CORONA VE VAZİFE MALULİYETİ

  • 5.03.2021
  • Abone ol

   Hamza Mesut Özarslan, onu tanımadım ama resminde gülen gözleriyle karşılaştığımda hastalarını sevmiş, babacan bir sağlıkçıyı kaybettiğimizi anlıyorum.

   Sinop Durağan Sağlık Meslek Lisesi mezunu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi  Laboratuar ve Veterinerlik bölümünü bitirdi. İki çocuk babası, Selda hemşiremizin eşi. İstanbul Bağcılar Hastanesi, Mersin Gülnar Devlet Hastanesi, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Kalıcı Konutlar Semt Polikliniği’nde 15 yıllık meslek yaşamı olmuş.

   Hamza’yı meslek hastası olarak saymak için, eşinin Hamza’nın COVİD 19’u markette, sosyal yaşamında kapmadığını kanıtlaması lazım.

   Düzce’de ilk ve tek sağlıkçı olup, COVİD 19 nedeniyle yaşamını kaybeden iş kazası veya meslek hastalığı olgumuz. Unutmayın o fırtınaya yakalanmış bir balıkçı, gazla zehirlenmiş maden işçisi, itfaiye görevlisi, tıpkı Uğur hoca gibi…

Resim1

   Bundan 1 ay önce Hamza’yı kaybettiğimizde bırakın artık illiyet bağını diye haykırmıştım. Dünyada genel olarak COVİD-19’un meslek hastalığı ya da iş kazası sayıldığını araştırmalarda gözlemlemişken, bizde mevzuat hazretlerinin belirsizliği ve mağdur sağlıkçıların başvurusunun nasıl sonuçlanacağını kestirememek beni çaresizliğe düşürmüştü.

   Üç gün önce Selda hemşiremden (Hamza’nın eşi) haber geldi. Hamza’nın eşi ve çocuklarına  vazife maluliyeti kapsamında aylık bağlanmıştı. Hamza’nın ölümüne çok üzülmüştüm ancak geride kalan değerlilerine aylık bağlanmasıyla bir duygu karmaşasıyla da sevindim.

   Anladım ki değerli Selda hemşire çok yorulmadan başvurusunu yaparak vazife maluliyeti maaşını bağlatmıştı. Bu zaten devletin tüm vatandaşlarına olduğu gibi sağlık çalışanlarına karşı yükümlülüğüydü, ancak böyle hızla ve etkili şekilde uygulanması risk altında bir çalışan olarak beni de kısmen teselli etti.

   Şimdi gelelim Vazife Malulluğu’na ilişkin Meslek Hastalıkları uzmanı DrAbdülsamet Sandal’ın yazdıklarına;

 

   “Emekli sandığı iştirakçisi olanlara, iş kazası ve meslek hastalığı halinde 5510 sayılı Kanunun 47. Maddesinde yer alan Vazife Malullüğü hükümleri uygulanmaktadır. Bu kapsamdaki sigortalıların malullükleri; vazifelerini yaptıkları sırada veya vazifeleri dışında idarelerincegörevlendirildikleri herhangi bir kamu idaresine ait başka işleri yaparken bu işlerden veya kurumlarınınmenfaatini korumak maksadıyla bir iş yaparken, idarelerince sağlanan bir taşıtla işe gelişi ve işten dönüşüsırasında, işyerinde meydana gelen kazadan doğmuş olursa, buna vazife malullüğü ve bunlara uğrayanlara da vazife malûlü denilmektedir.”

   Medimagazin’de 2020 yılı Aralık ayında çıkan ve Stajyer Avukat Özge Uludüz tarafından yazılan diğer bir yazıda “Vazife malullüğü sigortasından sağlanan yardımlar tüm vazife malullerine birebir aynı olacak şekilde yapılmamaktadır. Mevcut düzenlemelere göre; daha riskli ve zorlu görevler yaparken vazife malulü olan kamu personeline, diğer kamu personeline kıyasla, icra edilen tehlikeli ve yıpratıcı görevlerin karşılığı olarak ilave ya da daha fazla yardımda bulunulmaktadır. Sağlanan Haklardan yaralanma vazife malullüğünün türüne göre değişmektedir. Genel olarak sağlanan haklar ve yardımlar Nakdi tazminat, Aylık bağlanması, Ek ödeme, Sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmaması, Ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanma, Evlenme yardımı, Kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesislerden yararlanma, Gelir vergisi indirimi şeklinde olup Covid-19’un kamuda görevli sağlık çalışanları açısından vazife malullüğü kabul edilse dahi hangi yardımlardan faydalandırılacaklarının tamamen ucu açıktır” denilmektedir.

   Sonuçta Hamza’nın COVID-19’a bağlı meslek hastalığı nedeniyle kaybedildiği, ailesini yormadan tescil edildi ve ailesi yasaların sunduğu olanaklardan yararlandı.

    Ancak gerek Hamza gibi emekli sandığı çalışanlarını gerekse Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan sağlık emekçilerini (hekim, hemşire, laboranti eczacı, röntgen teknisyenleri, hasta bakımı elemanları) aynı Meslek Hastalıkları ve İş Kazası Yasası altında toplayacak çalışmalara ihtiyaç sürmektedir.

   Unutmayalım ki yaklaşık olarak 500 sağlıkçıyı kaybederken, binlercesi COVID-19’a bağlı kalıcı hasarlarla boğuşmak zorunda…

   Kalın sağlıcakla…

   Kaynaklar:

   Sandal A. Covıd-19 Enfeksiyonu Sağlık Çalışanları Yönünden İşten Kaynaklanan Hastalıktır. Türk Toraks Derneği arşiv. 2020     

   https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-meslek-hastaligi-vazife-malullugu-nedir-hangi-haklara-sahiptir-11-681-92911.html

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.