14 MART’IMIZ KUTLU OLDU MU?

  • 15.03.2021
  • Abone ol

   Bu sağlıkçılar da ne mutsuz demeyin ne olur.

   Dün İstanbul Tabip Odası’nın 2021 yılı ödül törenini izledim. Hem Türkan Saylan hem de Nusret Fişek Halk Sağlığı ödülleri hastalanmış sağlık çalışanlarına ve filyasyon ekiplerine verildi. “COVİD-19 savaşını kim kazanıyor” derseniz sadece sağlık çalışanları derim. Gelişmiş ülkelerle kıyaslarsanız 389 gibi rekor sayıyla sağlık çalışanı meslek hastalığı nedeniyle öldüler. Bizler hastalarımızdan kaçmadık, yaşlarına bakarak düşük kaliteli bakım sunmadık. Alanda çalışanlarımızın yanında sağlık müdürlerimiz, başhekimlerimiz (diğer illerden, ilimizden) dahi hastalandılar.

   Neden bu kadar çok hastalandık ve öldük. Hastalıkla savaş cephesine yeterince korunmadan sürüldük de ondan. Hastalığın başında yeterince eğitimli değildik, hastalık ile ilgili rehber çabuk çıksa da önemli yönetimsel hatalar vardı.

   Sağlık çalışanları olarak periodik COVID-19 taraması uygulanmalıydı, kendimiz talep edilince yapıldı, ancak Sağlık Bakanlığı, Üniversite Hastaneleri ve özel kurumların COVID tarama testini ayrımsız tüm çalışanlarına uygulaması çok sayıda sağlık çalışanını koruyabilirdi. Olmadı. Koruyucu ekipmanlarda başta bocalandı, ancak sonraki aylarda bu eksiklik toparlandı. İlimiz dışında özellikle İstanbul’da  çalışan sağlık çalışanlarından maskelerini kendileri alanların çok sayıda olduğuna ilişkin yakınmalar sürüyor. Özel sektörde çalışan hekimlerde COVID hastalığının gözlendiği ilk aylarda hastalanan ve ölen sayısı kaygı vericiydi. Bu da özellikle özel sektörde çalışanlarda koruyucu önlemlerin ve alt yapının kamu sektörüne göre daha yetersiz olduğunu düşündürdü.

   Bugün asistanlarıma “Sevgili asistanlarım çok özel bir mesleğin üyesiyiz, tek ödülümüz de hastaların teşekkürü ama o da her çileye değer” dediysem de, bizler de insanca yaşam hakkı, sağlıklı yaşam hakkı, dinlenme ve kendimizi geliştirme hakkı istiyoruz.

   14 Mart’ımız kutlu olsun.

 

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.