Abanoz: Sorunları Kılıçdaroğlu'na ileteceğiz!

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, Akçakoca'daki selzedelerin sorunlarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Abanoz: Sorunları Kılıçdaroğlu'na ileteceğiz!
3.12.2021 - 15:26
Haber Merkezi

   CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, Akçakoca'daki sel mağdurlarına TOKİ tarafından yapılacak evler için geri ödeme talep edildiğini vurgulayarak, konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ileteceğini söyledi.

   Abanoz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

   "Kaş yaparken, göz çıkarmak tam da buna uygun kelime.

   2019 ve 2021 yıllarında sel felaketi yaşayan Akçakoca'nın Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri diken üzerinde. Yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edilen 5 köyün halkı, kendilerine gönderilen tebilagatla büyük bir endişe ve huzursuzluk yaşarken, ne yapacaklarını bilmez halde biz siyasilerden destek bekliyorlar.

   Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığının kararı ile Uğurlu, Yenice, Esmahanım, Dilaver ve Küpler köyleri "Genel hayata Etkili Afet Bölgesi"sayılarak, Cumhurbaşkanı kararı alındı ve 5 köy alanı Afete maruz bölge, yani yapı ve ikamete yasaklı bölge ilan edildi.

   Cumhurbaşkanlığının “Afete maruz bölge” kararı doğrultusunda DSİ'nin hazırladığı ve dere yataklarından her iki yöne 105 metreyi bulan bölgelerin terki ve  buradaki taşınmazların yıkılmasını öngören 11.07.2021 tarihli jeolojik etüt raporu  doğrultusunda, Düzce  Valiliği Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü'nün Esmahanım, Uğurlu, Dilaver köyü muhtarlıklarına gönderdiği tebligat büyük bir endişe ve huzursuzluk yarattı. 

   Söz konusu köy muhtarlıklarına tebligatta, Düzce ilinde 17 Temmuz 2019 ve 6 Temmuz 2021 tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Esmahanım’da  104, Uğurlu’da 126, Dilaver’de 32, Küpler’de 14 ve Yenice Köyünde 8 adet olmak üzere, toplamda 286  konutun ve diğer taşınmazlarla birlikte 498 taşınmazın yıkılması kararının alındığı belirtiliyor.

   Akçakoca Cumhuriyet Halk Partisi  İlçe Başkanlığı olarak sel felaketinde evlerini kaybeden Esmahanım, Yenice ve Uğurlu Köyü sel mağdurları, TOKİ’nin kendileri için  ev yapmasına ve yıkılan evleri karşılığında yapılacak olan evden geri ödeme talep etmelerine bir anlam yükleyemedik.

   Çarşamba günü Ankara'ya ziyaret yapacağız ve genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na afetzede vatandaşlarımızın sorunlarını ve taleplerini kendilerine ileteceğimizi, konunun takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz". 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.