Düzce’nin YEŞİL DÜZCE DERNEĞİ

  • 30.06.2021
  • (1)

   Yeşil Düzce Çevre ve Kültür Derneği,  Tarihi boyunca “Yeşil Düzce” olarak anılan güzel Düzce’mizin yeniden eski günlerdeki gibi yeşil olması ve Düzce’de yaşayanları temiz havasıyla bir araya getirmek amacıyla 2017 yılında kurulmuştur.

   Düzce’yi kirleten kişi ve kuruluşlara, görevini yerine getirmeyen yönetici ve sorumlulara  karşı yerel ve ulusal basın, kitle örgütlerinin ve yurttaşlarının desteği ve güç birliğiyle ortak akıl ve ortak çözüm yolları üretmeyi görev bilerek halen çevre ve kültür projelerini sürdürmektedir.

   Bu yararlı derneğe Fatma Karaüç ablamın davetiyle 2021 yılı Mart ayında katıldım. Genel Cerrah Ömer Ertürk abimin başkanlığında yeni dönemde çalışmaya başladık.

   Derneğim 2019 yılında İçişleri Bakanlığı’na bağlı proje destek biriminden aldığı destekle yerli tohum üretmeyi yaygınlaştırmayı amaçladı.

   “Tarımda bağımsızlık adına yerli tohum üretimi” şiarıyla yola çıkan Yeşil Düzce gönüllüleri süreci şöyle özetlediler:

   “Yokolmaya yüz tutmuş, bölgemize ait yerli tohumlarımıza sahip çıkmak amacıyla 2019 yılında Düzce ili ve çevre köylerden yerli tohumlar topladık. Topladığımız tohumları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde toprakla buluşturduk. Bu arada İçişleri Bakanlığı proje birimine DÜZCE’NİN UMUDU FİLİZLENECEK projemizle başvurduk ve 46000TL destek aldık. Gönüllü bir arkadaşımızın arazisinde danışmanımız olan bir Ziraat mühendisi arkadaşımızın da önerilerine uyarak mısır, barbunya, biber, domates, kabak, patlıcan, salatalık, arsın fasulye ektik ve hasat zamanı elde ettiğimiz sağlıklı tohumların bir kısmını serada tohum elde etmek için ayırdık, bir kısmını da uygulama bahçemize ektik. Uygulamalarımıza sertifika almak için devam ediyoruz.”

   Üyesi olmaktan onur duyduğum Yeşil Düzce Derneği çalışmalarına inançla devam ediyor.

   Beni aralarına lütfedip kabul etme nedenleri hava kirliliği üzerine yaptığım çalışmalar ve Düzce’nin hava kirliliği halen çözülmediğine ve yakın zamanda umut veren bir gelişme olmadığına göre sonbaharda bizleri konunun takipçisi olarak göreceksiniz.

   Sizleri Yeşil Düzce Derneği’ne üye olmaya ve http://yesilduzcecevrekulturdernegi.org.tr/ adresimizi takip ederek bizlerle iletişim kurmaya davet ediyorum.

   Kalın yeşille, kalın sağlıkla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Dr.seyit çoban
    Dr.seyit çoban
    7.07.2021 15:20

    Sevili Peri Benimde kurucu üyelerinden olduğum derneğimizi Düzcelilere tanıtan çok güzel bir yazı olmuş. Çevreye duyarlı herkesi de derneğimize destek olmaya ve Düzce nin gün geçtikçe artan Hava kirliliği, Su ve Toprak kirliliği ile mücadeleye davet ediyoruz.

Resmi İlanlar