DÜZCE’NİN GELECEĞİ BİZİZ!

Düzce Belediyesi Gençlik Konseyinin Eş Başkanlığını yapan Merve Akdemir, “Hep birlikte Düzceyi daha güzel hale getirebiliriz. Sonuçta Düzcenin geleceği biziz” diyor.

DÜZCE’NİN GELECEĞİ BİZİZ!
22.02.2015 - 13:26

 

   (GENÇ BAKIŞ) (RÖPORTAJ – Yiğit Batu MARADİT)

   Bu hafta Genç Bakış köşemize Merve Akdemir konuk oldu. Düzce Üniversitesi'nde Sınıf Öğretmenliği okuyan Akdemir, bunun yanı sıra Gençlik Konseyi'nin Eş Başkanlığı'nı yapıyor.

   Akdemir Gençlik Konseyi olarak Düzce gençliğini kötü alışkanlıklardan, yabancı çevrelerden korumayı amaçladıklarını belirterek, gençleri topluma kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.

   Öğrencilerin ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılarının olduğunu söyleyen Akdemir, “Araçlar çok kalabalık oluyorlar. Öğrenciler hastaneye giden araçların üniversiteye de gitmesinden şikayetçiler.” dedi.

   İşte Merve'yle gerçekleştirdiğimiz keyifli röportaj…

   Yiğit Batu Maradit : Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

   Adım Merve Akdemir : Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Sınıf Öğretmenliği okuyorum. Aslen Elazığlıyım. 3 yıldır Düzce'deyim. Aynı zamanda Düzce Belediyesi Gençlik Konseyi'nin Eş Başkanlığı'nı yapıyorum.

“HERŞEYİ BAŞTAN ALIYORUZ!”

   Gençlik Konseyi'yle tanışıklığınız ne zaman başladı?

   Gençlik Konseyi'yle tanışıklığım bir yıl önce başladı. O zamanlar bu kadar aktif değildim. Daha sonra hayatıma daha sosyal bir yön vermeye karar verdim ve bu şekilde Gençlik Konseyi'ne katıldım. Şu anda yönetimimiz değişti. Bu yüzden herşeyi baştan alıyoruz. Düzce gençliğini kötü alışkanlıklardan, yabancı çevrelerden korumayı ve onları topluma kazandırabilmeyi amaçlıyoruz.

   Gençlik Konseyi olarak ne gibi projeleriniz var?

   Uyuşturucu kullanımını önlemek üzerine projelerimiz var. Ayrıca şu anda Köy Okulları'yla ilgili bir projemiz var. Milli Eğitim'le birlikte çalışarak okullar belirliyoruz. Maddi ve manevi açıdan eksiklik hisseden öğrencilere paketler hazırlıyoruz. Belediyelerden ve sponsorlardan destek alarak, Köy Okullarındaki öğrencilere kırtasiye yardımı yapıyoruz. Bu tür projeleri düzenli hale getirerek, ne kadar kişiye ulaşabilirsek yardımcı olmak istiyoruz.

“DÜZCE HERŞEYE MÜSAİT BİR ŞEHİR!”

   Öğrenci ile Düzce halkı arasında bir kopukluk olduğu söyleniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

   İsteyen öğrenci istediği şeyi yapabilir. Düzce herşeye müsait bir şehir. Ama bu noktada biraz da öğrencinin hoşnutsuzluğu var. Öğrenciye ne verirsen ver, bir sorun, bir eksiklik buluyor. Ayrıca Düzce henüz öğrenciyi benimseyemedi. Öğrenciler de bu yüzden kendilerini uzak tutuyorlar. Düzce halkı ile öğrenci arasında bir çatışma durumu var fakat orta yolu bulabileceklerini düşünüyorum.

   Ben Düzce halkıyla bir araya geldim. Düzce'nin insanı öğrenci için elinden geleni yapmaya hazır aslında ama öğrenciler bunu kullanmayı bilmiyorlar.

   Bu açıdan Düzce insanını seviyorum, çok sıcakkanlı olduklarını düşünüyorum. Ben Düzce'ye geldiğim zaman hiç kimseyi tanımıyordum ama şu an çok güzel bir çevrem var. Hatta  gelecekte de Düzce'de yaşamayı planlıyorum.

“OKULU BIRAKIP GİDENLER VAR!”

   Sizce Düzce'deki öğrencilerin ne gibi sorunları var?

   Öğrenci gece rahat rahat sokağa çıkamıyor. Bu açıdan Düzce'de bir güvenlik sorunu var. Bu konuda şikayet ettiğimiz zaman bize “Zaten bu saatte kız öğrencinin dışarıda ne işi var?” diyorlar. Düzce öğrencisinin ulaşım ve barınma konusunda çok büyük sıkıntıları var. Ben yazın yurt tanıtım işinde yer aldım. Yurt konusunda öğrencileri çok oyalıyorlar ve fiyatlar çok yüksek. Hatta barınma ve geçinme sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp giden birçok insan tanıyorum. Ulaşım konusunda Düzce Belediyesi'yle görüştük. Araç seferlerinin arttırılmasını talep ettik. Fakat henüz bu konuda uygulamaya geçen pek fazla şey yok. Araçlar çok kalabalık oluyorlar. Öğrenciler hastaneye giden araçların üniversiteye de gitmesinden şikayetçiler.

“KİME OY VERDİKLERİNİ ARAŞTIRMIYORLAR!”

   Geçen hafta yaptığımız sokak röportajında Düzce halkının yarısından fazlasının milletvekillerini tanımadıklarını tespit ettik. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

   İnsanlar milletvekillerinin çalışmalarını araştırmadan oy kullandı. Milletvekillerinin bir çalışmaları olmadığını ve Düzce'yi umursamadıklarını söylüyorlar. Ama aslında oy kullanırken kime oy verdiklerini araştırmıyorlar. Bunlara önem verilmesi gerekli. Bunun dışında milletvekillerinin az çok çalışmaları var fakat bunlar Düzce için yeterli değil!

“YETERİ KADAR

DESTEK SAĞLANMIYOR”

   Elazığ ile Düzce'yi karşılaştırdığımızda, Düzce'nin ne gibi artıları ve eksileri var?

   Elazığ'da öğrenci sayısı daha fazla ve Fırat Üniversitesi çok köklü bir üniversite. Fırat Ünivesitesi'nde öğrenciye daha fazla değer veriliyor. Belediye öğrencileri destekliyor. Mesela öğrenciye özel ücretsiz araçlar sağlanıyor. Ama burada yeteri kadar destek sağlanmıyor. Hata bir ara üniversitenin içinde ring sistemi bile yoktu. Ayrıca öğrenciler üniversitenin yemeklerinden de şikayetçiler ve aşırı bir kalabalık var. Düzce Üniversitesi öğrenci alarak büyüdüğünü düşünüyor ama alınan öğrencinin ihtiyacını karşılamayınca bunun bir anlamı kalmıyor.

“DÜZCE HALKI

GERÇEK SAMİMİYETİNİ GÖSTERMELİ”

   Son olarak okurlarımıza mesajınız nedir?

   Düzce halkı yalnızca kendini göstermek isteyene değil, diğer öğrencilere de gerçek samimiyetini göstermeli. Öğrenciler de “Bizi sömürmeye çalışıyorlar” düşüncesinden vazgeçmeli.

   Bu şekilde olursa öğrenciyle halkın kaynaşabileceğini ve aralarında bir sıkıntı kalmayacağını düşünüyorum. Düzce'yi kullanmak isterlerse, burada her türlü imkana sahipler. Öğrencileri Belediye Meclisi'ne davet ediyoruz. Ne kadar büyük bir aile olursak o kadar büyük aktiviteler gerçekleştiririz. Biz gittiğimiz zaman yerimize gelecek insanların daha memnun olmalarını istiyoruz. Yerli gençleri de, öğrencileri de bu amaçla kendimize çekmek istiyoruz. Hep birlikte Düzce'yi daha güzel hale getirebiliriz. Sonuçta Düzce'nin geleceği biziz. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.