ADD'den 'Anıt Park' açıklaması: Çadır alanı haline getirilemez!

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi, Anıt Park tören alanında alışveriş çadırları kurulmasına tepki gösterdi.

ADD'den 'Anıt Park' açıklaması: Çadır alanı haline getirilemez!
10.10.2021 - 16:15
Haber Merkezi

   Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi, Anıt Park Tören alanında alışveriş çadırları kurulmasına tepki göstererek bir açıklama yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz konuyla ilgili açıklamasında, "bu özellikteki bir alan panayır alanı, pazar alanı, bedevi çadırlar alanı haline getirilemez" diyerek şu ifadeleri kullandı: 

   "01.10.2021 Tarihinde Düzce Şehrimizin Anıt Park Tören alanında alışveriş çadırları kurularak panayır yerine döndürülmüştür. Bu orta çağ görüntüsü derneğimizin de içinde bulunduğu Düzce Güç Birliği Platformu sorumlularını son derece rahatsız etmiş, Bunun üzerine Düzce Güç Birliği Platformu olarak 05.10.2021 tarihinde Düzce Valisi Cevdet Atay’dan bu konuyu görüşmek üzere randevu talebinde bulunulmuştur. Düzce Valiliği 08.10.2021 tarihi saat: 15.00’a kadar sözü edilen platforma cevap vermemiştir. 

   Bunun üzerine platform 08.10.2021 tarihinde saat: 15.07’de telefon ederek randevu talebini geri çekmiştir. Gelişen olaylar üzerine Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi, Anıt Park tören alanı ile ilgili basın açıklaması yaparak bu alanın kötü kullanılmasına karşı çıkışını belirtmek üzere bu basın açıklamasını yapmayı uygun bulmuştur. 

   Düzce Şehrinin Anıt Park tören alanı sıradan bir alan değildir. Düzce Şehrinin göz bebeğidir. Bu alanda Devletimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bulunmaktadır, bundan dolayı değerlidir, bundan dolayı vaz geçilmezdir, bundan dolayı anlamlıdır. İşte bunun için bu alan sadece resmi törenlere tahsis edilmelidir. Dünyanın hiçbir medeni devletinde bu özellikteki bir alan panayır alanı, pazar alanı, bedevi çadırlar alanı haline getirilemez. Bu alan yıllardan beri amacı dışında kullanılmış Düzce Belediyesi bu alana sıradan alan gözüyle bakmış bu alan sürekli çirkin görüntülere sahne olmuştur. Cumhuriyet değerleriyle yetişmiş, aydınlık Türkiye’den yana olan vatandaşlarımız bu duruma her zaman üzülmektedirler. Bu alandaki bu çirkin görüntülerin sorumlusu Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’dür.  Bu sayın görevliler, modern devletin modern şehri  Düzce insanlarına orta çağ görüntülerini, bedevi geleneklerini göstermeye hakları yoktur.

   Bizler Türkiye Cumhuriyeti’ni anlayanlar, bilenler, kavrayanlar, özümseyenler Anıt Park'ın ne kadar değerli olduğunu biliyor, ona özen gösterilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Anıt Parktaki çirkin görüntüleri reddediyoruz, bu ilkelliklerin yaşanmasının önüne geçilmesini talep ediyoruz. 

   Şu andaki Anıt Parktaki çadırlarda ticaret yapan insanımızla tabii ki hiçbir problemimiz yok. Hiçbir karşı çıkışımız yoktur, olamaz. Aynı ticaret başka yerler tahsis edilerek bu insanlarımızın gelir elde etmeleri sağlanmalıdır, biz bunu diyoruz. Bu tür ticaretin yapılacağı Düzce Şehrinde birçok alan vardır. 

   Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi olarak  Düzce Valisi Cevdet Atay’ı Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’yü Düzce’nin göz bebeği olan Anıt Park’a saygı ile, özen ile, ilgi ile, hassasiyetle yaklaşmalarının görevleri icabı olduğunu hatırlatıyoruz. 

   Düzce Şehrimizdeki bu önemli olayı Düzce halkı ile paylaşmayı, onları bilgilendirmeyi görev sayıyoruz".  
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.