Düzce’de hava kirliliğinin son 4 yılı

 • 23.01.2024
 • (3)

   Farkındayım hava kirliliğine ilişkin uyarılarımız, yazılarımız Düzce kamuoyunun ilgisini çekmiyor. Sevdiklerimizin genç yaşta kalp krizinden ve kanserlerden ölümleri ile bu çok büyük çevresel tehlike arasında bağlantı bile kurmak istemiyoruz. Düzce’nin en büyük sorunu hava kirliliği ve bu durum Dünya Hava Kirliliği raporuna yansımış durumda. Euronews’un haberine göre; “Dünya çapında 131 ülke ve 7 bin 323 kentin hava kalitesinin ölçüldüğü 2022 Dünya Hava Kirliliği Raporu'nda Avrupa'nın havası en kirli 15 şehri arasında Türkiye'den beş kent bulunması dikkat çekti. Listede Iğdır'ın yanı sıra Gaziantep 7, Düzce 11, Mersin 13, Konya ise 15'inci sırada yer aldı” (https://tr.euronews.com/2023/04/07/dunya-hava-kirliligi-raporu-turkiye-45-sirada-igdir-avrupanin-yine-en-kirli-kenti).   

   Düzce’de hava kirliliği yıllardan beri kömürün yakıldığı soğuk aylarda artar, sıcak aylarda düşer. Ve bu tablo ne yazıktır ki 2023 yılı da dahil olmak üzere sürmektedir. Sırasıyla parçacık madde kirliliği olarak da bilinen enerji üretimi, ısınma ve ulaşım gibi faaliyetlerde ortaya çıkan Partiküler Madde 10 ve 2.5 düzeylerinin (is, kurum, egzos gazı, zehirli maddelerin oluşturduğu karışım da diyebiliriz) Düzce’de son 4 yıldaki aylık ortalama düzeyleri 1. ve 2. grafiklerde yer almaktadır.

   Grafik 1: Düzce’de 2019-2023 yılları arasında PM10 düzeyleri

   Grafiklerde yer alan hava kirleticilerden PM10’un 2019 yılı Kasım ayı ortalama değeri 160 μgr iken son 2023 Kasım ayı ortalamasının 100 μgr a indiği gözlense de kış aylarında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen sınır değer olan 45’nin üstünde seyrettiği anlaşılmaktadır. Yaz aylarında ise bu değer 20-40 arasında seyretmektedir.

   PM2.5 daha ince ve akciğerlerin en derin bölgelerine giren ve kan dolaşımına karışabilen tehlikeli toz olup, kalp krizleri, felçler ve kanserlerden sorumlu görülmektedir. DSÖ tarafından PM2.5 için belirlenen yeni değer 15 μgr olup, Düzce’de bu değerlerin ancak yaz aylarında 2022 ve 2023 yıllarında yakalandığı anlaşılmaktadır. Düzce’de 2019 Aralık ayında 80 μgr ortalama değer 2023 Aralık ayında 60 μgr düzeyine düşse de hep eşik değerlerin üstünde seyretmiştir. Diğer hava kirliliği parametreleri de benzer seyir göstermektedir;

-          -Düzce’de kış aylarında yükselme gösteren hava kirliliğinin temel kaynağı kömür yakıtının kullanılmasıdır,

-          -Yıllar içinde kış havasındaki kirlilik azalma trendi gösterse de, küresel ısınma daha az ısınma amaçlı yakıt kullanımına yol açarak, alınan idari önlemler de doğalgaz kullanımını artırarak bu sonucu yaratmış olabilirler,

-          -Sanayi ve ulaşıma bağlı hava kirliliği kış aylarında artıp, yaz aylarında azalma eğilimi göstermeyecekleri için Düzce’nin kış hava kirliliğinde kömür kullanımı halen birinci sıradaki sorumlu gibi görülmektedir,

-          -Yazımı özellikle grafiklerle, objektif verilerle desteklediğim için yetkililerimizden de kamuoyuna kış aylarında merkezde devam eden ciddi ve halk sağlığını tehdit eden hava kirliliği için hangi önlemlerin alındığını öğrenmek istiyorum,

-          -Doğalgaz bağlanma ve kullanma oranları, kömür ve diğer organik atıkların yakılma oranı kamuoyuyla paylaşılırsa Düzce halkı bu sorunu yenmek için yetkililerle birlikte hareket edecektir.

   Kalın sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Kaan Arslanoğlu
  Kaan Arslanoğlu
  27.01.2024 09:43

  Peri hocamız yine önemli bir soruna değinmiş. Bence de hava kirliliğini önlemek için yasalar yeterli. Ama duyarlılık ve denetim yetersiz. Bu konuda ciddi bir sorun da vatandaşların ve iş yerlerinin (sanayi, inşaat, tarla vb.) plastik çöpleri yakma alışkanlığı. Sayın Vali beyin oturduğu semtte bile çöp yakılıyor ve yoğun plastik dumanı bazen her yeri kaplıyor. Bu durumu Vali bey kime şikayet edecek mesela? :) :)

 • İlknur Arslanoğlu
  İlknur Arslanoğlu
  24.01.2024 13:38

  Peri hocam bu çalışmalarınız ve bizi aydınlatmanız gerçekten çok değerli ama ben bu yazıların hedefe ulaşması için yetkililerin sorumluluklarını sahiplenmesini halkımızın da duyarlılığını arttırmasını bekliyorum. Örneğin benim şöyle bir beklentim var işlevsel bir ihbar hattı olsun ve havayı kirleten durumları anında şikayet edebilirim aynı bir doğal gaz kaçağını nasıl anında müdahale edilmesi gerekiyorsa bu havayı kirleten olaylara da anında yetkililer tepki versin. Peri hocam da çok yaşasın!

 • Düzce insan
  Düzce insan
  23.01.2024 19:51

  Koçyazı Mahallesi'ndeki fabrika günde 100 kez siyah duman çıkarıyor, neden kimsenin umrunda değil?