DÜZCELİLER SİZ HAVANIZI TAKİP ETMEZSENİZ....

 • 8.05.2022
 • (3)

DÜZCELİLER SİZ HAVANIZI TAKİP ETMEZSENİZ EN KİRLİ İLLER İÇİNDE KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ! 

   İsviçre merkezli IqAir'ın hazırladığı '2021 Dünya Hava Kirliliği' raporunun sonuçları açıklandı. 117 ülkede 6 bin 476 kentin incelendiği rapora göre Düzce, Avrupa'da hava kirliliği oranının en yüksek olduğu 5'inci il oldu. Düzce Yeşil Düzce Derneği adına 2022 yılının Şubat Ayında “Düzce’de Isınmaya Bağlı Hava kirliliği” raporumuzu hazırladık. Dünya Hava kirliliği raporunun duyulmasından daha önce İl Çevre Müdürlüğü, Valilik ve Belediye Başkanlıklarından randevu talep ettik. Vali ve  İl  Çevre Müdürlüğü yetkilileri hızlı dönüş yaparak raporumuzu aldılar ve bizlerle görüştüler. Raporda özet olarak şu noktaları belirttik;

   “-Düzce’de ısınma kaynaklı kirlilik sorununun halen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu resmi kayıtlar göstermektedir.

   -Rapor hazırlanırken ulaşılamayan doğalgaz bağlanma oranlarının düşük kaldığı tahmin edilmektedir.

   -Kalıcı konutlarda ve Düzce’de bulunan diğer 2 istasyonun kayıtları da yoktur, bu da hava kalitesi merkeze göre daha iyi olan kalıcı konutlar ile merkezin hava kalitesi arasında karşılaştırma yapmamızı güçleştirmektedir, diğer 2 istasyonun kayıtlarının da hızla incelemeye açılması önerilir.

   -PM2.5 ölçümlerinin bir ayda 10-15 gün yapıldığı gözlenmiş olup, ölçümlerin eksik yapılmasının eksik değerlendirmeye yol açacağı görülmektedir.

   -Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği olarak kısa vadeli önerilerimiz; 

   a-Doğalgaz bağlanma oranlarının tarafımıza ve kamuoyuna (son 10 yılı) açıklanması, 

   b-Doğalgaz bağlanması sürecinde doğalgaz sobalarının da temini,

   c-Dış cephe kaplamasında destek sağlanarak ısı yalıtımının sağlanması,

   d-Düzce’de kurulu 3 hava izleme istasyonundan da verilerin, tüm ayı içerecek şekilde yayınlanması,

   -Uzun vadeli önerilerimiz;

   a-Düzce’de varolan termal enerji kaynaklarının ısınma amaçlı kullanımını sağlamak,

   b-Doğalgaz bağlanan köylerin sayısını hızla artırmak (Düzce çevresindeki köylerin kömür kullanımı da önemli oranda lokal hava kirliliği yaratmaktadır),

   c-Özellikle Konuralp yerleşkesinde kurulu çok katlı yapıların hava koridorunu engellemesi nedeniyle, yeni çok katlılara izin verilmemesi, varolanların kat sayısının azaltılmasıdır.”

   Ziyaretlerle yetinmedik, Düzce’de temsilciliklerine ulaşılan tüm siyasi partilere raporumuzu e posta ile gönderdik. Yalnızca Yeşil Sol Parti raporumuzu okuyup, dikkate değer bir çalışma olduğunu belirtti. Derneğimizin yönetim kurulu ve üyeleri arasında Vatan Partisi ve Saadet partisinde yöneticilik yapmış ve yapmakta olan bireylerin bulunması ve raporu hazırlayanlar arasında  yer almaları nedeniyle bu iki partiden de yanıt aldığımızı kabul ettik. Çok ilginç bir sonuçtu. Demek Düzce’de iktidar partisinden muhalefetine kadar hava kirliliği konusu önemli görülmüyordu. Sadece kış aylarında hava solunmayacak düzeye geldiğinde bir iki göstermelik açıklama, ilgileniliyor görüntüsü yaratmak için yeterliydi. 

   Bu arada yaza girdik halen Belediye Başkanımızdan randevu alamadık. 

   Düzceliler olarak havamızı takip etmezsek, Avrupa’nın en kirli beş ili içinde kalmaya devam edeceğiz. Oy verdiğiniz partilere bu işi bırakmayın, onlar daha önemli konularla ilgileniyorlar. 

   Gri Düzce istemiyorsanız bir an önce harekete geçin. 
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Peri Arbak
  Peri Arbak
  22.05.2022 07:42

  Hava kirliliği raporumuz benim hatam nedeniyle Sol Parti'ye ulaşmadı. Hemen Sol Parti il temsilcisinden uyarı geldi, teşekkürler Sol Parti, İyi Parti kendilerine rapor ulaştığı halde gözden kaçırdıkları için üzgün olduklarını konuyu önemsediklerini bildirdiler. Her iki partimizin temsilcilerine duyarlılıkları için teşekkür ederim.

 • F Sönmez
  F Sönmez
  8.05.2022 15:45

  Fotoğraf bu.Kalerminize sağlık.Uzun vadede şehrin kuzey yamaçlara kayması ve ovanın imara kapatılması da değerlendirilmeli.

 • Selma önen
  Selma önen
  8.05.2022 15:33

  Uzun zamandır gündemde olmasına rağmen çözüm uretmediklerini görmekteyiz yetkililerin daha duyarlı olmasını bekliyoruz saygilar