Sevgililer Günü’nüz Kutlu olsun; Marie/Pierre Curie

  • 21.02.2021

   Marie Curie ve kocası Pierre bilime ve araştırmaya duydukları aşkla biraraya geldiler. Evliliklerini yan yana çalışarak, çığır açan bilimsel buluşlarıyla ve Nobel ödülüyle taçlandırdılar.

   Polonya’lı Maria Sklodowska 1891 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi’nde eğitim görmek üzere Fransa’ya gitti. Pierre Curie ile onu Polonya’lı bir fizik profesörü tanıştırdı.

   İlk buluşmalarında Marie Pierre ile ilişkili izlenimlerini şöyle hatırlıyor: “odaya girdiğimde Pierre balkona açılan bir Fransız kapısının girintisinde ayakta durmaktaydı. O zamanlar 35 yaşında olmasına rağmen bana çok genç görünmüştü. Yüzündeki aydınlık ifadeyle ve tüm tavırlarındaki objektiflikle çarpılmıştım. Yavaş ve düşünerek konuşuyordu, sadeliği, gülüşü, aynı zamanda ciddiyeti ve gençliği güven vermişti.”

capture-20210221-194919-crop

   Bir yıl içinde Pierre Marie’ye evlenme teklif etti. Marie kabul etmedi, çünkü Polonya’ya dönüp çalışmayı düşünüyordu. Ancak Krakow Üniversitesi’ndeki bir bölümden kadın olduğu için reddedildiğinde Pierre Paris’e dönmesi için ısrar etti.

   Pierre ile Marie 1895 yılında evlendiler, Marie gelinlik yerine koyu mavi renkli bir elbise seçti. “hergün giydiğim dışında başka elbisem yok” demişti. “Bana bir elbise alacaksanız, pratik ve koyu renkli olsun, böylece laboratuvara da onu giyebileyim.”. Balayı için de Fransa’nın kırsal alanlarında bisiklet turu yaptılar. İki kızları oldu.

   Pierre fizik alanında, Marie kimya alanında birlikte çalıştılar önce radyoaktif Polonyum sonra da Radium’u buldular. Nobel ödülünü Becquerel ile birlikte 1903 yılında radyoaktivite üstüne çalışmalarıyla aldılar. Aslında önce kadın olduğu için ödüle dahil edilmemişti ama Pierre Curie ısrar edince ödül listesine o da girdi. Marie Curie daha sonra 1911 yılında tekrar Nobel ödülü aldı.

   Pierre 1906 yılında caddeden karşıya geçerken atlı arabanın altında kalarak can verdi. Marie sonrasında tüm enerjisini Pierre ile olan ortak aşkına, bilime adadı.  Radyum Enstitüsü’nü 1909 yılında kurdu. Marie ve Pierre Curie radyoterapinin tıp alanına girmesinde öncü olan bilim insanlarıydılar, yolları bilimle ve aşkla buluştu. Pierre Curie’nin erken ölümüyle fiziksel aşkları bitse de Marie Curie bilime duydukları aşkı yaşattı. Marie Curie uzun yıllar radyoaktif maddelerle çalışmaya bağlı olarak yakalandığı lösemi nedeniyle 1934 yılında hayatını kaybetti.

   Sevgililer gününüz kutlu olsun.

   Kaynak : https://www.mariecurie.org.uk/blog/marie-and-pierre-curie-a-marriage-of-true-minds/48568

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.