ER, FINDIK ÜRETİCİSİNİN DURUMUNU SORDU

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay ER fındık piyasasında yaşanan son gelişmeler ışığında değerlendirmeler yaptı.

ER, FINDIK ÜRETİCİSİNİN DURUMUNU SORDU
13.09.2023 - 16:50
Haber Merkezi

v

   İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er yazılı bir basın açıklaması yaparak fındık üreticisinin durumunu sordu.

   “Şu anda özel sektör anlamında en büyük fındık alıcısı olan Ferrero firmasında dahi fındık 82 TL bandında satın alınır iken yine buna paralel olarak Fiskobirlik’te dahi alım esnasında fındık 84 lira bandında işlem görürken devletimizin belirlediği ve TMO üzerinden yaptığı alım fiyatının düşük kaldığı aşikardır. Genel seçimlerden önce fiyatın 4 Dolar /kg olarak belirlenmesinin bugünün şartlarında doğru bir yaklaşım olduğu görülmüştür “ diyen Er, “Fındık üreticisinin hakları mutlaka korunmalı devlet TMO kanalıyla yaptığı alımda taban fiyatını piyasa şartları paralelinde güncellenmelidir” ifadelerini kullandı.

   Bir diğer konunun da fındık rekoltesi ile alakalı olduğunu ifade eden Er, 700-900.000 ton bandında belirlenen ve fındık fiyatının bu kadar düşük olarak ortaya çıkmasına vesile olan rekolte uygulamasının da yanlışlığının üreticiler tarafından gözlemlendiğini belirterek gerek rekolte de gerekse taban fiyatta kaybeden üreticidir peki kazanan kim olmuştur?” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar