NEYİN İLLİYETİ?

  • 2.02.2021
  • (1)

   Balıkçı hırçın Karadeniz’e açılıp boğulduğunda, keyfinden balık tutmaya çıkmıştı, bu ölümün işiyle ilgisi yoktu der misiniz? İtfaiyeci yangını söndürmeye gittiğinde karbon monoksid gazıyla zehirlendiğinde iş kazası değildir der misiniz? Soma’da gerçekleşen maden kazasına pardon katliamına işle ilgisi yoktu der misiniz?

   Arkadaşım Profesör Dr Uğur Yılmaz Çapa Tıp Fakültesi 85 mezunuydu. Daha 2019 yılında Ekim ayında Adana’da Çapalılar buluşmasını yaşadığımız günler dün gibi. Adana’da Sinema müzesini gezerken, sokakta Adana’nın ünlü tatlılarını çocuklar gibi şen şakrak yerken  yarattığımız anılar henüz çok sıcak. Uğur çok başarılı bir onkologdu. Uzmanlık eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yaptı, binlerce hayat kurtardı, yüzlerce öğrenci yetiştirdi. COVİD 19 enfeksiyonuna yakalanmadan önce özel bir Hastane grubunda çalışmaktaydı. Çalıştığı hastanesinde ağır COVİD 19 tanısıyla izlendi. Nasılsın diye sorduğumuzda bizlere mahzun bir kedi resmi göndermişti. Yılbaşında kendisini daha iyi hissediyordu ama gene de hastanedeydi. Hepimizle gırgır mesaj yarışına girmişti. Tüm arkadaşları olarak çok rahatlamıştık. İki Ocak 2021 tarihinde evine çıktığı gün kapısının önünde kalp krizi ve ağır COVİD Pnömonisi nedenleriyle kalbi durdu, çok çaba gösterdi 9 Eylül Acil ve Yoğun Bakım ekibi, ertesi gün kaybettik. Arkadaşımı COVİD 19 öldürdü, arkadaşım adına iş kazası veya meslek hastalığı deyin mesleği nedeniyle öldü. Yakınları arkadaşımın meslek hastalığı nedeniyle öldüğünü belirterek yasal sürece girseler adına İLLİYET BAĞI denilen İLLET bir kavram çıkacak karşılarına. Gene son 3 ay içinde hayatını kaybeden bir başka hekimin eşi “Lütfen bizi illiyet bağını kanıtlamaya zorlamayın, eşimin işinden kaynaklanan COVİD 19 nedeniyle öldüğünü kabul edin ve gereken desteği sağlayın” demişti kameralara hüzünle bakarak…

   Resim 1: Güzel gülüşlü arkadaşım Dr Uğur Yılmaz

   Hamza Mesut Özarslan, onu tanımadım ama resminde gülen gözleriyle karşılaştığımda hastalarını sevmiş, babacan bir sağlıkçıyı kaybettiğimizi anlıyorum. Sinop Durağan Sağlık Meslek Lisesi mezunu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Laboratuar ve Veterinerlik bölümünü bitirdi. İki çocuk babası, Selda hemşiremizin eşi. İstanbul Bağcılar Hastanesi, Mersin Gülnar Devlet Hastanesi, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Kalıcı Konutlar Semt Polikliniği’nde 15 yıllık meslek yaşamı olmuş. Hamza’yı meslek hastası olarak saymak için, eşinin Hamza’nın COVİD 19’u markette, sosyal yaşamında kapmadığını kanıtlaması lazım. Düzce’de ilk ve tek sağlıkçı olup, COVİD 19 nedeniyle yaşamını kaybeden iş kazası veya meslek hastalığı olgumuz. Unutmayın o fırtınaya yakalanmış bir balıkçı, gazla zehirlenmiş maden işçisi, itfaiye görevlisi, tıpkı Uğur hoca gibi…

   Resim 2: Hoşça kal Hamza

   Tüm Düzce’den biz sağlık çalışanları için COVİD 19 hastalığının iş kazası veya meslek hastalığı sayılmasını sağlayacak yasal girişimlere her türlü desteği istiyorum, inanıyorum ki Düzce’liler bizleri yanıtsız bırakmayacaklar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Cemal YILMAZ
    Cemal YILMAZ
    9.02.2021 17:09

    Hocam Sağlık Emekçilerinin İlliyetini kısa ve öz çok güzel anlatmışsınız.Kaleminize sağlık