Parlayan kentte parıltılı kahvaltı

  • 4.10.2013

    Gazetemizin geleneksel hale getirdiği ve toplumumuzun birçok kesiminin ön yargılarını kırmasına sebep olduğu Cumartesi Kahvaltılarından birini daha geride bıraktık.

   Cumartesi kahvaltılarında oluşan samimi ortam ve konukların ortamın samimiyetine göre içinden geçenleri yayın ekibimizle paylaşması toplumu bilgilendirme açısından son derece önemli hale gelmiştir.

   Çünkü bu sohbetlerde asla paket program uygulanmıyor, son derece net ve şeffaf sorular ve o derece şeffaf cevaplar geliyor, dolayısıyla toplum doğru bilgilendiriliyor.

   Geçtiğimiz hafta ekip olarak bizler Akçakoca'ya misafir, Belediye Başkanı Sayın Fikret ALBAYRAK da bize misafir olmuştu.

   Tabi yayın ekibimiz gitmeden önce dersini iyi çalışmış, sayın başkanın seçimden önce neleri vaat etmiş, başkanlığı döneminde hangi vaatlerini yerine getirebilmiş, hepsinin bir bilançosunu çıkarmış ve donanımlı bir şekilde başkanla sohbete başladık.

   Mekan güzel, kahvaltı güzel, sohbet güzel..

   Akçakoca’da özellikle sahil bandında kısa bir gezinti yaparak 5-6 yıl öncesiyle bugünü kıyaslama imkanı bulduk.

   Yiğidi öldür hakkını yeme misali, Sayın Başkan Akçakoca'nın adeta kaderini değiştirecek projeler üretmiş,

   Yıllardır kangren olmuş bir Çınar Oteli sorununu kendi girişimleriyle halletmiş.

   Bu çınar Oteli -ki adeta Akçakoca'nın namusu konumundaydı.- Belki de Türkiye sahillerinde inşa edilmiş ilk turistik otel olma özelliğine sahip Akçakoca'nın eskiden simgesi halindeydi.

   İl olduğumuz tarihlerde o günün bürokratları ve siyasileri tarafından unutularak paylaşılacak değerler arasına alınmamasından dolayı Bolu Özel İdaresi bünyesindeki bir şirketin mülkiyetinde kalmış, adeta Bolu’ya haksız kazanç gibi elde edilmiş bir miras olmuştu.

   O tarihlerdeki siyasiler ve belediye başkanları her yolu denemesine rağmen Çınar Oteli Akçakoca'ya kazandıramamış,

   2004 seçimlerinde iş başına gelen belediye başkanı belki de Akçakoca'da siyaseten gelmiş geçmiş en güçlü belediye başkanıydı. O da Çınar Oteli konusunda hiçbir şey yapamadı.

   Adeta geçmiş başkanlar Akçakoca'nın namusu konumundaki simgesi çınar oteli düştüğü batakhaneden kurtaramamışlardı.

   Aynı şekilde eski adıyla Ceneviz Otel inşaatı adeta bir meselüka gibi harap bir şekilde Akçakoca'nın bağrında duruyordu.

   Sayın Başkan kendisinden önce en güçlü başkanların bile halledemediği bu virane yapıyı Akçakoca'ya ve Türk turizmine kazandırdı.

   Akçakoca'nın eski çarşı diye anılan Çuhallı Çarşısı mevkiindeki mezbelelik binaları tek tek yıkarak güzel bir sahil bandı oluşturdu,

   Çuhallı Çarşısındaki binaları en güçlü (!) başkanlar bile yıkamamış hatta yıkılanlara da tazminat ödediklerini duymuştuk.

   Düzce Belediyesinin hala “oraya mı yapsak, buraya mı yapsak” diye tartıştığı şehirlerarası otobüs terminalini yapmış, çok kısa süre sonunda hizmete açılacak.

   Bu yaptıklarının hemen hepsi Akçakoca ölçeğinde büyük sayılabilecek projeler ve bunların hemen hiç biri seçim vaatleri içerisinde yok,

   Vaat edip yapamadıklarıyla yaptıklarını kıyasladığımız zaman, özellikle Akçakoca'ya olan ekonomik katkısı açısından yaptıkları yapamadıklarından fazla olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

   Özellikle yaz aylarında su kesintisi ile ilgili sıkıntılar yaşanmış, bu da başkanın ifadesiyle yapılabileceklerin hepsini yapmasına rağmen ortaya çıkan kısa süreli bir sıkıntı olmuş.

   Atık su arıtma tesisinde teknolojinin eski olmasından kaynaklı bir sıkıntı olmuş, onu da yeni teknoloji takviyesiyle uzun yıllar sıkıntı yaratmayacak şekilde çözmüş.

   Klasik belediyecilikte vatandaşın beklentileri genel manada yol, su, ulaşım, çöp, kanalizasyon gibi konularda sorunlarının çözülmesi talebiyle olur.

   Özellikle Halkın Çay Bahçeleri projesi de sosyal manada oldukça önemli, fiyat denetimli, kalite denetimli, halka hizmet anlayışı hakim,

   Ancak Akçakoca'da halk bunu biraz aşmış beklentileri oldukça yüksek irtifa kazanmış.

   Kısaca Parlayan Kent Akçakoca parlamaya başlamış,

   Herşey Akçakoca ve Akçakocalı için,

   Kim ki bu memleket için taş üstüne taş koyuyorsa Allah razı olsun,

   Kişisel ihtirasları uğruna memlekete zarar verenleri de ıslah etsin…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.