Adil olmayan şartlarda yarışıyoruz

CHP İl Başkanı Müjgan Çakman, Genel seçimler için çalışmalara başladıklarını, ancak iktidar partisinin seçim çalışmalarında devletin imkanlarını kendi imkanları gibi kullandıklarını ifade etti.

Adil olmayan şartlarda yarışıyoruz
21.11.2014 - 15:50

 

  (Gazete burasıdüzce - RÖPORTAJ)

   CHP Düzce İl Başkanı Müjgan Çakman, Gazete burasıdüzce'ye verdiği röportajda, geçtiğimiz günlerde Ankara da gerçekleşen toplantıyla seçim çalışmalarına start verdiklerini söyledi. Çakman, her seçim çalışmasında iktidar partisinin devletin imkanlarını hiç çekinmeden kullandıklarını söyleyerek, yapılan yarışın demokratik ve adil olmadığını belirtti.

“PARTİMİZİN HER KADEMESİNDE ÇALIŞMAK

ÇOK ONUR VERİCİ”

   Gazete burasıdüzce: Kadın Kolları Başkanlığından sonra İl Başkanlığı koltuğundasınız.. Mesai, sorumluluk ve zorluk açısından ikisi arasındaki fark nedir?

   Müjgan Çakman: Her ikisi de çok önemli görevler. Kadın Kolları da partinin omurgasında yer  alan bir birim. Partideki çalışmalarımda Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanlığı ve İl Kadın Kolları Başkanlığı görevlerinde ki gibi İl Başkanlığı görevimi de hep aynı sorumluluk bilinci ile devam etmekteyim.

   Partimizin her kademesinde çalışmak onur verici.  Bütün görevler ekip çalışması ve uyumlu çalışmayı gerektirmekte. Bu nedenle birlik ve beraberliği sağlamak her zaman önceliğim olmuştur. 

“KADIN SAĞDUYUSU VE HOŞGÖRÜSÜ

PARTİMİZ İÇİN KAZANIM”

   Gerek Genel Merkez açısından ve gerekse teşkilatlar açısından Kadın İl Başkanı olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu göreve geldikten sonra zorlukları ve kolaylıkları ne şekilde yaşadınız?

   Dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Kadın sağduyusunun ve hoşgörüsünün partimiz için bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca partimizde cinsiyet ayrımcılığı gözetilmediğinin kanıtı olduğumu söyleyebilirim. Kadın da olsa erkekte olsa sonuçta sorunları çözmek için mücadele etmek ve partimizin bayrağını iyi noktaya taşımak gerekiyor.

   CHP'de bir kısım küskünler de bulunmaktaydı. Siz göreve geldikten sonra toparlayıcı olabildiniz mi?

   Bir nevi altyapıdan geldiğim için ilçe örgütlerimizle uyum içinde çalışıyorduk, bu durum aynı şekilde sürmektedir.

   Peki, diğer siyasi parti temsilcileri ile diyalogunuz nasıl?

   Düzce'nin  çıkarları söz konusu olduğunda, sorunların dile getirilmesinde başta sivil toplum örgütleri ve partilerle doğal olarak diyalogda bulunuyoruz.

   Size göre Düzce'de muhalefet yeterince görevini yerine getirebiliyor mu? Daha iyi olması için neler yapılmalı?

   Biz muhalefet partisi olarak Düzce'deki yanlışları, noksanları dile getiriyoruz. Halkımızın mağduriyetlerini gündeme taşımaya çalışıyoruz.

   Geçtiğimiz günlerde 12 Kasım Düzce depreminin 15'nci yıldönümünde Partimizin İstanbul Milletvekili, Jeoloji Mühendisi, Yerbilimci  Prof. Dr. Sayın Haluk Eyidoğan'ın, Sakarya Milletvekilimiz Sayın Engin Özkoç'un ve Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Avukat Sayın Ayşegül Şenol Can'ın katkılarıyla depremle ilgili panel düzenleyerek halkımızı bilgilendirilmesini sağladık.

“SANATSAL FAALİYETLER YETERSİZ”

   Bir muhalefet partisi il başkanı olarak, yapmak isteyip de bir türlü gerçekleştiremediğiniz bir şey var mı?

   Ben Düzce de gençlere yönelik sanatsal faaliyetlerin çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. Gençlerin sanatla ilgilenebileceği eğitim alabilecekleri aynı zamanda onların kaynaşmasını sağlayacak bir atölye  oluşturabiliriz.

   Bu çok zor değil aslında partimizde birçok öğretmen var. Resim olur, müzik olur, tiyatro olur.. Bu çoğaltılabilir. Böylece gençleri kötü alışkanlıklardan da alıkoymuş oluruz.

“ADİL OLMAYAN ŞARTLARDA YARIŞIYORUZ”

   CHP seçimlerde bir türlü başarı sağlayamadı.. Sizce bunun nedenleri nelerdir?

   Maalesef bunun bariz nedenlerinden biri, iktidar partisinin seçim çalışmalarında devletin bütün imkanlarını hiç çekinmeden kullanıyor olması. Devletin gücünü partinin gücüymüş gibi göstermesi. Ne yazık ki demokratik ve adil olmayan şartlarda yarışıyoruz her seferinde.

“VERİMLİ BİR TOPLANTIYDI”

   Son olarak Ankara da bir toplantı gerçekleştirdiniz! Seçim için start verdiniz. O toplantıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

   8-9 Kasım Pazar günü Ankara da başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Örgütlerden sorumlu, eğitimden sorumlu, bilişimden sorumlu Genel Başkan yardımcılarımızın, Milletvekillerimizin katıldığı bölge toplantılarının birincisiydi.

   Düzce olarak  İl ve İlçe örgütlerimizden 35 kişi katıldık. Bizden başka 12 il daha vardı. İçerik olarak 2015 seçimleri ilgili eğitim ağırlıklı idi. Bu bölge toplantıları devam ediyor. Yurt genelinde 9 bölge oluşturuldu. Bizim için çok verimli oldu.

“HALKIMIZIN KARŞISINA PROJELERLE ÇIKACAĞIZ..”

   Peki, bundan sonraki seçim çalışmalarınızın önceki çalışmalarınızdan ne farkı olacak?

   Düzce'nin Türkiye genelinin bir yansıması olduğunu düşünür isek, yıllardır iktidarın umarsızlıkları, duyarsızlıkları nedeniyle arapsaçına dönmüş eğitim, sağlık, işsizlik, tarım politikalarına şahit oluyoruz. 

   Ne yazık ki halka hizmet anlayışından uzak belli bir zümrenin rantsal çıkarlarını gözeten bir anlayış söz konusu.

   Yeniden bir seçim dönemine gelmekte olduğumuz bu süreçte ne yazık ki bir önceki dönemdeki sorunlar aynen devam etmekte. Söz konusu halkın sorunlarını çözmek olunca ayak sürüyen iktidar partisi kendi konforu söz konusu olduğunda herşeyi jet hızıyla halledebiliyor.

   Memur, İşçi, emekli maaşlarına zam söz konusu olduğunda kaynak bulamamaktan dem vuran ama saraylar inşa ederken, köşklerde, yalılarda tadilatlar yaparken para musluklarını sonuna kadar açabiliyor.     

   Üstüne üstlük işçisi, köylüsü, memuru, esnafı, emeklisi geçinemediği için boğazına kadar kredi borçlarının içinde yüzerken, bunu prestij için gerekli gösterebilecek kadar da umursamazlık içinde olabiliyorlar ve bunu dile getirmekten kaçınmıyorlar.

   İşte bütün bu haksızlıkların giderilmesine yönelik projelerle çıkacağız halkımızın karşısına.

“AZİM VE KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ”

   Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

   Son olarak her yıl binlerce işçimiz iş kazalarında  kaybetmeyeceğimiz, insanca çalışma şartlarının olduğu, talanın, yalanın olmadığı, kadınların şiddete maruz kalmadığı, çocukların yatağa aç girmediği, tüm haksızlıkların, hukuksuzları sona erdirecek ve en önemlisi ayrışmadan kardeşçe yaşayacağımız bir geleceğin teminatı olarak Cumhuriyet Halk Partisini İktidara taşımak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz, çalışacağız.

   Çünkü bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi herkes için var!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • sarp
    sarp
    21.11.2014 20:57

    sayın çakman zaman vatandaşın ayağına gitme zamanı,, halk yavaş yavaş uyandı,, mevcut iktidarın yanlışları artık su yüzüne çıktı ve itimat azaldı,, şimdi onlara gerçekleri anlatma zamanı,,