CHP 98'nci yılını kutluyor!

CHP Düzce teşkilatı, partinin kuruluşunun 98'nci yılı dolayısıyla Anıtpark'ta tören gerçekleştirdi.

9.09.2021 - 13:57
Haber Merkezi

   CHP, 9 Eylül 1923’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkenin ilk siyasi partisi olarak kurulmuştu. 

   98 yıldır varlığını sürdüren CHP’nin yeni yaşı ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanırken, CHP Düzce teşkilatı ise sabah saatlerinde Anıtpark’ta Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelinin önünde çelenk bıraktı.

   Törenin ardından bir basın açıklaması yapan Basri Karslıoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

   "Değerli basın mensupları, kıymetli yol arkadaşlarım...

   Bu gün burada öncelikle ülkemizi işgalden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını yad etmek, 9 Eylül 1923 yılında kurdukları Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. Yılını kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.

   Dünyada, içinde Demokrasi olan 98 yaşında başka bir parti bulunmamaktadır.Asırlık partimiz günden güne büyüyerek koca bir çınar halini almıştır.

   Bu anlamlı günde buradan sizlere,Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş felsefesinde yer alan ilkelerini, bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

   1-CUMHURİYETÇİLİK : Cumhuriyetçilik; tebaanın yerini yurttaşın almasıdır.

   2-MİLLİYETÇİLİK : Irk, köken, din, mezhep, bölgecilik, kavimcilik anlayışlarının, ulusal düzeyde aşılmasıdır. Devletin ırkı olmaz, devlet tüm etnik kimliklere eşit mesafede durur.

   3-HALKÇILIK : Bazı sınıf ve zümrelerin ekonomik ve siyasal imtiyazlarının kaldırılması,sahipsizlerin sahibi olmaktır.

   4-DEVLETÇİLİK : Yurttaş, devlet için değil; devlet, yurttaş için, anlayışının yaşama geçirilmesidir.

   5-LAİKLİK : Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulmasıdır. Devlet din ve inançlar karşısında eşit mesafede olmalıdır.

   6-DEVRİMCİLİK : Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarak başlattığı,çağdaş medeniyeti hedefleyen kökten değişim sürecinin devam ettirilmesidir, çağı paylaşmadır, geleceğe atılımdır.

   Ve günümüze gelecek olursak,aslında beni en çok üzen hadise mevcut devlet yetkililerinin ve bizzat sayın Cumhurbaşkanımızın, CHP’nin çakılı bir çivisi yoktur açıklamalarıdır. Az önce belirttiğim ilkeler ışığında Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında ülkeye kazandırılan gerçekleri de sizlere hatılatmak isterim.

   Karabük Demir Çelik Fabrikası,ülkenin birçok ilindeki şeker fabrikaları, mensucat fabrikaları,Demir yolları numune hastaneleri devlet üretme çiftlikleri,uçak fabrikası ülkeye kazandırılmış, 112 adet savaş uçağı üretilmiştir.

   Osmanlı hükümeti zamanında yabancıların işletmesinde olan bütün kurumlar özelleştirilmiştir.

   Ülke insanımız tarafından Denizaltı üretilmiş,1927 yılında % 8 olan okuma yazma oranı,açılan millet mektepleri ile 1934 yılına kadar, yaklaşık 2.600.000 erkek, 265.000 kız olmak üzere yüksek seviye okuma oranlarına getirilmiştir.

   Merkez Bankası CHP iktidarında hayata geçirilmiş ve tüm bunlar ülkenin kendi imkanları ile karşılanmıştır.

   Hiçbir ülkeden borç talep edilmeden yeniden bir vatan yaratan o dönem ki hükümet,Osmanlıdan kalma borçlarıda ödeyip, 176 ton altını hazinesine kazandırmıştır.

   İşte tam olarak gerçekler bunlardır. Bir kez daha hatırlatmakta fayda olduğunu düşünerek sizlerle bu günün anısına paylaşmak isterim.

   Ve son olarak şu asla unutulmamalıdır ki “Aydınlık geleceğin ışığı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin elindedir”.

   Atatürk ilke ve inkılaplarını, Cumhuriyetin temel değerlerini Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir neferi olarak,sonuna kadar savunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyor,

   Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını Rahmet ve Minnetle anıyoruz.

   İyi ki doğdun Cumhuriyet Halk Partisi"

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.