“Bizim Ayhan” konuşuyor

GNR Turizmin Rehberi Ayhan Özer; “Bu iş Binbir Gece Masallarındaki gibidir. Bir tura katıldığınızda bir sonrakini dört gözle bekler hale gelirsiniz” diyor..

“Bizim Ayhan” konuşuyor
28.02.2015 - 10:20

 

   (RÖPORTAJ - Engin Çavuş)

   Hepimiz ömrümüzde en az bir defa tatile çıkmış ya da güzel bir tatilin hayalini kurmuşuzdur. Güzelim yurdumuzda gezilmesi, görülmesi, bilgi edinilmesi gereken o kadar çok yer var ki…

   Bazen iş tempomuzdan sıkılıp “tası tarağı toplayıp gidesim var” ya da “şöyle güzel bir tatili hak ettik değil mi ama?” dediğimiz olmuştur. Bunların kaçında gerçekçi adımlar atıp tatile çıkmışızdır bilinmez.

   Bırakalım uzakları, Düzce gibi doğa harikası bir şehri dolu dolu gezdik mi bakalım? Gümüşova'nın eski adının “Kışla” olduğunu ve neden bu adın verildiğini kaç Düzceli biliyor? Cumayeri'nin adının nereden geldiğini,

   Yığılca'ya neden bu adın verildiğini ve veriliş hikayesini kaçımız biliyoruz? Yaylalarımızın özelliklerini?

   Bu haftaki röportaj köşemizin konuğu: “Bizim Ayhan”.

DÜZCE'Yİ TANITIYOR!

   Ayhan ÖZER, GNR Turizm'in Rehberi. Onun mihmandarlığında pek çok Düzceli Türkiye'yi hatta yurtdışını gezme imkanı buldu. Onun turuna katılmış birine “Ayhan” dediğinizde size ilk söyleyeceği şey “bizim Ayhan mı?” olur.

   Ayhan üstelik sadece Düzcelileri gezdirmekle kalmıyor, Düzce'yi ziyaret edenlere de güzel şehrimizi tanıtıyor.

   Fırsat buldukça kendisinden tarihle, coğrafyayla ilgili bilgi ediniyorum. Google'da ararken hemen denk gelemeyeceğiniz anekdotlar ve isimler var hafızasında. Bir yandan Lawrence ile ilgili konuşuyor, sorduğunda, bir yandan Zeynep Kamil'i anlatabiliyor. Roma tarihinden başlayıp, Osmanlı padişahlarının bilmediğimiz özelliklerini bizimle paylaşabiliyor. Franz von Papen, Tepedelenli Ali Paşa, Osman Hamdi Bey, Ebul Fes Elçi Bey ve daha nice isim var Ayhan'ın hafızasında.

   Bilgi paylaştıkça güzel diye düşünüyor sanırım. Çok fazla isim, tarih ve yer var zihninde.

   Bu bilgileri turuna katılanlara büyük bir iştahla anlatıyor. O paylaştıkça “bunu bildiğimiz iyi oldu” diyoruz. Lafı uzatmadan bizim Ayhan'a verelim sözü.

   Rehberiniz konuşuyor:

   Ayhan ÖZER: 1982 Erzurum doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi İzmir'in Bergama ilçesinde tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümünden mezun oldum. 2005 yılından beridir de GNR Turizm'de çalışıyorum.

ÖNERİLEN İKİ İSİMDEN

BİRİ BENDİM!

  Ben: GNR Turizmle nasıl tanıştınız?

  Ayhan ÖZER: Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenci olduğum dönemlerde GNR Turizm'in yetkilisi Ercan GÜNER ile tanıştım. Kendisi Üniversitemizi ziyaret edip, hocalarımıza çalışabileceği rehberler aradığını iletmiş. Hocalarımızın önerdiği iki isimden birisi bendim. Sonrasında GNR Turizm'in turlarında rehber olarak çalışmaya başladım. 2008 yılından beri GNR Turizm'in kültür departmanından sorumluyum.

   Ben: GNR'de ne gibi turlar yapıyorsunuz?

   Ayhan ÖZER: Türkiye'nin her tarafına ve birçok Avrupa ülkesine; günübirlik, konaklamalı, haftalık geziler organize ediyoruz. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı tatil, dünyanın her tarafına uçak bileti satışını gerçekleştiriyoruz.

   Bu arada röportajımızı Bizim Ayhan'ın ofisinde gerçekleştiriyoruz. Fırsat buldukça ofisine ziyarette bulunup çeşitli konularda fikir alışverişimiz oluyor. Size Ayhan'ı tanıttıktan sonra, diğer sorulara geçmek istediğimi Ayhan'a söylüyorum.

AYNI APARTMANDA

BİRBİRLERİNİ HİÇ GÖRMEYENLER

TURLARDA GÖRÜŞÜYORLAR

   Ben: Peki, turların güzel yönlerini ve zorluklarını bize anlatır mısın?

   Ayhan ÖZER: Mesela ilginç bir örnek vermek istiyorum. Aynı apartmanda birbirlerini hiç görmeyen insanlar, birbirlerinden bihaber olan insanlar turlarımızda birbirlerini fark edebiliyorlar. Aslında turlarımızla bir bakıma insanları sosyalleştiriyoruz. Bu gibi örneklerle karşılaştığımda bundan mutluluk duyuyorum. Mesleğin en güzel tarafı herhalde her hafta farklı yüzler, farklı hikayeler tanıyor olmanız. Elbette bu mesleğin de kendine göre zorlukları var. Hiç pilinin bitmemesi gerekiyor.

   İnsanlar senin ağzından çıkacak sözlere odaklandığı için sürekli dinamik olman, kendini yenilemen lazım.

   Haftalık turlarda bazen uykusuz kalsak da enerjimizden ödün vermeden hareket etmek durumunda kalıyoruz. Öğrenci olduğum dönemlerde yaz ayları için ben de Fethiye'de tekne turlarında çalışmıştım. Ölüdeniz, 12 Adalar, Kelebekler vadisi turları vs. “Ne demek istediğini çok iyi anladım” diye ekliyorum. Sonrasında sorularıma devam ediyorum.

KONURALP ANTİK KENTİNİ

GÖRMEMİŞ DÜZCELİLER VAR

   Ben: Türkiye'de en çok sevdiğin bölge, tur hangisidir? Neden?

   Ayhan ÖZER: Karadeniz. Karedeniz bölgesi, yeşiliyle, yöresel yemekleriyle, horonuyla, kemençesiyle, dereleriyle bıkmadan gitmek istediğim bölgedir.

   Ben: Peki, Düzceliler'e güzel tatiller yaşattınız. Bizim kafamızda özellikle Düzce'yi tanıtmakla ilgili sorular var. Sen Düzce'yi nasıl buluyorsun? Düzce'deki turizm potansiyelini nasıl yorumluyorsun?

   Ayhan ÖZER: Öncelikle Düzcelilere sahip oldukları zenginlikleri görmelerini tavsiye ediyorum. Düzce'de olduğu halde halen dahi şelaleleri, Efteni Gölü'nü, Fakıllı Mağarası'nı, Konuralp Antik Kenti'ni görmemiş Düzceliler var. Ulusal basına da çıkmış Gölyakalı mucidin ismini bilmeyen Gölyakalılar var. Bunları eleştirmek için söylemiyorum ama kendimizi tanıtmamız için öncelikle bizim kendimizi tanımamız lazım.

BİR SONRAKİNİ DÖRT

GÖZLE BEKLİYORSUNUZ

   Ben: Aslında sohbete devam etsek daha çok konu var konuşulacak. Ben son olarak eklemek istediklerini sormak istiyorum.

   Ayhan ÖZER: Aslında turlarımıza ve rehberlik mesleğine dair şunu söylemek isterim: Bu iş Binbir Gece Masallarındaki gibidir. Bir tura katıldığınızda bir sonrakini dört gözle bekler hale gelirsiniz.

   Araya giriyorum. “Çok gezen mi bilir, Çok yaşayan mı, çok okuyan mı?” diye soruyorum.

   Ayhan ÖZER: Bence bunun cevabı; tecrübelerimden de yola çıkarak, çok gezendir. (Gülüyor)

   Ben: Evet, son sözlerinde kalmıştık.

   Ayhan ÖZER: Kendimi tanıtma fırsatı veren Burası Düzce Gazetesi'ne teşekkür ediyorum. Bol gezmeli bir yıl diliyorum.

   Biz de “Gezi, insanın aklına takılan yeri gezmesidir” diyor. Bizim Ayhan'a vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.