Bir cevap da Dilara Kurtuluş’tan geldi

  • 1.05.2023

   Sol Parti Milletvekili Adayı Dilara Kurtuluş hava kirliliği konusundaki sorularımıza yanıt verdi.

   Bu seçimlerde kadın adayların ön plana çıktığını görmek beni çok mutlu etti. Kadın adayların genç ve dinamik görünümleri ülkemin geleceği adına umutlarımı yeşertti.

   Soru 1: Düzce’de hava kirliliğinin , arazisinin topoğrafik/coğrafik olarak ÇANAK tipinde olmasının dışında en önemli sebepleri nelerdir?

-          Ankara-İstanbul arasındaki ulaşımı sağlayan karayolunun ilimizin içinden geçmesi (motorlu araçların karbon salınımlarının oluşturduğu kirlilik),

-           Kimi sanayi tesislerinin yerleşim yerlerinin içinden geçen karayollarının kenarında yapılaşmış olması,

-           Özellikle Düzce’nin bu topoğrafik yapısı dikkate alınmadan Organize Sanayi Bölgelerinde de hava kirliliği oluşturan işletmelerin/fabrikaların faaliyette olması,

-           Mevcut bu fabrikaların bu konudaki periyodik denetimlerinin yapılmaması en göze çarpan nedenlerdir.

   Soru 2: Düzce ili neden hava kirliliğinde ülke ölçeğinde ilk 10 kent içinde yer almaktadır?

   Sanayi tesislerinin baca salınımlarının hala denetimsiz bir şekilde faaliyetlerine devam etmesi, sanayileşme ve sanayi bölgeleri oluşturulurken topoğrafik/coğrafik kriterlerin dikkate alınmadan gelişigüzel belirlenmesi ve seçilmesi Düzce’yi ilk on içinde tutuyor.

   Soru 3: Size göre Düzce’de hava kirliliğini engellemek için alınacak en temel önlemler nelerdir?

   Özellikle ve öncelikle sanayi kuruluşlarının bu yönde olumsuzluk arz eden yapılarının rehabilite edilmesi, mümkün olmayanlarının faaliyetlerine son verilerek kaldırılması gerekmektedir.

   Soru 4: Size göre Düzce’de hava kirliliğine karşı girişimde bulunacak en etkili ve önemli taraf ve taraflar kimlerdir?

   Hava kirliliği de dahil olmak üzere Düzce’deki tüm sorunların muhatabı halktır. Halkın il yönetime dahil olduğu kanallar geliştirilmelidir. Halk bu kanallar aracılığıyla sorunlarını tartışmalı, çözüm sürecinde rol almalı, çözüm için ilgili kurum ve kişilerle birlikte olmalıdır. Biz SOL Parti olarak; söz, yetki, karar ve iktidarın halkta olmasını savunuyoruz.

   Soru 5: Seçim çalışmalarınız sırasında Düzce’de hava kirliliğine ilişkin konuşmalarınız oluyor mu?

   Elbette. Düzce’de hava kirliliği ciddi bir sorun. Bunu çalışmalarımız sırasında konuşuyor, tartışıyoruz.

   Soru 6: Halk hava kirliliğini biliyor mu? Duyarlılık gösteriyor mu?

   Halk hava kirliliği olduğunun, direkt bir şekilde de yaşamış olmalarından kaynaklı elbette farkında. Fakat sorunlarını dile getirecekleri bir kanal bulamıyorlar. Bunu partimiz de tartışıyor. Halkın sorunlarını dile getireceği ve hava kirliliği karşı mücadele edeceği yolları nasıl yaratabiliriz diye…

   Soru 7: Düzce gibi ÇANAK yapılı ve hava kirliliği açısından dezavantajlı bir bölgede toz/partikül salınımı yapan fabrikaların kurulması ve çalıştırılmaları için görüşünüz nedir?

   Partimizin önceliği insan sağlığıdır. Mevcut toz/partikül üreten tesislerin yerleşim yerlerine yakın kurulumu zaten mevcut yasalarımızca da uygun olmayan bir husustur. Bu durum uzun yıllardır iktidarlar tarafından bilinerek gözlerden kaçırılmaya çalışılmakta ve ihmal edilmektedir. Bu durum mevcut manzaranın ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

   Soru 8: Düzce’nin temiz enerji üretimi için uygun kaynakları var mı?

   Başta güneş enerjisi ile enerji üretimi için Düzce’nin iklim şartları uygundur. Bu konuda ağırlık güneş enerjisine yöneltilmelidir. Ayrıca Düzce’nin topoğrafik konumu rüzgar enerjisi ile (ÇANAK çıkışlarının bulunduğu dağ geçitleri) enerji üretimine de uygundur.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.