Bir tepki de Caymaz'dan: Tam kapanma mı, ekonomik bitiş mi?

Koronavirüsle mücadele kapsamında destek olmadan tam kapanma kararı alınmasına bir tepki de DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz'dan geldi.

Bir tepki de Caymaz'dan: Tam kapanma mı, ekonomik bitiş mi?
  • 28.04.2021   13:46
  • (0)

   Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında destek olmaksızın tam kapanma kararı alınmasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

   Son olarak DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Dünyada bu kapanma hadiseleri gerekli ekonomik destekler verilerek yapılıyor. Herkes bu gerçekleri biliyor ve kendi hafızasında notlarını alıyor. Günü geldiğinde herkes muhasebesini yapacaktır mutlaka" dedi.

   Caymaz, şu ifadeleri kullandı:

   "Evet.. Kısıtlama mı diyelim, tam kapanma mı diyelim ya da esnafların ve günlük çalışarak geçimini sağlayanların ekonomik açıdan bitişinin finali mi diyelim, tam olarak adını koyamadım. Tam kapanma duyurusunu izlendikten sonra konuya ilişkin hükümetimizin yapması gereken destek paketlerine yönelik açıklamaları bekledim ve halen beklemekteyim. İnanmak istiyorum ki bu yönde önemli çalışmalar yapılıyor ve kapanma tarihi öncesinde gerekli duyurular yapılacaktır. 

   Bir yılı aşkın süreyle belli periyotlarda aç/kapa döngüsü devam ettiriliyor, piyasalar herkesin malumu. Gelinen nokta itibariyle tamamen demoralize olmuş ve tükenmiş olan işyerlerine tekrar kapama kararı veriliyor. Üzücü olan tarafıysa ekonomik destek anlamında tek bir kelimeden bahsedilmemesi. Dünyada bu kapanma hadiseleri gerekli ekonomik destekler verilerek yapılıyor. Herkes bu gerçekleri biliyor ve kendi hafızasında notlarını alıyor. Günü geldiğinde herkes muhasebesini yapacaktır mutlaka. 

   Şimdi hem bir siyasetçi olarak hemde işyerleri kapanan sade bir vatandaş olarak soruyorum. Bankalar neden açık, SGK ve Vergi Daireleri tahakkuk ettirdikleri ödeme emirlerini neden gönderiyorlar. Dükkanları kapalı olan işletmeciler kiralarını nasıl ödeyecekler. Sokağa çıkma kısıtlaması varsa bu insanlar ödemelerini ay sonunda nasıl yapacaklar. 

   Maalesef artık bu kararları veren yöneticiler tabanla olan bağlarını kopardıkları için konudan bir haber  olarak, empati duygusundan yoksun kararlar veriyorlar. Bir görevi uzun süre yaptığınızda herkesi kendiniz gibi rahat olduğunu düşünmeye başlarsınız ve bunun örneğini bariz olarak görmekteyiz. Aksi halde bu şekilde kararlar vermenin başka bir izahı olamaz. 

   Daha önce uygulanan kapama kararlarının sonucunda görüyoruz ki pandeminin kontrol altına alınmasına yönelik değişen bir durum söz konusu değil. Kapanan iş yerleri ve esnaflar yaşadıkları zorluklarla kaldılar. Kısa bir süre sonra pandemi pik yapıyor ve herşey eski halini alıyor. Gerekli aşı tedariği yapılamaz ve vatandaşlarımız aşılanamazsa bu açma kapama konusu anlamsız bir ritüel haline gelir ve iflas etmiş olan ekonomiyi ülke olarak geri dönüşü olmayan bir uçuruma sürükler.

   Sosyal medyada talepler ve tepkiler konuyu özetliyor aslında, fazla söze gerek yok. Hükümet üzerine düşeni yaparak sosyal devlet anlayışını vatandaşlarına bu zor günlerde hissettirmelidir.

   Tek tek isim vermeye gerek yok, zamanlama hatası olan bir çok projeye kaynak bulunabiliyorsa,  destek paketlerine de gerekli kaynak sağlanmalıdır. 

   İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!"

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.