KİRLİ YIL

  • 31.12.2020

 

   Koca bir yılı geride bırakarak yeni bir yıla girmek üzereyiz. Neredeyse yaşama sevincimizi ortadan kaldıracak birçok olayın yaşandığı ve herkesin “artık bitsin” dediği 2020 yılını bitiriyoruz.

   Başta pandemi olmak üzere, ekonomik sıkıntıların da çokça yaşandığı bir yıl olarak 2020 yılı sanırım önümüzdeki senelerde çok hatırlanacak bir olmayacak. Ancak aile yaşantımızdan toplumsal düzene kadar birçok ezberimizi 2020 yılında değiştirmek zorunda kaldığımızı ise zor unutacağız.

*

   Düzce için 2020 yılı da çok zor geçti. Pandemi başta olmak üzere ekonomik sıkıntılar İlimizi de çok etkiledi. Diğer gelişmiş şehirlere göre daha az AVM ve daha çok küçük esnaf olması hasebiyle esnafımız neredeyse bitme noktasına geldi. Halkın azalan geliri ve değişen alışveriş alışkanlıklarına ekonomik sıkıntılarda eklenince, küçük esnaf 2020 yılını yaşama savaşı vererek geçirdi.

*

   Diğer taraftan ulusal basına da yansıyan kısmıyla Düzce, Türkiye’de havası en kirli il ilan edildi. Bununla ilgili olarak da daha önce zaten konuyu işlemiştim. Kamu adına kendi üslubumla yetkilileri eleştirerek tenkit etmiştim. Ancak bir gazeteci yahut eleştirmen bir konuyu eleştirirken, çözüm önerisi de ortaya koyması gerekir.

   Düzce de yaşanan hava kirliliği ile ilgili olarak Düzce Belediyesinin mobil ölçme araçlarının günler süren araştırmasını geçen günlerde, Belediye Başkanı Sayın Özlü açıkladı.

   Bu açıklamada ağır tonaj taşıyan ticari araçların şehirde hava kirliliğinin sebepleri içinde ki payını anlattı. Açıklanan oran, neredeyse kirliliğin dörtte birine denk geliyor.

*

   Dolayısıyla acil olarak yapılması gereken bu kirliliğin ortadan kaldırılması için bana göre birinci çözüm; İzmit modelidir.

   İzmit’e ağır tonajlı araçlar şehir merkezine belirlenen saatler arasında D-100 karayoluyla giremiyor. Bunun yerine şehrin girişinden otobana girip şehrin çıkışından tekrar çıkmak zorunda kalıyor. Karayoluyla yapılan anlaşma çerçevesinde de bu arada kullanılan otoban ağır araçlar için aynı zamanda ücretsiz. Bizde de aynı model ile Kaynaşlı ilçesi ile Gümüşova arası ağır taşıtlara otoban kullandırılıp karayoluyla anlaşılarak da ücretsiz olması sağlanıp, şehir merkezi bu yükten kurtarılabilir.

*

   İkinci çözüm önerim ise; kirlilikte büyük pay sahibi olan Ereğli’den gelen ve Ereğli’ye giden ağır tonajlı ticari araçlar, Konuralp mevkiindeki çevre yolu marifetiyle Kaynaşlı gişelere zorunlu yönlendirilip, şehir merkezine girmeleri önlenebilir. Böylece az da olsa şehir merkezine mümkün mertebe daha az ağır taşıtların girmesi önlenerek, hem kirlilikten kurtulmuş hem de trafiği ciddi oran da rahatlatmış oluruz. 

*

   Geri bıraktığımız 2020 yılında yaşadığımız tüm kötülerin son olması temennisi ve 2021 yılının başta ülkemiz olmak üzere, tüm insanlığa sağlık mutluluk ve afiyet getirmesini temenni ediyor ve tüm Düzceliler’in yeni yılını şimdiden kutluyorum....

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar