -Polisin EDS sisteminden gelen resimlere dayanarak hazırladığı tutanağın düzgün bir şekilde hazırlanıp araç resimleriyle beraber bana tebliğ etmesinin kanuni olduğu, trafik lambasının yeşil lambadan sonra önce sarıya sonrasında ise kırmızıya dönmesinin sistemin çalıştığı anlamına geldiği, mevzuatta ise bir sayaç yahut fasılalı yanan trafik lambası zorunluluğunun ise bulunmadığını gösterdi.

*

   Şimdi yıllardır Düzceliler’i soyan bu sistem Düzce’nin gelmiş geçmiş en güçlü Belediye başkanı Faruk Özlü döneminde devreye girdi.

   Halkın canını yakan ve isyanına sebep olan bu sistemin vatandaşlara külfet haline gelmesine iktidar ve küçük ortak milletvekili seyirci kalıyor.

   Geçenlerde basından okuduğuma göre küçük ortak milletvekili sözüm ona mecliste EDS sorununu dile getirmiş.

   Tamamen gaz alma operasyonu.

   Düzce Belediyesi istese bu sistemi söküp atar. Ama söküp atmıyor, çünkü kasasını dolduruyor.

   Küçük ortak Milletvekilinin yapması gereken Mecliste konuyu dile getirip vaziyet savmak değil, yüreği yetiyorsa eğer aşağıdaki soruları sorup cevabını Düzceliler’e açıklamasıdır.

   1- EDS sisteminden şimdiye kadar Düzceliler’in cebinden kaç lira almıştır?

   2- EDS sisteminden ortaya çıkan paralar, kimler arasında nasıl bölüşülmektedir?

   3- EDS sisteminin kuran firmanın sahipleri siyaseten hangi partinin mensuplarının yakınıdır?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Düzceli
  Düzceli
  17.10.2021 23:09

  Telat bey duyarlı bir insansınız, özel idare tarafına bir kulak kabartın, son günlerde lojmanına jakuzi yaptıran onarım için 200 bin TL harcayan vali Yardımcısı Gürbüz Saltaşın tezviratları çok meşhur. Lojman onarımı için harcanan 200 bin TL nin yanında 100 bin TL de harcanıp eşya alınacak olması, okul onarımlarını tamamlayamayan yönetimin yanında şiralıktaki lojmanlarına çivi çakılmayan personeli de çok kızdırmış. Bir de aylık 10 bin TL ye vali yardımcısına araba kiralanınca büs bütün bilenmiş

 • eski arkadaş
  eski arkadaş
  5.08.2021 14:21

  Sevgili Telat başkanım, 4.soru olarak ta eds kurulan bölgelerde eds öncesi ve sonrası trafik kaza oranlarını öğrenebilirsek fayda konusunu daha sağlıklı değerlendirebiliriz

Resmi İlanlar