VİCDAN MUHASEBESİ

  • 14.12.2019

 

   Dümenci kelimesi toplumumuzda çok kullanılan bir kelimedir. Türk Dil Kurumuna göre dümenci kelimesinin anlamı gemilerde dümeni kullanan kimsedir. Yine Türk Dil Kurumuna göre sıfat ve argo olarak anlamı ise dalavereci, hileci ile düzenbaz anlamındadır.

**

   İlimizde Düzce Belediyesi için son bir yıl içerisinde ortaya çıkan gelişmeler ve yaşanan olaylar maalesef bugün için bizlere bu kelimeyi kullanmayı zorunlu hale getirdi. Toplumun hafızasıyla ve aklıyla alay edercesine yapılan icraatlar ile açıklamalar herkesi canından bezdirdi.

   Haftalar önce bu köşeden Düzce Belediyesi’nin Dursun AY döneminde mal ve arsa satışları hariç, yaklaşık 230 milyon TL borçlandırıldığını yazmıştım. Üstelik bu rakamın Dursun AY dönemi hariç, önceki tüm yıllar içinde yapılan borçlara bedel olduğunu da, altını çizerek dile getirmiştim. Sonrasında Belediye Meclisinde dönemin araştırılması için komisyon kurulmasına karar verilmiş ve bizler de sevinçle karşılayıp, konunun takipçisi olacağımızı yazmıştık.

   Belediye Mecliste komisyon kurulması kararını alınca daha önce bu konuyu yazmaya cesaret edemeyen bir kısım belediye yandaşı basın da, ‘Vurun abalıya’ dercesine konuya balıklama atlayıp günlerce sayfalarında konuyu işlemişti.

   Sonrasında artık ipin ucu kime dayanıyor ise Belediye Başkanlığı, komisyonu dağıtmak için elinden gelen tüm çabayı gösterip, dönemin araştırılması görevini belediyenin teftiş kuruluna verdi. Teftiş kurulunda müfettişlik sınavını geçen hiç kimse olmamasına ve daha önce araştırılacak dönemde müdür olarak bu ihaleleri bizzat yapan bazı müdürlerin bu kurulda şu anda görevli olmasına rağmen.

   Yine geçenlerde herkesin yakından takip ettiği zabıta olayı ve sonrasında yaşananlar. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak bir olay. Olayın herkesin önünde yaşanmasına rağmen Düzce Belediye Başkanlığının basına dağıttığı konuyla ilgili basın açıklaması ise tam kepazelik. Düşünün yaşanan olayın kamera kayıtları olmasa, şehrin tanınmış birçok namuslu insanı toplum gözünde yalancı olacaktı.

   Bu şehir çok belediye başkanı gördü ve niceleri geldi geçti bu koltuklardan. Bugünküler de gelip geçecek bu koltuklardan ve yerlerine yarın mutlaka başkaları gelecek. Önemli olan gelip geçtikten sonra arkanda bıraktığın izdir. Önemli olan yaptığın işleri, akşam yastığa başını koyduğunda tartman ve acaba yarın bugün yaptıklarımın hesabını verebilecek miyim diye muhasebe etmektir.

**

   Biz Düzce’ye Belediye Başkanı seçtik ve devlette bakanlık yapmış olması ile şehrimize avantaj sağlayacak diye umut ederken, bu yaşananları nasıl yorumlayayım diye çok düşündüm ve ne yazayım bilemedim. Türk Dil Kurumuna göre yazmak için iki seçeneğin olduğunu ise yazımın başında yazdım. Ben herhangi birini seçmiyor; takdiri sevgili Düzcelilere bırakıyorum artık hangisini seçerseniz!...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.