3 DÖNEM KURALI GÜNDEMDE!

3 DÖNEM KURALI GÜNDEMDE!
10.11.2023 - 15:39
Haber Merkezi

   Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MKYK toplantısında yerel seçim startı resmi olarak verildi. Erdoğan, “Hiçbirimiz, ben dahil buradaki hiç kimsenin kişisel menfaatleri ön planda olmayacaktır. Bizim partimizde böyle bir şey olmaması gerekiyor. Bizim davamız kişisel menfaatlerden ve her şeyden daha üstündür. Seçim startını veriyoruz” dedi. Toplantıda seçimlere yönelik MYK da yetkilendirildi.

   Edinilen bilgiye göre Erdoğan, CHP’deki değişimle ilgili, “Üst akıl nasıl 6 lideri bir araya getirdiyse bunları da bir araya getirecektir. Biz ona göre çalışmamızı yapacağız. Yine ittifak yapacaklardır” dedi.

TANIDIK İSİMLER YANITI

   Erdoğan, bazı MKYK üyelerinin teşkilatlarda tanıdık isimlerin belediye başkan adaylığı için isimlerinin verildiğine ilişkin söylemlerine yönelik de “Bunlara dikkat edilecek. Öyle bir şey söz konusu değil. Zaten sistemimiz de buna uygun değil” değerlendirmesini yaptı.

BAŞVURU ÜCRETİ

   Toplantıda, AK Parti’de belediye başkanlığı adaylığı için başvuru ücretlerinde değişikliğe gidildi. İlk aşamada, büyükşehir belediye başkan aday adaylarından 20 bin TL, il belediye başkan aday adaylarından 15 bin TL, ilçe belediye başkan aday adaylarından ise 10 bin TL müracaat ücreti alınması planlanmıştı.

   Ancak bu rakam büyükşehir belediye başkan adaylarında 50 bin TL, il belediye başkan adaylarında 30 bin TL, ilçe belediye başkan adaylarında 20 bin TL, belde belediyelerinde 10 bin TL, Büyükşehir meclis üyesinde 10 bin TL, il genel meclis üyesinde ise 5 bin TL olarak güncellendi. Kadın adaylardan bu ücretlerin yarısının, engelli adaylardan ise dörtte birinin alınacağı belirtiliyor.

3 DÖNEM KURALI GÜNDEMDE

   Toplantıda, belediye başkanlarının mevcut durumlarıyla ilgili nasıl hareket edileceği de belirlendi. Buna göre, mevcut belediye başkanları istifa ettirilmeyecek ve başvuru alınmayacak.

   Toplantıda ayrıca, belediye başkanlarında 3 dönem kuralının uygulanmasının ağırlık kazandığı öğrenildi.

ÇİLİMLİ, BEYKÖY

   Şimdi merak edilen ise; 3 dönem kuralına takılan Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz ve Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç’ın tekrar aday olup olamayacağı.

   AK Parti tüzüğüne göre; AK PARTİ listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, kesintisiz en fazla üç dönem aynı görevi yürütebilir. Ancak, ara veren kimseler tekrar aynı görevlere aday gösterilebilir.

ADAY İLANLARI 24 KASIM’DA

   Toplantıya sunulan taslak takvime göre, 9-17 Kasım arası yapılacak olan müracaatlar online olarak alınacak.

   19 Kasım’da teşkilatta temayül yoklaması başlanacak.

   20 Kasım’da belediye başkan adaylarının belirlenmesine ve 24 Kasım’dan itibaren de belediye başkan adayları ilan edilmeye başlanılacak.

   Yine, 3 Aralık’a kadar meclis üyeliklerinin başvuruları devam edecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.