İLK CEVAPLAR FETHİ HOCADAN

  • 14.04.2023
  • (1)

   Düzce’nin Hava Kirliliğine yönelik sorularıma ilk yanıt, Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayı Sayın Fethi Sönmez hocadan geldi.

   İşte sorular ve Fethi Sönmez’in cevapları;

   Size göre; Düzce’nin hava kirliliğinin coğrafik olarak çanak tipinde olmasının dışında en önemli nedenleri nelerdir?

   Kömür ve benzeri yakıtları kullanmaya devam ediliyor. Hava kirliliği yaratan fabrikalara izin verilmiş ve yeterli denetim yapılmamakta. Belediye çevre bakanlığından temin ettiği araçla yaptığı denetimlerde Düzce’deki hava kirliliği nedeninin % 30 ‘u fabrikalardan kaynaklı olduğu tespit edildi. Üçüncü olarak egzoz gazlarını sayabiliriz.

   Size göre; neden yıllardır Düzce hava kirliliğinde ilk 10 kent içinde yer almaktadır?

   Yöneticilerin duyarsızlığı ve gerekli tedbirleri almaması.

   Size göre; Düzce’de hava kirliliğini engellemek için alınacak en temel önlemler nelerdir?

   Doğalgazın ulaştığı yerlerde kesinlikle başka yakıt kullanılmasına izin vermemek. Doğal gaz şirketi kar hesabıyla yatırım yapıyor. Ya şirket kamulaştırılmalı ya da hava kirliliği sorunu gözetilerek her tarafa doğal gaz ulaştırılmalı. Kapısına doğalgaz geldiği halde maddi yetersizliği olan ailelere hiç yoksa maliyeti daha az olan doğalgaz sobası ile ısınma sağlayabilmesi için uygun kredi veya belediye şirket işbirliği ile maliyet faturalara yayılarak destek olunması. Hava kirliliği yaratan fabrikalara Düzce de müsaade edilmemeli. Denetimler ciddi yapılmalı. Havayı kirleten fabrikaya para cezası değil, işletme temelli kapatılmalı.

   Uzun vadede hem hava kirliliği, hem depremin yol açacağı yıkımlar, hem de verimli tarım arazilerimizin korunması için Düzce kuzey yamaçlara taşınmalı. Ova, alüvyonlu topraklar imara kapatılmalı. Bir planlama dahilinde önce kamu binaları kuzeye taşınmalı. Buraya taşınma yerleşim konusunda teşvikler geliştirilmeli. Kalıcı konutlar örnek alınabilir.

   Size göre; Düzce’de hava kirliliğine karşı girişimde bulunacak en önemli taraf veya taraflar kimlerdir?

   Burada yaptırım gücü olan erk belediye ve valiliktir. Maalesef günümüzde valilikler iktidar partisinden bağımsız davranamadığı için üç tüzel kişiliği birlikte sorumlu tutmak gerekir. Belediye, iktidar partisi ve valilik. Burada muhalefette bulunan siyasi partiler, halkın oluşturduğu kitle örgütleri de baskı yaparak yöneticileri yaptırıma zorlaması çok önemli ve toplumun gelişmesi için de gereklidir.

   Seçim çalışmalarınız sırasında Düzce’nin hava kirliliğine ilişkin konuşmalarınız oluyor mu?

   Elbette başta şehir merkezi olarak en önemli sorunumuz. Sağlık yoksa gerisine de gerek yok. Bu sorun seçim broşürümüzde de yerini alacak.

   Önceki dönemde milletvekili idiyseniz, hava kirliliğini meclise taşıdınız mı ve sorunu takip ettiniz mi?

   Ben değildim. Keşke olsaydım, siz bu yazıyı yazamazdınız, yazmazdınız. İşte şimdi adayım. Düzceli hemşerilerim ya sistemin partilerine, kömürün ,bacanın dumanına oy verecek ya da temiz havaya oksijene oy verecek.

   Sizce; halk hava kirliliği sorununu biliyor mu? Hava kirliliği açısından yeterli düzeyde duyarlı mı?

   Halk durumun farkında ancak tam değil. Toplum olarak biraz canımız yanmadan harekete geçmiyoruz. Bunu sigara içen kişinin akciğer kanserine yakalanmasına benzetiyorum. Sigaranın sebep olduğunu biliyoruz ancak hasta olunca sigarayı bırakıyoruz. Düzce’nin öncüleri, kanaat önderleri bunun ne kadar farkında esas onu da sorgulamak lazım.

   Düzce gibi çanak yapılı ve hava kirliliği için dezavantajlı bir bölgede toz üreten fabrikaların kurulma ve çalışmaları için görüşünüz nedir?

   Havayı kirletene esnek davranılmaz. Kirleten kapatılır.

   Sizce Düzce’nin temiz enerji üretimi için uygun kaynakları var mıdır?

Bence şu an gündeme alınacak bir kaynak yok. Bir ara sondaj yapılarak termal enerji elde edilebilir mi diye tartışmalarımız oldu. Kaynak yeterli mi? Maliyet. İklime olumsuz etkileri neler olur? Ege de bazı yerlerde oluşturduğu sorunlara karşı başta çiftçilerin tepki ve itirazları oldu. Saygılarımla.

   Fethi Sönmez

   Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Sevim
    Sevim
    15.04.2023 02:13

    Kutlarım Fethi Başkan ve vekilim. Üniversite ile Düzce ne kadar ortak çalışma içinde bu konularda bilgi verirseniz ?