Türkiye’nin her yerinde özel gösteriler yaptım

Beyoğlu Burgerin işletmecisi Emre Utinal, illüzyon ve mentalizm ile de ilgilendiğini belirterek, “Bundan yaklaşık dört yıl önce yetenek sizsiniz programına katıldım ve bu programın finalistlerinden biriyim” dedi.

Türkiye’nin her yerinde özel gösteriler yaptım
31.03.2018 - 11:16

   “İçimizden Biri” köşemiz için ziyaret ettiğimiz Beyoğlu Burger'de bizi işletmenin sahibi Emre Utinal karşıladı.

   Röportaj konumuz aslında “Beyoğlu Burger” üzerine olmalıydı ancak Emre Utinal’in çok farklı yetenekleri olduğunu ve bu yeteneklerinde oldukça iyi bir yol kat ettiğini gördük. Utinal bize, kafe işletmeciliğinin yanı sıra illüzyon ve mentalizm ile ilgilendiğini ve “Yetenek Sizsiniz” yarışmasının finalistlerinden biri olduğunu anlattı.

   Tüm bunların dışında profesyonel olarak yazılımla da ilgilendiğini söyleyen Emre bey, “Şu an üzerinde çalıştığım teknoloji tabanlı gerçekten yüzde yüz yerli bir projem var. Bu projemle alakalı Bilim ve Teknoloji Bakanlığıyla görüşme halindeyiz. Yakında detayları paylaşacağım” diyor.

   İşte röportajımızın ayrıntıları;

   Kısaca Kendinizden bahseder misiniz?

   İsmim Emre Utinal. Düzce doğumluyum, ilkokul ve lise eğitimimi Düzce'de aldım. Sonra üniversite için Zonguldak'ta 5 yıl fizik eğitimi aldım. Yaklaşık 13 yıldır uzmanlık alanı ilüzyon ve mentalizm olan bir performans sanatçısıyım. Geçen sene ağustos ayında Düzce'ye kesin dönüş yaptım. Yaklaşık 3 aydır da Beyoğlu Burger'in işletmecisiyim.

“BU İŞE AİLEMDEN GİZLİ BAŞLADIM”

   Bu işe nasıl başladınız?

   Bu işe lise çağlarında yaz tatillerini değerlendirmek için başlamıştım. Başta ailemden gizli başladım aslında, tepki gösterseler de ben ısrar edince onlar da destek olmaya başladılar. O zamandan sonra farklı işlerde bulunsam da şu anda tekrar bildiğim bir iş olduğu için fastfood işindeyim. Düzce'ye tekrar yerleşme kararı alınca burada bir iş yapmak istedim. Sabit ve bildiğim bir işi yapmayı düşündüğüm ve bu işe yatkın olduğum için burayı açma kararı aldım.

   Mesleğinizin zorlukları nelerdir?

   Hizmet ve gıda sektörü olması başlı başına bir zorluk. Bu işte herkesin memnun olması gerekiyor. Her müşterinin damak zevkine, göz zevkine hitap etmeniz lazım ki olumlu geri dönüşler alabilesiniz.

“BURGER, DEYİNCE İLK AKLA GELEN YER OLMAK İSTİYORUM”

   İlerleyen zamanlarda işinizle alakalı yapmayı düşündüğünüz şeyler var mı?

   İlk amacım gerçekten işimi en iyi seviyelerde yapmak ve “burger” deyince ilk akla gelen yer olmak istiyorum. Daha farklı çeşitlerle, daha fazla insanlara ulaşmak istiyorum. İlk yola çıkış amacım burger adına yerli bir marka oluşturmaktı. İlerleyen zamanlarda daha çarşı içinde daha büyük bir yere ve daha büyük bir şubeyle, daha çok ürün çeşidiyle hizmet vermek istiyorum.

“KULLANDIĞIMIZ ÜRÜNLERİN HEPSİ EL YAPIMI”

   İnsanlar neden burayı tercih etmeli?

   Düzce'de klasikleşmiş bir hamburger kültürü var. Biz bazı sunumlarımızla bunların dışına çıkmayı düşünüyoruz. İnsanlar buraya geldiklerinde farklı lezzetler deneyecekler. Farklı hamburger çeşitlerimiz var; mesela mushroomburger, steakburger gibi farklı lezzetler. Ayrıca kullandığımız ürünlerin hepsi el yapımı. Hamburger köfteleri, hamburgerde kullandığımız sosların hepsini kendimiz yapıyoruz ve ürünlerimizin hepsinde yüzde yüz kırmızı et kullanıyoruz.

   Burada sadece hamburger çeşitleri mi bulunuyor, farklı ürünleriniz var mı?

Tabiki farklı ürünlerimiz var, sadece burger konseptinde değiliz. Mesela kumru, mantı gibi farklı çeşitlerimiz var. Bununla birlikte Eskişehir'in gelenekselleşmiş bir lezzeti olan çiğbörek konusunda kendimize güveniyoruz. Bunların dışında tost gibi diğer fastfood çeşitlerinin hepsi bizde bulunmakta.

“TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE ÖZEL GÖSTERİLER YAPTIM”

   İllüzyon ve mentalizmle ilgilendiğinizden bahsettiniz. Bu konuları biraz açar mısınız?

   İllüzyon aslında son derece sıradan olan birşeyi, insanlara olağan üstü gösterme sanatıdır. Mentalizm ise içinde çok kapsamlı konuları barındıran ve illüzyondan da eski bir olgu. İnsanlığın ilk çağlarından beri var olan bir şey mentalizm. Yaklaşık 13 yıldır uzmanlık alanı olarak bu tekniklerle ilgileniyorum. Bu süre boyunca hemen hemen Türkiye'nin her yerinde özel gösteriler yaptım.

“İLLÜZYON BİR GÖZ YANILTMA SANATIDIR,

MENTALİZM TAMAMEN GERÇEKTİR”

   İllüzyon ve mentalizm arasındaki fark nedir?

   İllüzyon belli tekniklere dayanan arkasında büyük bir sır barındıran bir göz yanıltma sanatıdır. Mentalizm ise arkasında hile diyebileceğimiz bir sır barındırmayan, tamamen belirli teknikler üzerinde uygulanan  bir sanat dalıdır. Yani mentalizm tamamen gerçektir. Bununla birlikte içinde hipnoz, telekinezi (maddeye uzaktan etki), telkin, yönlendirme gibi teknikleri barındıran bir performans sanatı olduğundan da bahsedebiliriz.

   Anladığım kadarıyla mentalizm tamamen zihinle ilgili bir olgu.

   Peki bir mentalist bakış açısıyla zihin nedir?

   Zihin sınırı olmayan bir şeydir. Zihin sınırsızsa herşeyi yapabilmeliyiz dediğinizi duyar gibiyim, ama bunu sınırlayan şey zihnimiz değil, algımızdır. Yani zihnimiz sınırsız, algımız sınırlıdır.

“YETENEK SİZSİNİZ YARIŞMASINDAKİ FİNALİSTLERİNDEN BİRİYİM”

   Yetenek sizsiniz yarışmasında finallerde yer aldınız. Yarışma yolculuğunuz nasıl geçti? İnsanlardan nasıl tepkiler aldınız?

   Bundan yaklaşık 4 yıl önce yetenek sizsiniz programına katıldım ve bu programın finalistlerinden biriyim. Yarışma sırasında gerek canlı izleyenlerden ve gerek televizyon başındaki izleyicilerden gerçekten çok büyük ve olumlu tepkiler aldım. Gerçekten hayatımda unutamayacağım bir süreçti. Yarışmaya mentalizm dalında katıldım ve bir gösteride, tamamen oradaki seyirci ve jüriyle interaktif bir gösteri yaptım. Jürinin verdiği tepkiler benim için paha biçilmezdi. Düzce'den insanlardan çok güzel geri dönüşler aldım. Tebrik edenler ve bu işi öğrenmek isteyenler çok oldu. Ama o esnada Düzce dışında olduğum için çok yardımcı olamadım.

   Bu işi öğrenmek isteyenlere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

   İzlerken çok basit gibi duruyor ama aslında o basitliğin altında senelerce çalışılmış bir emek var. Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız önce çok çalışmayı, sonra sabırlı olmayı, son olarak da sır tutabilmeyi göze almalısınız.

   Bu işi öğrenmek isteyenlerin gidebileceği bir yer var mı? Bu işi yapanlar sırlarını paylaşıyorlar mı?

   Türkiye'de bu işi öğrenebilecek bir okul yok ama İngiltere ve Amerika'da böyle okullar mevcut. Türkiye'de ise bu iş eski tabirle ustaların yanında çırak şeklinde çalışarak oluyor. Ve tabiki bizim de sır tutma konusunda, kendi aramızda Hipokrat yemini gibi bir yeminiz var.

“PROFESYONEL OLARAK YAZILIMLA İLGİLENİYORUM”

   Bunların dışında ilgilendiğiniz farklı alanlar var mı?

   Aynı zamanda profesyonel olarak yazılımla ilgileniyorum. Şu an üzerinde çalıştığım teknoloji tabanlı gerçekten yüzde yüz yerli bir projem var. Bu proje akıllı telefonlarla alakalı hayatımızı kolaylaştıracak bir teknoloji. Ayrıca Türkiye'de ve dünyada bulunmuyor. Bu projemle alakalı Bilim ve Teknoloji Bakanlığıyla görüşme halindeyiz. Yakında detayları paylaşacağım. Bunun dışında yazılımla alakalı özgün proje fikirlerim de bulunmakta, bunları yakın gelecekte hayata geçirmeyi planlıyorum.

“DÜZCE’DE BİR SOSYAL HAYAT YOK”

   Sizce Düzce’nin en büyük sorunu nedir?

   Uzun yıllar Düzce'de kalmadım. Ama kaldığım süre içerisinde gözlemlediğim şey, Düzce'de bir sosyal hayat yok, sosyal etkinlikler yok. İnsanların gerçekten kendilerine aktivite edinebilecekleri bir ortam yok. Bence Düzce'nin en büyük ve düzeltilmesi gereken dezavantajı bu. Gençlerin birbirleriyle fikir alışverişi yapabileceği sosyal ortamlar oldukça az. Ayrıca bir de İstanbul caddesinin kapanmasıyla son zamanlarda oluşan bir trafik problemi de mevcut.

   Sizce bu problemlerin çözümü için nasıl adımlar atılabilir?

   İnsanların özellikle gençlerin ortak paydada buluşabilecekleri, fikir alışverişi yapabilecekleri mekanlar veya sosyal sorumluluk projeleri yapılabilir. Burada gerçekten gençler çok verimsiz zaman geçiriyorlar. Bu kendi memleketim adına üzüldüğüm bir konu.

   Beyoğlu Burger iletişim: Tel = 0.380.524 24 28 (Atatürk Bulvarı Koç İşhanı altı - DÜZCE)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ayla yilmaz
    Ayla yilmaz
    1.04.2018 03:40

    Oncelikle hayirli olsun geldim ziyaret ettim cok hos bir mekan. guler yuzlu sevecenlignz ayri bir memnuniyet . Ozellikle cig borek ve manti muhtesem. ellerinize emeklerinize saglik tekrar hayrli olsun...