DİKKATİMİ ÇEKENLER

  • 9.08.2022
  • (1)

   Kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesi üzerine iş bıraktım ve Üniversite Hastanesi’nin bahçesinde sağlık çalışanlarına şiddeti kınayan kısa bir konuşma yaptım.

   Tümü için demiyorum ama acil olmayan sağlık sorunları için gelmiş olan bazı vatandaşlarım konuşulanlara kulak bile kabartmadan giriş çıkışlarını sürdürdüler.

   O konuşmanın bitmesini beklemek için 5 dakika sabır gösteremez miydiniz? Bu kadar mı uzaklaştınız bizden? Bu tavır benim gibi olgunluk çağındaki doktorları etkilemez ama yeni nesil doktorları, hemşireleri ve tüm sağlık çalışanlarını sizlere karşı acımasız hale getirebilir. Sizler bizim acımıza karşı saygılı olmazsanız bizden de empati beklemeyin, derim. Konuşmam sırasında oradan geçen, saygı duymayan tüm bireyleri kınıyorum.

*

   İki hafta önce maske konusundaki uyarılara bağıra çağıra tepki gösteren ve güvenlik görevlilerine hakaret eden genç adam da dikkatimi çekenlerden. Suratı öfkeden morarmıştı, eline düşsek kesinlikle en azından darp ve sonrasında öldürmeye kadar giden saldırganlık göstereceği kesindi.

   Nedir bu öfke yahu? Adliye’de, Emniyet Merkezi’nde ve diğer bazı kuruluşlarda bu terbiyesizliği yapabilir misiniz? Sizlere sağlığınızı korumak için yapılan uyarılara hakaretle yanıt vermek ne demek?

***

   Düzce Üniversitesi’nin eski rektörü Profesör Dr. Nigar Demircan Çakar bizlere kalabalık bir törenle veda etti.

   Tıp Fakültesi’nin en eski öğretim üyelerinden biri olarak hocamızla ilgili olumlu görüşlere sahibim. Tıp Fakültesi’nin otonomisine olabildiğince saygı gösterdiğini düşünüyorum.

   Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne gelince, başhekim, canım dostum, kardeşim Profesör Dr. Öner Balbay ve diğer arkadaşlarım bölgeye çok önemli hizmet ve bilim üretim alanları kazandırdılar.

   Endoskopi üniteleri ve işlemleri, bypass cerrahisinin daha sık ve etkili kullanılması, organ transplantasyon merkezi, uyku ünitesi, onkoloji ve hematoloji ünitelerinin tüm bölgeye hizmet etmesi sayabildiklerim arasında yer alıyor.

   Dostum Profesör Dr. İlknur Aslanoğlu’nun Diyabet Ünitesi bırakınız ulusal düzeyi uluslararası alanda ünlenmiş durumda. Diyabet anne Dr. İlknur tüm Batı Karadeniz’i geziyor ve diyabetli çocuklar ile ailelerini yalnız bırakmıyor.

   Yapılamayanlar içinde genel olarak eleman eksikliğine veya yönetsel hatalara bağlı olanlar olsa da, pozitiflerin bulunduğu terazi kefesi çok ağır basar. Nigar hoca bu etkinlikler sırasında Tıp Fakültesi’ne desteğini esirgemedi.

   Ama artık veda vakti geldi. Nigar hoca bir öğretim üyesi olarak aramızdaki saygın yerini aldı. Kendisinden kendi alanında yaratıcı ve bilimsel aktiviteler bekliyorum ve konuşmacı olarak bildiğimiz ustalığını, öğrencilerine ders verirken kullanacağını düşünüyorum.

   Yeni rektör Profesör Dr. Nedim Sözbir’e hoş geldiniz derken, Üniversitemizde bugüne kadar gerçekleştirilmiş olumlu aşamaların üstüne çıkılacağını umut ediyorum.

   Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak bilimsel yaratıcılığımızın özendirildiği ortamımızın süreceğine inanıyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ulviye dikmen
    ulviye dikmen
    9.08.2022 14:57

    sevgili yaşam koçlarımız size yaşamımız adına teşekkür ediyorum. yöneticilerin duyarlı olacağına inancımla sizleri selamlıyorum sevgimle