Keşke o işareti yapmasaydınız Sağlık Bakanım

 • 16.11.2023
 • (2)

   Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “Hekimler yurt dışına neden gidiyor?” sorusuna, “Bizden dolayı değil” diyerek para sayma işareti yaptı.

   Aynı toplantıda “Hekimler Almanya’ya değil, Dubai’ye, Kuveyt’e, Katar’a gidiyor” diyerek de ekledi. Sayın Bakanım sözlerinizden dolayı birkaç soru aklıma takıldı;

           -Almanya’ya gidenler Dubai veya Katar’a giden hekimlerden daha mı idealistler?

           -Dubai, Kuveyt, Katar’a gidenler daha çok para kazanmak için mi gidiyorlar?

           -Bakanlığınız döneminde Almanya’ya gidenlerin gitme gerekçeleri neydi? (Hani Almanya’ya değil Dubai’ye gidiyorlar diyorsunuz ya)

           -Almanya’ya gidenleri siz de haklı mı buluyorsunuz? Komisyonda özellikle bunu vurguladığınız için sorma gereği duydum.

           -Sizce hekim olarak gelir düzeyini artırmak için yurtdışına gitmek ayıp mı?

            -Sizce sözleriniz ve para sayma hareketiniz Hekimlik Meslek Etiği Kuralları’ndan 16. maddede yer alan “Hekim, kendi meslektaşları ve insan sağlığı ile uğraşan öteki meslek mensupları ile iyi ilişkiler kurar, meslektaşlarına veya tedavi ekibinin bir başka üyesine karşı küçük düşürücü davranışlarda bulunamaz” ilkesiyle  hangi düzeyde uyuşmaktadır?

   Sayın Bakanım, 60 yaşını geçmiş bir Göğüs Hastalıkları profesörü olarak Opel/Corsa aracım, kendi gelirimle alabildiğim bir evim, babamdan miras kalan mülküm var. 

   Miras kalanları asla bugüne kadar kazandığım gelirle alamazdım.

   Şükür ki evli değilim ve çocuklarım yok, yoksa onları okutma kaygısı beni yiyip bitirirdi.

   Hekimlik yaşamım boyunca özel sektörde hiç çalışmadım, hep akademisyen olarak kamuda yer aldım. Ama hekim olarak özel veya kamu sektöründe çalışsın, ülkemde veya ülke dışında çalışsın, hiçbir hekimi gelirini artırma veya düzenleme amacı dolayısıyla yargılamadım.

   Biliyorum ki ayıplanması gereken hekimin gelirinin yüksekliği değil, hekimin işini yaparken insanlığını, bilimsel bilgisini ve becerisini yitirmiş olmasıdır.

   Duygularımın çok incindiğini, on binlerce hekim arkadaşımın da benim gibi çok üzüldüğünü bilmenizi dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • F Sönmez
  F Sönmez
  16.11.2023 20:04

  Bir mesleği değerlendirirken, içlerinden olumsuz olanlara göre değil, olumlu olanlar üzerinden değerlendirme yaparız. Hekimlik te öyledir, öğretmenlik te. Genelde bir sorun varsa o da sistemden kaynaklıdır. Hekimler fedakarca çalışıyor, emeğinin hakkını alamıyor. Bir de saygısızlık kabul edilir bir şey değildir. Yurt dışına kaçmayı da kabul etmiyorum. Herkes vatanında kalacak. Yanlışı doğru yapmak için hep birlikte mücadele vereceğiz. Bu cepheden kaçan asker gibi, bana onursuz gelir.

 • R. K
  R. K
  16.11.2023 16:22

  Peri hanım Düzce için çok değerli bir doktor.Peri hanımın değerini hastaları çok iyi anlıyor temennim herkesin anlamasıdır.Bakanın sözüyle kırıldıysa ben bakan adına ondan özürdiliyorum iyiki var