DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ

 • 13.07.2020
 • Abone ol

 

   Dr. Birsen Ocaklı yakın arkadaşımdır. Onunla yaklaşık 7 yıldır tanışırız. İlk yakınlaşmamız, onun köylerde tandırda tezek yakan kadınlarımızın zararlı dumanlara bağlı gelişen bronşit ve diğer akciğer hastalıklarına yakalanmasını gündeme getirme çabalarını gözlememle oldu.

   Dr. Birsen hümanistti ama emekçi kadınlara özel bir düşkünlüğü vardı. Kendisine nedenini sorduğumda “Kendi ailemde tandır kullanımı sırasında birinci derece yanık geçiren akrabam var, Göğüs Hastalıkları uzmanlık bilgilerimi tandırda ekmek pişiren kadınların sağlığına yönlendirmeliyim” yanıtını almıştım.

   Kapalı ortamlarda veya tandırlarda tezek, odun, kömür, fındık kabuğu ve diğer bitkisel artıkların ( tümüne Biyokütle denir) yakılmasına bağlı olarak binlerce insanın (kadın, çocuk, yaşlı) akciğer hastalıklarına yakalanma riskini konu aldığı çalışmalar yaptı. Biyokütle kullanmanın kadınların akciğerlerine sigara kullanmak kadar zarar verdiğini gösterdi. Kadınların akciğer sağlığı alanında onlarca konuşma yaptı.

   Urfa’da Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği yönetim kurulu üyesi olması nedeniyle neredeyse üs kurarak, şiddete uğramış kadınların hem barınıp, hem de üretebileceği köy oluşturma çabası gösterdi. Bu kapsamda Urfa’da seri toplantılara hiç üşenmeden, İstanbul’dan katıldı.

   Urfa Harran Üniversitesi’nden arkadaşlarıyla (benim de katıldığım) tarlalara atılan tarım ilaçlarının o bölgede yaşayan köy halkı üzerindeki sağlık etkilerini inceledi ve bilimsel yayınlarını yaptı.

   Zonguldak’ta düzenlenen “Madenci Hastalığı” sempozyumunda bu kez madencilerin eşlerini konuşturdu. Ölen, yaralanan madencilerin eşlerini kendisi de madenci eşiymiş gibi duyarlılıkla ve ağlayarak dinledi, gördüm, çünkü yanındaydım.

   Sonra Dr Birsen ile artık İstanbul’daki kadın işçileri inceleyelim derken PANDEMİ geldi çattı. Dr olan eşi ve oğlu sırayla korona enfeksiyonu kaptılar ve kocası o sırada kısa dönemde hastanede yattı. Biliyorum çünkü hemen her gün telefonla konuşurduk. Bana “Artık mutfak benim mekanım, ikisi de odalarında izole, yemek yapıp duruyorum” demişti ve gülüşmüştük.

   İşte o zorlu günlerde, kendisi mesaiye devam ederken Dr. Birsen Max adındaki tatlı köpeği ezdi. Tatlı Max hayvanseverlerin ilgisiyle ameliyat edildi, bir süre yaşadı ve sonra yaşamını kaybetti. Büyük talihsizlik, belli ki Dr Birsen’in hem doktor olarak hastanede çalıştığı ve aile bireylerinin de hasta olduğu dönemde dalgınlığına denk gelen acı bir olay yaşandı.

   Sorun bu dikkatsizliğin yasalar yoluyla cezalandırılması değil.

   Sorun insancıl, çalışkan, üretken, vicdanlı bir bireyin toplu histeri nöbetiyle basın yoluyla, sosyal medya kanalıyla linç edilmesi, adı, adresi verilerek tehdit edilmesi…

   Dr. Birsen köpeğin ölümünden sorumlu olduğu için çok üzgün ve üstüne düşeni yapmaya hazır. Peki ona pervasızca saldıran, işten atılmasını, yok olmasını isteyen saldırgan klavye silahşörleri yazıp, çizdiklerinin hesabının sorulmasına hazırlar mı? Dr Birsen’i ağza alınmadık hakaretlerle suçlayan güruh mu hayvan hakları savunucuları, güldürmeyin beni…

 • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • F Sönmez
  F Sönmez
  11.08.2020 21:44

  Çok kibar, naif dediğimiz bazı insanların alkol aldığında nasıl saldırgan ve bambaşka insan haline geldiklerini görmüşüzdür.Belki gerçek kişilikleri bu. Aynı şeyleri sosyal medyada da görmeye başladık. Maalesef bu sokakta,evde olduğu gibi basında da oluyor.Bir kere bu iklimi değiştiremezsek insanlık ölecek. Birsen Ocaklı ve diğerleri bizim insanlığa tutunduğumuz kollarımız.Sizin, İlknur Arslanoğlunun Birsen Ocaklı gibi nasıl insanlığa adanmış bir fedakarlıkla çalıştığınızı da biliyoruz.Böyle insanlar aynı zamanda insanlığın deniz feneridir. Buralardan kuvvet alarak geleceğe umutla bakıyoruz.Kaleminize sağlık uyarıcı ve öğretici olmuş.

 • Sevda bilal
  Sevda bilal
  1.08.2020 13:11

  Ne tuhaf bir milletiz onca köpek tecavüzcüleri ortalıkta dolaşırken !!kendini toplumun ezilen kesimine adamış bir bilim kadınıyla uğraşmak ancak bu çarpık ülkede görülür !

 • Ulviye Dikmen
  Ulviye Dikmen
  13.07.2020 16:02

  arkadaşı selamlıyorum cana mal olmak kolay değil ama kaza bu olabiliyor sokağın güzeline üzüldüm ama Birsene de çok üzüldüm çünkü çok üzüldüğünü anlıyorum bilerek asla yapmayacağını da biliyorum sevgiler size

 • Erdoğan Sezgin
  Erdoğan Sezgin
  13.07.2020 14:08

  Görüntülerde köpeği görüp görmediği anlaşılmıyor ama yaşamını hayat kurtarmaya adamış birinin bilerek ezdiğini düşünmek vicdansızlık olur. Peri hocam Düzce yoğun tütün ekimi yapılan illerden biri. Gerek insan sağlığı, gerekse toprak verimliliği konusunda Üniversitenin bir çalışması oldumu.

 • Yılmaz Yıldız
  Yılmaz Yıldız
  13.07.2020 21:04

  Köpeğin de Kadın emekçilerinde de yaşamından/ölümünden kendini sorumlu tutan birine ancak saygı duyulur ! Algı.. Basın.. Kışkırtılmış linç edepsizliği/.., Hukuk NE güne duruyor ? Varsa bir ihlal-kasıt gereğini yapar/işinden etmek NE demek ? Derhal görevi iade edilmeli.., Adli/idari soruşturma sonucu beklenmeli..,,