MADENCİLERE AĞIT

  • 27.10.2022

   Bartın’da 14 Ekim 2022 tarihinde göz göre göre gelen iş cinayetinin acısı hala çok taze.

   Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü (TTK) Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinin incelendiği 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda aşağıdaki ifadeler önemlidir; “2019 yılında müessesenin dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur. Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır. Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitelerinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra “Kurum Degaj Yönergesi” hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir. Müessese ocaklarında meslek hastalıklarının önlenmesi ve iş güvenliği açısından solunabilir ve patlayabilir tozla mücadele kapsamında gerekli ve yeterli önlemlerin alınmasında zaman zaman aksamalar olması, risklerin artmasına, Müessesede işgücü ve üretim kayıplarının yanında işçilerin tozdan kaynaklanan hastalıklara (pnömokonyoz) yakalanmasına yol açmaktadır.”.

   Maden kazaları ve genelde iş kazaları neden olur?

   -Gerekli önlemler yerinde ve zamanında alınmadığından,

   -İnsanı, canını, kanını değil üretimi öncelemekten…

   Hiç süslü sözlere gerek yok, Bartın’daki 41 can, Soma’daki 301 canın ölümünden sorumlu olan kar hırsından, insanı değil, çıkarılan kömürü önemsemekten göz göre göre gitti. Bartın’lı hekim arkadaşım gidenlerin ardından ağıtını dillendirdi.

   Bir göz atalım;

   Yine bir kömür

   kütür dedi sobada

   kayıp bir madencinin

   kalbi rastgeldi

   atıverdi sıcak odada

   Sunay Akın

   “Aşağıda ölüm var; yukarıda açlık… Aşağıdaki ölüm olasılık, yukarıdaki açlık kesin…”

   Bir madencinin sözleriydi bunlar… Her an ölüm olasılığını bilerek madene giren ve ekmek parası için alın teri döken madencinin sözleri… Çok iyi biliyoruz; ne kadar önlem alınırsa alınsın bir madende kaza veya patlama riski her zaman vardır; ama önlemler iyi alınırsa bu risk tabii daha düşüktür. İşte dün bir maden şehrinin makus talihi maalesef yine, yine, yine yeniden yaşandı…

   Maden şehirlerimizden birinde daha, Bartın’ın Amasra ilçesinde dün akşam 18:15’te daha sonra grizu patlaması olarak düşünüldüğü belirtilen patlama meydana geldi. Yakınlarımız, arkadaşlarımız, madencilerimiz, canlarımız yerin altında mahsur kaldı. Patlama anında madende olmayan iş arkadaşları, kardeşleri; içeride kalan kardeşlerini kurtarmak için tahlisiye ekibi olarak madene girdi. Kardeşlerinin, iş arkadaşlarının cansız bedenlerini madenden çıkardılar. Sağ, yaralı kurtarılan canlarımızla sevindik, şükrettik. Sağ kurtarılan madencilerden madeni terk etmek istemeyenler oldu, içerideki kardeşlerini bırakmak istemediler. Gece boyunca yüreğimiz ağzımızda ama umutla iyi haberler almak için bekledik. Ama maalesef bugün öğle saatleri itibarı ile can kaybımız, acımız 40’a yükseldi. Sadece 40 eve değil, hepimizin yüreğine ateş düştü. Halen madende mahsur olan, kurtarılmayı bekleyen canımızdan ümidi kesmedik; son ana kadar iyi haber bekleyeceğiz. Yaralı olarak tedavisi devam eden canlarımıza da en kısa sürede ve en iyi şekilde şifa diliyoruz. Kaybettiğimiz canlarımız hepimizin yüreğini yaktı; ailelerine ve sevdiklerine yürekten sabır diliyoruz. Hepimizin başı   sağolsun.”.

   Dr. Fatma Erboy yazıyı yazdığında henüz ölenlerin sayısı 41’i bulmamıştı. Bu iş cinayetinden sonra Meclis Araştırma Komisyonunun kurulması olumlu bir adımdır. Israrla ve unutmadan bu komisyonun çalışma sonuçlarını beklemek zorundayız.

   Unutursak yüreğimiz kurusun.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar