AŞI KARŞITLIĞI; TOPLU ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARMAKTIR

  • 2.11.2021
  • (1)

  Aşı karşıtlığı 19. Yüzyılın sonunda önce çiçek aşısına karşı gözlenmişti.

   Amerika’da bir din adamı çiçek aşısını yan etkileri olduğu itirazıyla yaptırmamış ve yüksek mahkemeye başvurmuştur.

   Yüksek mahkemenin kararı "Toplumun sağlığı tehdit altında olduğunda bireyin aşı karşıtlığının kabul edilmeyeceği” yönündeydi.

   Aynı dönemde İngiltere’de ayrıcalıklı kesimler zorunlu aşı uygulamasından kaçabilirken, yoksul ve çalışan kesimlerin yasaya uyması zorunluydu. Hatta aşı yaptırmayanlar para cezasına çarptırılmaktaydı.

   Çiçek aşısı zorunlu aşı politikalarıyla gene de yaygın toplum kesimlerine uygulandı. Eş zamanlı halk eğitimi ve ikna yöntemleriyle aşı karşıtlığı ile savaşıldı.  

   Hastalık sadece 20. yüzyılda 300 milyon kişinin ölümüne neden oldu. Hastalığa yakalanan her 10 kişiden üçü öldü, hayatta kalanların sekelleri oldu.

   Aşının geliştirilmesi ve dünyada kararlı bir şekilde uygulanması çiçek hastalığı ile mücadelenin dönüm noktası oldu. Başarıda, dünyada dayanışma çok önemli rol oynadı. Çiçek hastalığı aşı sayesinde 1980 yılında tümüyle ortadan kalktı (https://korona.hasuder.org.tr/gunun-konusu-cicek-hastaligi-yeryuzunden-yaklasik-40-yil-once-silindi-simdi-mucadele-covid-19-icin/.)

   Resim 1: Bu tehlikeli hastalık çiçek aşısıyla ortadan kalktı. (https://twitter.com/100yearsagolive/status/1429132619275460614)

   Aşı karşıtlığı bir başka tehlikeli hastalık olan kızamıkta da boy gösterdi. Aşıyla tümüyle ortadan kaldırılan bir hastalık aşı karşıtlığı sayesinde zaman zaman küçük salgınlara yol açıyordu.

   California’da 2014-2015 Disneyland Parkı ziyaretçilerinde gelişen kızamık salgını bu duruma en iyi örnektir. Kızamıkla ilgili olarak UNİCEF basın merkezi tarafından yapılan açıklama aşağıdadır;

   ″Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan bir raporda, 2019 yılında dünya genelinde kızamık vakalarının 869.770’e yükselerek, 1996 yılından bu yana bütün DSÖ bölgelerinde bildirilen en yüksek seviyeye ulaştığı vurgulandı. 2016 yılı itibariyle bütün dünyada kızamıktan kaynaklanan ölümlerde yaklaşık yüzde 50 artış görülürken sadece 2019 yılında 207.500 kişinin bu nedenle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Uzmanlar, vaka sayısındaki ve ölümlerdeki bu artışın temel sebebinin çocuklara iki doz kızamık aşısının (MCV1(Measles Contain Vaccine) ve MCV2) zamanında yapılmaması olduğunu belirtiyor."

   Gelelim COVİD aşısına neden ihtiyaç olduğuna…

   Hasta sayısı 248 milyona yaklaştı ve 5 milyonun üstünde ölüme yol açan bir afetle karşı karşıyayız.

   İngiltere’de 2021 yılında ocak ve Temmuz ayları arasında saptanmış 51281 COVİD ölümünün %98.7’si aşısız veya eksik aşılıydı.

   Merak ediyorum biz Türkleri İngiliz’lerden farklı olarak ölümden koruyan bir mekanizma mı var?

   Her gün dehşetle izliyorum.

   Aşı karşıtı öğretmenler (üstelik 5 milyon ölümün fazla olmadığını söyleyen öğretmen var), aşı karşıtı doktorlar ve diğer örnek olması gereken bireyler…

   Daha ne diyelim? Ölümünüzü nasıl alırsınız? Boğularak mı, kalp krizi geçirerek mi?

   Kalın sağlıcakla…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Murat batur
    Murat batur
    2.11.2021 19:22

    Sayın hocam gündeme ilişkin ders mahiyetindeki yazılarınız bizleri aydınlatıyor teşekkür ederiz. Önceki dönemlerde ana sorunumuz hava kirliliği ile ilgili çok önemli tespitleriniz ve önerileriniz vardı. Uzun zamandır bu konuda uyarılarınızı göremiyoruz, Lütfen en az salgın kadar tehlike arzeden hava kirliliği ile ilgili görüşlerinizi ve bilhassa idarenin alması gereken acil tedbirlere ilgili önerilerinizi bekliyoruz. vatandaş yazıyor, çiziyor ama netice alamıyor. Yardımlarınız çok önemli.

Resmi İlanlar