BABAM İÇİN

 • 20.09.2022
 • (14)

   Biliyorum; herkesin babası biriciktir, çocuklarının kahramanıdır.

   Benimki de has bir babaydı. Düzce’ye son iki buçuk yıldır kalıcı olarak yerleşmişti.  Artık aile üyelerimiz olan iki Özbek bakım elemanımız ile birlikte huzurlu bir yaşam sürdü.

   Beni her gün görmek isterdi. Artık yalnızlaşmış dünyasında paylaşımda bulunacağı, dilinden anlayan bir tanecik kızı vardı ne de olsa.

   Gazetelerden kestiği, tıp tarihini ya da fıkraları içeren parçaları mutlaka, anında okumamı isterdi. “Baba sen emeklisin, ben çalışıyorum, her istediğinde hemen okuyamam” dediğimde asardı o tonton suratını.

   Profesör olmama rağmen hep daha da iyisini ve daha erken bir dönemde olabileceğimi hatırlatırdı. Tıp tarihi doktorasına başladığımda en çok o heyecanlandı. Hep bu eğitimi de bitirdiğimi görmek istedi.

   Şimdi düşünüyorum kendisi veda ettikten sonra  yaşamımın nasıl olacağını da ince ince düşünmekteydi.

   “Kızım kilo ver, yaşlanınca zorlanacaksın…”

   “Kızım, Sayora (Özbek bakıcımız) hep seninle kalsın, sen ev işlerinden anlamazsın, o sana baksın…”

   “Köşe yazarlığını sürdür, kalemin işlek olsun…”

   Babam tam bir Cumhuriyet beyefendisiydi. Abimin erken ölümü ve general olamamak en önemli gönül yaralarıydı. Annemi çok sevdi ve ona uzun hastalık sürecinde sabırla baktı. Annemden ona kalan beyaz kedisine de şefkatle baktı.

   Düzce’yi çok sevdi. Tüm Göğüs hastalıkları ekibini, nefrolog Kürşat hocayı, ortopedist Mehmet hocayı, fizyoterapist Hasan’ı, Beyza ve Sevgi hemşirelerini çooook sevdi.

   “Pınar’ın bana pastırma getirmesini engelliyorsun, alacağın olsun” derdi.

   Ulviye ablamı çok severdi, hem yemeklerini yedi, hem de evinde konuk oldu.

   Düzce benim için tüm insanlarıyla ve mekanlarıyla bir kentten çok bir insandır. Babam da benim gibi Düzce’yi çok sevdi. Düzce’de babamı şefkatle sardı sarmaladı.

   Babam “Beni Düzce’de toprağa verebilirsin” demişti ama yüreğim onu Kanlıca’da yatan annemden ayırmaya el vermedi. Şimdi kavuştular (17.09.2022).

   Hoşça kal babam, kızın Düzce’ye emanet.

   (Resim: Babamla Feyzullah abinin evindeyiz, mutlu o gün çok sohbet etti.)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (14)

 • F Sönmez
  F Sönmez
  4.10.2022 09:38

  Cengiz Aytmatov ‘’ Gün gelir ve anlar ki insan; yaşadığı her şey bir yalandır. Geriye vazgeçemediği bir aşk ve kabullenemediği bir yalnızlık kalır.’’ Demiş. Aymatov bu sözü hangi koşullarda söyledi bilmiyorum ancak bazen böyle duygular yaşıyoruz.Kuşkusuz geride sadece yaptıklarımız kalacak. Karşılıksız vererek insanı ve insanlığı daha iyi yerlere ilerletebildiğimiz ölçüde bizler de mutlu oluyoruz. Nazım Hikmet ‘’ Bir Kızı Olmalı İnsanın’’ şiirinde güzel anlatmış.Tekrar sabırlar diliyorum.

 • DİNÇER KORKMAZ
  DİNÇER KORKMAZ
  28.09.2022 11:24

  Çok duygu yüklü bir yazıydı Peri hocam. Babanız sizin gibi bir kızı olduğu için, siz de Mustafa Bülent amca gibi bir babaya sahip olduğunuz için çok şanslısınız. Eşi ve oğluyla koyun koyuna ışıklar içinde uyusun...

 • Tarık Şahin
  Tarık Şahin
  22.09.2022 08:26

  Başınız sağ olsun Peri hanım Allah sabırlar versin.Hani insanlar ebediyete göç ettiğinde arkasında silinmez izler,emanetler bırakır ya.Siz de o önemli emanetlerden birisiniz ve bizler Düzce halkı olarak sizi sevip takdir ediyoruz,bu acılı günlerinizde de sizinleyiz.

 • A.Emiroğlu
  A.Emiroğlu
  21.09.2022 13:10

  Değerli Hocam,Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun Size de sabırlar versin.

 • Ceyhun Aşan
  Ceyhun Aşan
  21.09.2022 12:31

  Babanız, az zaman da olsa tanıdığım en saygıdeğer büyüklerimizden biriydi. Gönül Kahvesine geldiğinizde ona takılmayı ,gozkulak olmayı , ince gülümsemesini unutmayacağım... Sabırlar diliyorum hocam, rahmet olsun...

 • Aslıhan KUYUMCU VARDAR
  Aslıhan KUYUMCU VARDAR
  21.09.2022 11:16

  Tüm babalar kızlarının ölümsüz kahramanlarıdır. Benim rahmetli babamın da tedavisini şefkat ve ilgi ile yürüten saygıdeğer Peri Hocam, acınızı yürekten paylaşıyorum ve sabırlar diliyorum. Saygılarımla. Aslıhan Kuyumcu Vardar, Eğitim Fakültesi ( Ecz. Neşet Kuyumcu'nun kızı)

 • Osman KUYUMCU
  Osman KUYUMCU
  20.09.2022 21:59

  Başınız Sağ Olsun Mekanı Cennet Olsun İŞALLAH.

 • Munise A. Yılmaz
  Munise A. Yılmaz
  20.09.2022 21:34

  Rabbim babacığınıza merhametiyle muamele eylesin, size de sabır versin inşallah. Kızlar ve babaları, babalar ve kızları... İlk, vazgeçilmez, sonsuz aşkımız; kahramanlarımız...

 • Erdoğan öztürk
  Erdoğan öztürk
  20.09.2022 20:26

  Sevgili peri hocam babanızı çok güzel anlatmışsınız her kız gibi babanız sizin kahramanınızmış belli.Allah rahmetiyle muamele etsin mekanı cennet olsun size ve tüm sevenlerine sabırlar versin.

 • Bekçi MURAT ın yeğeni ümit
  Bekçi MURAT ın yeğeni ümit
  20.09.2022 18:38

  Sevgili çok kıymetli peri ablam babanın ölümünü üzülerek öğrendim. sabırlar diliyorum seni çok seviyorum herzaman yanındayım. Akçakoca dan selamlar saygılar

 • Ömer SİVRİKAYA
  Ömer SİVRİKAYA
  20.09.2022 17:52

  Allah sabırlar versin Hocam.

 • BÜLENT BAKKALOĞLU
  BÜLENT BAKKALOĞLU
  20.09.2022 16:29

  Allah (c.c.) rahmet eylesin. Başınız sağ olsun. Nurlar içinde uyusun.Düzce sizinle gurur duyuyor. Seviliyorsunuz.

 • Mehmet
  Mehmet
  20.09.2022 14:38

  Başınız sağ olsun Hocam Allah rahmet eylesin Sabırlar dilerim

 • M.batur
  M.batur
  20.09.2022 13:21

  Kız Evlat professör yada dünya lideri bile olsa babaların gözünde o halâ korumaya muhtaç bir çocuktur. Hele hele babaların kızları .sizlere sabırlar diliyorum . Acınızı kalben paylaşıyoruz.ayrıca sizin de düzcemiz adına yaptığınız hizmetler hiç bir zaman unutulmayacak. Başınız sağolsun .

Resmi İlanlar