Er, üretici için uyardı: TMO piyasadan çekilmemeli!

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özar Er, TMO’nun yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirterek, "TMO’nun depo sorunu ya da fındık satma sorunu yoktur. İhracatçılar kolay olarak TMO’dan ve depolarından fındığı alıp ihraç etmektedir. Bu ayrıca ihracatçının da işini kolaylaştırmaktadır” dedi.

Er, üretici için uyardı: TMO piyasadan çekilmemeli!
  • 19.04.2021   16:14
  • (0)

   İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, TMO yeni sezondan önce piyasadan çekilirse üreticinin zarara uğrayacağını söyledi.

   TMO’nun piyasadan çekilmesi halinde fındık fiyatlarının 20 TL’nin altına düşeceğini belirten Er, “Bilindiği üzere, TMO, 2020/2021 yılı fındık alım sezonu 30 Nisan’da bitecektir. 30 Nisan tarihinin giderek yaklaştığı bu günlerde ise gerek Pandemi kaynaklı ekonomik kriz sebebi ile gerekse de TMO’nun fındık alımını sonlandıracağından, üretici stoklarındaki bütün fındıkları da satmaktadır. Dolayısı ile Fındık alım fiyatları da düşmüş, 20.25 ile 20.75  TL bandına kadar gerilemiştir. TMO piyasadan çekilir çekilmez, fındık fiyatları da 20 TL’nin altına doğru düşeceği aşikardır çünkü TMO dışında piyasada fındıkta ana aktörler,  en büyük alıcı olarak Ferrero, ikinci sıradaki en büyük ihracatçı şirket Singapur merkezli Olam Gıda ve üçüncü olarak da Balsu Gıda kalacaktır. Fındık yeni sezona düşük fiyatla girmemeli, üretici korunmalıdır” dedi. 

"ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ"

   TMO’nun yeni sezon başlayana kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirten Er, “TMO  yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemelidir. TMO’nun Depo sorunu yoktur. TMO’nun fındık satma sorunu da yoktur. İhracatçılar kolay olarak TMO’dan ve depolarından fındığı alıp ihraç etmektedir. Bu ayrıca ihracatçının da işini kolaylaştırmakta ve daha denetimli, daha kaliteli ve kriterlere uygun fındık ihraç etmelerini de sağlamaktadır. Tabii ki bu da piyasadaki bütün oyunculara rol imkanı vermekte, 3 firmanın da rakibi çoğalmakta, şartlar da üretici lehine gelişmektedir. Ayrıca bu durum fındık fiyatlarının dalgalanmasını da önlemekte ve istikrar sağlamaktadır. 

   Dolayısıyla TMO yeni sezon girene kadar piyasada ve oyunda olmalı, bir an önce fiyat güncellemesine gitmeli ve fiyatı, yeni sezon fiyatı öncesi, 25 TL olarak belirlemeli ve yeni sezona kadar alımlarını sürdürmelidir. Yeni sezonda piyasa erken açılmalı, 1 Ağustos’ta yeni sezon fiyatları  açıklanmalıdır. Yeni sezonda üreticiyi koruma adına da Fındık ekimine getirilen sınırlama nedeniyle yasal olarak izin verilen iller dışında dönüm teşvik parası verilmemelidir. Bu noktada hükûmetimizi ve karar alıcıları hızlı ve sorumlu hareket ederek, üreticiyi korumaya davet ediyoruz” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.