DÜZCE’DE YILIN İLK SÜRPRİZİ

 • 26.01.2022
 • (2)

   Hepiniz dostum Dr İlknur Arslanoğlu’nu yıllardır Düzce’de ve Batı Karadeniz bölgesinde yürüttüğü “Diyabet Tanılı Çocukların ve Ailelerinin Eğitimi” etkinlikleriyle tanırsınız  ve takdir edersiniz.

   Ekibiyle  diyabetli çocukların ve ailelerinin hayatına ne güzel dokunuşlarda bulunmuştur. Diyabet eğitimi kampları, gezileri, ve daha onlarca etkinlikleri ile İlknur hoca ve ekibi tarafımdan da gıptayla izlenmektedir.

   İlknur hoca ile ekibinin çalışmalarına sayın valimiz Cevdet Atay, diyabet hastası çocukların canını acıtmadan kan şekeri ölçümünü yapan sensör adındaki cihazları hastaların bir kısmına da olsa ücretsiz olarak temin etme yönünde sunduğu büyük katkıyla destek sundu.

   Bu aşamada Düzce Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, araştırma hastanesi başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay valimiz ile birlikte gerekli adımları atarak kurumsal olarak önemli bir sosyal projeye katıldılar.

*

   Şimdi sözü İlknur hoca’ya verelim:

   Diyabet çocukluk çağında genellikle tip 1 diyabet dediğimiz şekliyle görülür. Bu hastalıkta pankreas adlı organ insülin adlı yaşamsal önemi olan hormonu üretmediği için bu çocuklar ömür boyu günde en az dört kere insülin iğnesi yaparak ve insülinin dozunu doğru ayarlamak için her gün en az dört, ama genelde 10-20 kez parmaktan alınan kanda şeker ölçerek yaşama tutunurlar.

   Gelişen teknoloji vücuda takılarak kan şekerini günde 250 kez ölçebilen araç gereçleri diyabetlilerin hizmetine sundu. Bu yalnızca parmak delmelerin azalması değil ayni zamanda gerçekten güvenli ve etkin insülin tedavisi uygulanması anlamına geliyor. Bu da küçücük filizlerin, gencecik fidanların organları hasarlanmadan büyümeleri sonucunu getiriyor. Ancak ne yazık ki tümü ithal olan bu ürünlerin sosyal güvenlik kurumunca geri ödemesi yok. Bunun kabul ettirilmesi için aileler ve sivil toplum kuruluşları yıllardır kampanyalar yürütüyor.

   Henüz zamlanmamış haliyle yıllık maliyeti 15-20 bin TL olan bu sistemleri bazı aileler özveride bulunarak karşılayabiliyor ama birçok ailenin gücü yetmiyor.

   Kasım’da, diyabet haftası sıralarında kendisi de hekim olan Tokat Valisi illerinde bu kapsamda 100 civarında çocuk bulunduğunu saptayarak bu çocuklara bir yıllık sensor yardımı vadetti. Bunu bazı iller ve yine yaklaşık ilk 10 arasına girerek Düzce ili izledi. Sayın Vali Cevdet Atay’ın düğmeye basmasıyla Sağlık Müdürlüğü ve Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Düzce Üniversitesi ile iletişime geçti, Sağlık Uygulama ve Araştırma merkezi başhekimliği çocuk diyabet ekibini görevlendirerek ilde bulunan diyabetli çocuk ve gençler saptandı. Aslında bölgede bulunan sekiz kadar ile hizmet veren ve özellikle Düzce’deki tüm çocuk diyabetlilerle yakın teması olan ekibin yaptığı titiz bir çalışma sonucu yaşı 18 i geçenler ve ilden ayrılanlar elendikten sonra 100 ü biraz aşan sayıda isim belirlendi. Bu doğrultuda sosyal çalışmacılar ailelerle ilgili titiz bir çalışma yaptılar ve destek için ilk planda uygun görülen aileleri belirlediler. Valilik ve vakıf işin finans kısmını üstlenirken eğitim ve tıbbi takip DÜ çocuk diyabet ekibi tarafından yürütüleceğinden 17 Ocak 2021 günü Düzce Valisi Sayın Cevdet Atay, DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, araştırma hastanesi başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, diyabet ekibi sorumlusu Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Halk Sağlığı Genel Müdürü Dr. Ökkeş Kepek, vakıf başkanı Sibel Şahin, ilçe kaymakamları ve vali yardımcılarının katıldığı bir toplantıda taraflar arasında protokol imzalandı.

   Artık süreç tekliflerin alınıp alımların yapılması, sensor teslimi ve ekip tarafından diyabetli çocukların yakın izlemi şeklinde devam edecek.

*

   Teşekkürlerim bu anlamlı projede yer alan tüm isimlere, isimlere çünkü onların duyarlılığı ve kararlılığı olmadan kurumlar harekete geçmez.

   İlknur hoca Düzce’yi uluslararası arenada “Diyabetli Çocukların Sağlıklı ve Güzel Yaşam Alanı” haline getirmekte kararlı, bizlere de bu anlamlı yolculuğu keyifle izlemek ve takdir etmek düşüyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • ulviye dikmen
  ulviye dikmen
  16.02.2022 10:36

  siz bilim insnlarına sonsuz teşekkür ve sevgiler yaşamım için bir kez daha teşekkür ederim sizlere

 • F Sönmez
  F Sönmez
  26.01.2022 18:47

  Kaleminize sağlık.Ilknur hocamızı elbet takdir ediyoruz.Sizlerin fedakarlıklarını da biliyor ve takdir ediyoruz.Dileğimiz çok olmanız.

Resmi İlanlar