Akıllı ev ve ofis teknolojisi Düzce’de

Ali İbrahimoğlu ve Fatih Öztürk isimlerinde iki genç girişimcinin kurdukları şirket henüz tam adını duyuramasa da, ilerleyen günlerde adından sıkça bahsettireceğe benziyor.

Akıllı ev ve ofis teknolojisi Düzce’de
22.03.2015 - 10:22

 

   Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz sohbet, aldığımız bilgiler öylesine ilginç ki.. Gazete burasıdüzce olarak bu bilgileri sizlerle de paylaşmak istedik..

   Gazete burasıdüzce : Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

   Ali İbrahimoğlu: 1989 Düzce doğumluyum, burada yetiştim. Düzce Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Erciyes Üniversitesi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü bitirdim. Şu anda da Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesinde İşletme yüksek lisansı yapmaktayım.

   Fatih Öztürk: 1989 Düzce doğumluyum. Ben de Düzce Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Bilgisayar Programcılığı'nın ardından Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldum.

“CEP TELEFONUNDAN KONTROL EDİLEBİLİYOR!”

   Akıllı ev ve ofis teknolojisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

   Akıllı ev ve ofis sistemleri, günümüz son teknolojilerini kullanarak daha güvenli, daha tasarruflu ve daha konforlu yaşam alanları oluşturmayı amaçlar. Batı Karadeniz Bölge Bayii olduğumuz Homepro bir akıllı ev/ofis teknolojisi markası. Binalara kurulan altyapı sayesinde evlerde ve ofislerde bulunan tüm elektronik cihazlar, dairenin içindeki sabit kontrol paneli veya Android ve IOS uyumlu uygulama aracılığı ile cep telefonundan kontrol edilebiliyor. Bunlara ek olarak basit yönlendirmeler ile telesekreter aracılığıyla da evinizi/ofisinizi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

“HERHANGİ BİR DURUMDA,

6 AYRI TELEFON NUMARASINI ANINDA ARIYOR!”

   Akıllı ev ve ofisler daha güvenli. Çünkü akıllı ev teknolojisi binanın içine kurulan cihazlarla hırsızlık, yangın ve sabotaja karşı önlem alır. Gaz veya elektrik kaçağı durumunda bunu algılar ve gazı/elektriği keserek olası bir yangını önler. Su basmalarını sensörler aracılığı ile algılayarak suyu keser. Panik butonu sayesinde evde oluşabilecek herhangi bir tıbbi ya da farklı türden acil durumlarda sistemin hafızasına önceden tanımlanmış 6 ayrı telefon numarasını anında arayarak kişileri harekete geçirir. Kullanıcıların isteği doğrultusunda ani haber alma servisi aracılığıyla polis, itfaiye ve acil servise haber verir.

“100 TL'LİK FATURANIZ

61 TL'YE DÜŞÜYOR”

   Bu teknolojinin kullanıldığı ev ve ofisler sürekli tasarruf sağlar. Akıllı ev ve ofisler senaryolar aracılığı ile sürekli olarak yönetilir. Homepro bu senaryolara göre evinizin ısıtma/soğutma sistemini programlar ve gereksiz enerji tüketimini ortadan kaldırır. Bu %24 'lük tasarruf sağlamaktadır. Perde ve panjurları güneşin konumuna göre programlar, ısıtma / soğutma enerji tüketimini azaltır. Kullanılmayan lamba, priz ve cihazları kapatarak yaklaşık %15'lik elektrik tasarrufu sağlar. Güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarının kullanıldığı binalarda tasarruf oranları daha da artmakta. Örneğin; Homepro, çamaşır makinesini, güneş enerjisi sistemini kullanarak, güneşin en yoğun olduğu saatlerde çalıştırır ve önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlar. Yani bir evde/ofiste elektrik, su ve ısıtma/soğutma için toplam 100 TL'lik fatura ödendiğini varsayarsak, akıllı teknolojiler ile bu tutar yaklaşık 61 TL'ye kadar düşmektedir.

“SİZ EVE GELMEDEN YEMEĞİNİZİ PİŞİRİR”

   Akıllı ev ve ofisler güvenlik ve tasarrufun yanı sıra konfor da vaat etmektedir. Homepro kartlı giriş sistemi eve giriş yapan kişiyi tanır, evin elektroniğini o kişiye özel tanımlanmış senaryoya uygun hale getirir. Örneğin çocuğunuz okuldan geldiğinde evde kimse olmasa dahi eviniz çocuğunuzun geldiğini bilecek ve sizin izin verdiğiniz odaları, prizleri ve cihazları kullanıma açacak. Ya da temizlikçinize özel tanımlanan kart ile temizlikçiniz sadece sizin izin vereceğiniz gün ve saatlerde evinize girip çıkabilecek.

   Dilerseniz evde kimse olmadığında elektrik su ve gazı kesecek, sizin belirlediğiniz saatlerde çalıştıracak. Ayrıca siz kartınız ya da anahtarınız yanınızda olmasa dahi akıllı telefonunuz veya telesekreteriniz aracılığı ile önceden tanımlamış olduğunuz şifrenizi kullanarak evinizin kapısını dilediğiniz yerden açabilirsiniz. Dilediğiniz cihazları senaryolara bağlama imkânı veren

 

Homepro sayesinde sabah belirlediğiniz saatte çayınız demlenir, akşam belirlediğiniz saatte fırınınız çalışarak siz eve gelmeden yemeğinizi pişirir.

“YAKINDA DÜZCE'DEKİ

BİRÇOK EV VE OFİSTE GÖRECEKSİNİZ!”

   Düzce’de akıllı ev/ofis teknolojisi kullanımı yaygın mı?

   Hayır değil. Düzce'nin ilk akıllı ev projesini yakın zamanda yaptığımız anlaşma sonucu Şanbayraktar İnşaat ve İbrahimoğlu Akıllı Ev ve Ofis Teknolojileri işbirliği ile Konuralp'te yapılan Prusias Evleri'nde gerçekleştirdik. Büyük ölçekte bakıldığında, Avrupa ve Amerika'da akıllı ev ve ofis teknolojisinin oldukça yaygın olduğunu görüyoruz.

   Düzce'nin son yıllarda büyüyen ve gelişen inşaat endüstrisini de göz önünde bulundurduğumuzda çok yakında Düzce'de de birçok ev ve ofisin akıllı bina teknolojisine sahip olduğunu göreceğiz.

“HALK NEDEN

TERCİH ETSİN?”

   Halkımız neden akıllı ev/ofis sistemlerini tercih etmeli?

   Akıllı ev/ofis teknolojileri daha kaliteli bir yaşama sahip olmayı ve en önemlisi de dakikaların bile çok değerli olduğu hayatımızda zamandan tasarruf etmeyi sağlayacaktır.

   Diğer yandan teknolojinin bu denli ilerlemesi, ulaşılabilirliğini de kolaylaştırmış durumda. Bir konutun toplam maliyetini düşündüğümüzde akıllı teknoloji entegrasyonu bu maliyetlerin çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

   Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta da; ülkemizde devlet tarafından teknoloji gelişimi ve enerji tasarrufuna yönelik yürütülen teşvikler göz önünde bulundurulduğunda, son kullanıcılara ulaşacak bu tür bir uygulamanın ülkemizde de yakın zamanda uygulanacağını öngörüyoruz.

“MÜTEAHHİTLER REKABETTE

BİR ADIM ÖNDE OLACAKLAR

   Peki, Müteahhitler neden akıllı ev/ofis sistemlerini tercih etmeli?

   Akıllı ev/ofis teknolojileri projelere 2 yönlü katma değer sağlamaktadır. Birincisi, akıllı teknolojilere sahip konutlar yatırım değeri yüksek konutlardır. İkincisi, akıllı teknolojilere sahip projeler marka değeri yüksek projelerdir ve prestij kazandırır. Aslında Düzce'de son 10 yılda yapılan binalara bakarsanız, her yeni yapılan binanın bir öncekinin önüne geçtiğini görebilirsiniz. Yani müteahhitler zaten yaptıkları her projede bu değişimi yaşıyorlar. Akıllı bina teknolojilerinin de bu değişime dahil olduğunu söyleyebiliriz.

   Diğer yandan Düzce'de ve hatta Batı Karadeniz'de akıllı teknolojilere sahip projeler yapmak bu bölgelerde çalışan müteahhitleri rakiplerinin arasında farklılaştıracak, rekabette bir adım öne geçirecektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.