‘Kayıt yaptırıp giden öğrenciler vardı!..’

Sezer Konukevinin işletmecisi Mehmet Hakan Sezer, “Öğrencilerin barınma konusunda Düzce de büyük bir sıkıntı vardı. Buraya gelip kayıt yaptıran sonra geri dönen öğrenciler vardı” diyor.

‘Kayıt yaptırıp giden öğrenciler vardı!..’
17.12.2014 - 16:31

 

(RÖPORTAJ-Tuğba Yılmaz)

 

    Düzce Üniversitesi her geçen gün büyüyor. Buna paralel olarak öğrenci sayısının da her yıl artmasıyla beraber barınma en büyük sorun haline geliyor.

    Barınma sorununun giderilmesinde en önemli çözüm ise devlete bağlı veya özel yurtlarla, konukevlerinin hayata geçirilmesi. Bu yönde de kentimizde açılan yurt ve konukevi sayısı her geçen gün artıyor.

    Sezer Konukevi de bu sektörde hizmet veren kuruluşlardan bir tanesi. İşletmecisi Mehmet Hakan Sezer bu haftaki röportaj konuklarımızdan biri.

    Tuğba Yılmaz: Sizi tanıyabilir miyiz?

    Mehmet Hakan Sezer : 12 01 1987 Düzce doğumluyum. Konukevi işine yaklaşık üç sene önce başladım. Bu sene 3'ncü senemiz. Konukevinin yanı sıra emlak işleriyle uğraşıyorum. Aile şirketiyiz. Zaten hep beraber yurt yöneticiliğini yapıyoruz. Annem babam emekli. Onlarda yurdun her sorunuyla bizzat ilgileniyorlar.

KAYIT YAPTIRIP GİDEN  ÖĞRENCİLER VARDI!

   Neden yurt açmak istediniz?

   Ben  3 sene önce emlak işi yaparken, genelde öğrenciler geliyordu onlarla çalışıyordum. Barınma konusunda Düzce de büyük bir sıkıntı vardı. Kendi müsait bir yerim olduğu için ileriye dönük güzel bir yatırım yapmak istedim.

   Yurdu açmak istediğim zaman özellikle kız öğrenciler çoktu ve sıkıntı çekiyorlardı. Barınma sorunu çoktu. Buraya gelip kayıt yaptıran sonra geri dönen öğrenciler vardı. İşte mesela, Polisevinde Öğretmenevinde kalan öğrenciler vardı. Tabi oralar da bütçelerini zorluyordu. Ve bu yüzden düşündük ve açtık?

   Yurdu açmakta zorlandınız mı, ne tür sıkıntılar çektiniz?

   Zorlanmadık desem yalan olur. Zorlandık tabi. Nihayetinde bir işletme açtık. Nakit konusunda çok fazla zorlanmadık ama tabi yurdun dizaynıyla ilgili aldığımız malzemelerde biraz sıkıntı çektik. Malzemeler istediğimiz tarihlerde gelmedi. Ama en sonunda yetiştirdik.

 

“ORGANİZASYONLAR DÜZENLİYORUZ..”

   Yurdun olanakları hakkında ne dersiniz?

   Şimdi şöyle söyleyeyim, bizim burası 500 metrekare oturma alanı olan bir yer. Normalde yurtlarda bir öğrenciye 4 metrekarelik bir alan düşer ama burada her öğrenciye daha fazla alan düşüyor. Normalde bu alana en az 50 öğrenci düşer bizde 40 öğrenci düşüyor. Olanaklarımız aldığımız fiyat üzerinden sabah kahvaltısı, akşam yemeği, doğal gaz ve interneti sağlıyoruz. Ekstradan güzel organizasyonlar düzenliyoruz. Öğrencilerimizi gezilere götürüyoruz ve bundan herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Düzce'nin çeşitli yerlerine gidiyoruz.

“SORUNLARIYLA YAKINDAN İLGİLENİRİZ”

   Bir öğrenci, yurdunuzu neden tercih etmeli?

   Yer olarak çok iyi bir yerdeyiz tam merkezdeyiz. (Atatürk Bulvarında) İki dakikada çarşıya ulaşım sağlıyorsunuz, bankalara otobüs duraklarına terminale çok yakın. Tam merkezde olmamızdan dolayı tercih edilebilir.

    Çeşitli organizasyonlarımızın yanı sıra burası yurt gibi değil tam bir aile ortamı var. Kızlar geceleri annemi ararlar “hastayız” diye, gelir öğrencilerimizi hastaneye götürürüz. Her türlü sorunlarıyla yakından ilgileniriz. Her katta mutfağımız var. Mesela öğrenciler istedikleri saatte arzu ettikleri gibi mutfağı kullanırlar, istediklerini pişirip yerler. Apart imkanı da sağlıyoruz bir yurttan artı olarak. Samimi bir ortam var.

    Yurdun sağlık koşulları nasıl?

    Ortak alanlarımız her gün düzenli olarak temizleniyor bu iş için personellerimiz var. Odalar haftada iki gün temizleniyor. Yemeklerimiz iki aşçımız tarafından hijyenik koşullarda yapılıyor. Yeri geliyor annem bile kollarını sıvayıp “kızlarıma bugün şunu pişireyim” deyip yemekler hazırlayabiliyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.