Plovdiv’den Düzce’ye uzanan bir serüven!..

Anadolu Ateşi Dans topluluğuyla çalışma hayatına başlayan ve şu sıralar DEAR DorArt Sanat Atelyesinde eğitim veren Bale Eğitmeni Asya Serbest, “Düzceye daha önce hiç gelmemiştim. Keşke daha önce gelseymişim” diyor.

Plovdiv’den Düzce’ye uzanan bir serüven!..
21.11.2014 - 12:59

 

   Düzce Eğitim, Araştırma ve Rehberlik Derneği (DEAR),DorArt Yapı sponsorluğunda DEAR DorArt Sanat Atelyesi'ni kurduktan sonra çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

   Düzce'de sanatı zirveye taşıma slogan ve hedefiyle çalışmalarını sürdüren DEAR DorArt Sanat Atelyesi, bir gelişmeye daha imza attı ve Düzce'ye çok değerli bir Bale Eğitmeni kazandırdı.

   Biz de bu haftaki röportaj köşemizi DEAR DorArt Sanat Atelyesi'nin Bale eğitmeni Asya Serbest'e ayırdık. Asya ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“ANADOLU ATEŞİ DANS TOPLULUĞU'NDA ÇALIŞTIM”

   Gazete burasıdüzce: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

   Asya Serbest: Bulgaristan doğumluyum. İlkokulu Filibe/Plovdiv, Bulgaristan'da okudum. Ortaokul ve Liseyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı bale bölümünde okudum. Üniversite ve Yüksek lisans eğitimlerimi yine Plovdiv, Bulgaristan'da tamamladım. Mezuniyetimden sonra aktif olarak çalışmaya başladım. 6 yıl boyunca Anadolu Ateşi dans topluluğunda çalıştım. Son üç yıldır Çağdaş Bale Topluluğunda baleye devam ediyorum ve en sonunda Düzce'deyim. DEAR DorArt Sanat Atelyesi'nin Bale Atelyesi'nde eğitmenlik yapmaya başladım. Şimdilik haftanın bir günü için Düzce'ye gelip gideceğim. ,

   Peki, biz de size “Düzce'ye hoş geldiniz” diyoruz. Anadolu Ateşinde dansa devam mı?

   Aslında biraz benim iş yoğunluğuma bağlı. Turne olduğunda benim de katılacak zamanım olursa Anadolu Ateşinde de dans ediyorum.

   Baleye nasıl başladınız?

   Aslında herşey fazla esnek bir çocuk olmamla başladı. Hep sahneyi merak etmişimdir. Sonunda da Türkiye'ye gelince işler yolunda gitti. Tatbikî de ailemin desteğiyle konservatuara girdim.

   Dışarıdan baktığımızda renkli bir hayatınız olduğunu görüyoruz. Belli ki sevdiğiniz işi yapıyorsunuz. Pekâlâ, bu işin zorlukları nelerdir?

   Gerçekten zevkli ama çok da zor! Sürekli disiplinli çalışma gerekli bir kere. Fiziğinize dikkat etmeniz gerekli, hayatınızı artık ona göre şekillendirmeniz gerekli. Çok çalışıp elde edebildiklerinizi bazen bir gün çalışmadığınızda bile kaybedebilirsiniz.

“BU KADAR SAMİMİ BİR ORTAMLA

KARŞILAŞACAĞIMI  DÜŞÜNMEMİŞTİM”

 

    DEAR DorArt Sanat Atelyesi ile nasıl tanıştınız?

   Tesadüf oldu biraz. Açıkçası ilk görüşmemize kadar ben bu kadar samimi bir ortamla karşılaşacağımı düşünmemiştim. Düzce'ye geldim, çalışma koşullarını, derneğin standartlarını ve sponsor firmanın desteğini gördüm ve karar verdim.

“DÜZCE TAM BENLİK!”

   Düzce'ye daha önce gelmiş miydiniz? Düzce hakkındaki ilk izleniminiz nedir?

   Düzce'ye daha önce hiç gelmemiştim. Keşke daha önce gelseymişim diyorum. Sakin, şirin, gelişmekte olan bir yer. Aslında tam benlik. İstanbul'da yoğun şartlarda çalışıyorum. Düzce kendime zaman ayırmam için güzel bir noktada. İstanbul'a çok yakın. Henüz Düzce'nin doğasını tanıma, gezilecek yerlerini ziyaret etme fırsatım olmadı ama şehir merkezinin enerjisi bende güzel bir izlenim uyandırdı. İstanbul'da yorulduğumda fırsat bulunca kaçıp kaçıp gelmek istiyorum Düzce'ye.    

   Bale Atelyenizin içeriği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? (Yaş grupları, süre, etkinlikler vs.)

   Bale Atelyemiz minik dansçılarımız için harika hazırlanmış. Çocuklar manzaraya nazır etkinlikler yapacaklar. Gruplar 4-5 yaştan başlayacak ve 12 13 yaşlara kadar çıkacak. Molalarla beraber toplam 1 buçuk saat ders yapacağız. Atelyemizin çocuklarla çok verimli geçeceğinden eminim. Sene sonunda düzenlemeyi planladığımız gösterimiz zaten herşeyi gösterecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.