ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU

 • 22.10.2020
 • Abone ol

 

   Elif hemşire 20 yıldır arkadaşım, dert ortağımdır. Halen Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde eğitim hemşiresi olarak çalışıyor.

   Geçenlerde “Peri abla bir yazı hazırladım İlknur hocayı anlatan, gazetende yer verir misin?” deyince önerinin üstüne hemen atladım. Köşem özellikle de sağlık çalışanları için açık kürsüdür. Bizleri neler etkiler, nasıl yaşıyoruz, idollerimiz kimler, hepsini köşemde tartışmaya tüm sağlıkçıları çağırıyorum.

   ELİF’İN İLKNUR HOCA’YA İLETİSİDİR, ARADAN ÇEKİLİYORUM!

AKLI GÜZELLERDEN NELER ÖĞRENİRİZ?

   Her durumu bir öğrenme fırsatı olarak görürler.

   Bir yerde karşılaşıp konuşmaya başlarsanız, senin kim olduğuna aldırmadan dikkatle dinlerler. O konuda bilgisiz olsan da, dediklerin onlar için önemlidir.

   O konuda yılların birikimi olan bilgilerini, tanıdıkları isimleri, terimleri hemen söyleyip de, tartışmayı kazanma peşinde değillerdir.

   Mesela bir düğünde böyle biriyle karşılaşırsınız, sizin sağlık hakkında atıp tutmalarınızı büyük bir sabırla dinler, sonra kim olduğunu sorarsınız başkasına.

   “Sağlık konusundaki araştırmalarıyla geçen sene Nobel almıştı”derler. İşte böyledir, berrak kafalar. Her daim meraklı.

   Seni, senin onu dinlediğinin yüz katı dikkatle dinlemişlerdir. Başkasının hakkıyla görebilmek için, temiz bir zihinle bakabilirler.

   Bazı insanların kameraları dışarı dönüktür, dünyaya bakarlar, başkalarını görürler. Bazılarınınki içe dönüktür.

   Bunlara bazen narsist ya da nörotik de deriz. İçine bakıp, dışarıya harikalar çıkaran sanatçılarda da kamera içe dönüktür.

   Yine de berrak zihinler, sık sık aklının karışık masasını toplar ve dışarıya önyargısız bakarlar.

   Günlük sosyalleşmelerden çok sıkılır, onu dayanılmaz bulurlar.

   Öğrenilecek o kadar çok şey varken, mutfağın akıtması, emlak fiyatları ve moda hakkında konuşmayı zaman kaybı görürler. Bunlar aklın seyahatini durduran tıkaçlardır onlara göre. Bazı insanlarla görüşmemek için size yalvarabilirler bile.

   Bir konuda uzmandırlar, ama başka konularda da uzmanlaşmaya çalışırlar.

   Bir uzmanlık alanının, bir başkasından nasıl beslenebileceğiyle ilgilidirler. Mesela psikoloji alanında iyilerse, müzikten ona ne katabileceklerini düşünürler. Müzisyenlerse, bitkilerden ne öğrenirim derler. Biyologlarsa, fiziğe bakarlar. Her şeyin birbiriyle çoğalınca zenginleştiğini bilirler.

   Bir alanla kısıtlı kalmaz, merakla diğer alanları deşerler.

   Başka bir sürü alandan kendilerine bal toplarlar.

   Her düşünce alanının, doğanın da politikanın da resmin de kendine ait keşifleri ve aydınlanmaları olur. Berrak kafalar, bu farklı bakışları toplar kendi özel karışımlarını yaparlar. Bir arının çiçeklerden bal alması gibi, düşüncelerden öz alır kendi karışımlarını yaparlar.

   Tadından yenmez o karışımlar. Çok kıymetlidir.

   Kendilerinden bekleneni değil, kendi istediklerini yaparlar.

   Bazen bu uğurda para kaybetseler de, kariyerleri için kötü de olsa mutlaka ama mutlaka istediklerini yaparlar.

   Kendilerini, toplumun onlara verdiği karneyle değil, kendilerine verdikleri karneyle değerlendirirler.

   Bir yere ait olmak, zengin ve ünlü olmakla ilgilenmezler. Bu çabanın yokluğunu fark edersiniz, iç kriterlerine göre davrandığını hemen anlarsınız.

   Yeni fikirler bulacak hayal güçleri vardır ama bu fikirlerin oluruna bakacak alçak gönülleri de vardır.

   Yani hem bilim insanı hem de şair vardır içlerinde sanki. Biri uçar öbürü ayakları yere koyar. Verilerle hayal ederler bir nevi.

   Bu dansı başarırlar yani. Hayalle gerçeği öpüştürebilirler.

   Aklı güzeller gerçek olduğunu düşündükleri neyse onu sakınmadan söyleyenlerdir. 

   Toplumun dediği, bir sosyal sınıfın dediği, sosyal medyanın dediği, arkadaşların ve komşuların dediği değil, gerçeğin kendisidir kılavuzları.

   Bunu da şirin, uyumlu olmak ya da dikkat çekmemek için değiştirmezler. Aklın yolu bir değildir onlara.

   İşte böyledir bizim İlknur Hocamız, kafası değişik çalışır. .

   Aklı güzel insanlardandır.

   Öyle ki; O bir kongrede önüne Profesör unvanı yazılınca bile ‘’Utandım bak şimdi’’ diyebilecek kadar alçak gönüllüdür.

   Nil Karaibrahimgil 21 Ekim 2019’da yazdığı  “Aklı Güzellerden Neler Öğreniriz?” başlıklı köşe yazısında aklı güzel insanların ortak özelliklerini yazmış.

   Demiş ki yazıya başlarken, “Etrafta onları çabuk bulalım diye yazıyorum.”

   Biz bulduk sevgili Nil Karaibrahimgil. Onlardan birinin adı İlknur Arslanoğlu… (Prof.Dr. İlknur Arslanoğlu)                                                                              

   ELİF TAŞÇI ŞAHİN

 • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • ulviye dikmen
  ulviye dikmen
  25.10.2020 20:28

  sevgili Peri, sevgili İlknur, sevgili Meryem, sevgili Elif daha nice güzel insanlar memleketimize umut oldunuz sağolun sizleri tanımak benim için büyük mutluluk...

 • F Sönmez
  F Sönmez
  22.10.2020 18:59

  Bence burada üç aklı güzel bir araya gelmiş. Peri, İlknur ve Elif. Peri ve İlknur Hanımın fedakarca çalışmalarını en başından biliyor ve takdirle izliyoruz. Elif Hanımı lise çağından beri tanıyorum.Yüksek karekterli, hep öğrenmeye istekli. Mutlaka sizlerden de öğrenmiştir.Yazıdan da bu anlaşılıyor.Zaten sohbetlerde de İlknur Hanımdan bahsederken, bir masal kahramanını anlatır gibi hep yüksek duygularla ifade eder. İyi ki varsınız aklı güzel insanlar. Gelecek Aydınlık Türkiyeye model oluyorsunuz.Sizleri tanımakla insanlığa olan güvenimiz yükseldi.