ŞU BİZİM SANAYİ ÇARŞISI

  • 15.08.2022
  • (1)

   Sanayi çarşısı üzerine sayfalarca yazı yazabilir, günlerce konuşabilirim.

   Çünkü hayatımın önemli bir bölümü burada geçti.

   Merhum babamın sanayi çarşısında değişik mesleklerde açtığı dükkânlar nedeniyle bendenizde sanayi çarşısının kendine has, yağı, pası ve tozu ile tanışmıştım.

1950 li yılların Düzce'sinde bir kısmı Akçakoca caddesinde, diğer kısımları da Spor sokak ve Mansur Bayram caddelerinde konuşlanmış, içinde kocaman demir üç ayaklı zincirli jeraskalları olan ve çoğu ahşap kâgir dükkânları gayet net hatırlıyorum.

   Sonraki yıllarda merhum Tahsin Kırcalı, Hasan Akbal, Alaattin, Mehmet Fırat, Zahit Arıcı ve Cavit Üstüner gibi merhum sanayi çarşısı esnafları o günkü şehrin en uzak yerine bu günkü sanayi çarşısını kurdular.

   Yıllar içinde şehrimizin nüfus artışı ile birlikte, yeni binaların yapımı, buna paralel araç sayısının 200.000 lere ulaşmasıyla, Düzce sanayi çarşısı adeta şehrin kucağında kalıverdi.!

   Çoğunda kanal, lift gibi araç tamiri için gerekli olan aparatların olmayışı, hatta hemen hemen hepsinde tuvalet lavabo dahi bulunmayışı, sokakların darlığı gibi birçok etken, yıllardır hep söylenilen ama bir türlü icraata dönüşemeyen sanayi çarşısının daha uzak bir yere naklî bu şehirde hep konuşuldu durdu.

   Seçildiği günden beri aldığı radikal kararlarla şehrimizin çağdaş, modern ve yaşanılabilir hale gelmesi için çalışan Belediye başkanımız sayın Dr. Faruk Özlü geçtiğimiz gün itibarıyla bu meseleye de neşteri vurdu ve bu şehrin görüntüsünü kirletmeyen, çağdaş ve modern bir Sanayi çarşısının İnşası için startı verdi.

   Geçtiğimiz gün; Belediye Başkanımız sayın Dr. Faruk Özlü, Beslanbey mevkiindeki 63 dönümlük arazi üzerinde yapımına başlanan Modern Sanayi Sitesi alanında projenin tanıtımını gerçekleştirdi.

   Başkan Özlü "Modern Sanayi Sitesi" ile birlikte şehrin merkezinde görüntü ve gürültü kirliliğinin sona ereceğini müjdeledi.

   Bu çağdaş ve modern yapılar içerisinde;

   kafeterya,

   restoran,

   kreş,

   mescit,

   sosyal donatılar,

   yeşil Alanlar ve güneş panelleri gibi donatıların olacağı sanayi çarşısı dükkanlarının ihale sürecinin ardından bir yıl gibi kısa bir sürede bitirilmesini planladıklarını ifade eden Özlü, " Hedefimiz şehrimizi görüntü ve ses kirliğinden kurtarıp, sanayi çarşısı esnaflarımıza hak ettikleri, insanca bir çalışma ortamı sağlayıp, çağdaş modern dükkanlarına kavuşturmaktır" dedi.

   Evet, inşallah mümkün olan en kısa sürede şehrimizin kanayan yarası sanayi çarşısının Beslanbey mevkiindeki yeni yerine taşınarak, 50 yıldır çözülemeyen bu sorunun da Düzce Belediye Başkanımız sayın Dr. Faruk Özlü'nün cesur ve dirayetli kararları ile gerçekleşeceğini umuyor, alınan bu kararın şehrimize ve sanayi çarşısı esnaflarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • mustafa uysallı
    mustafa uysallı
    15.08.2022 16:26

    eski sanayideki esnafları ne yapmayı düşünüyorlar verilecek olan iş yerleri esnaflara paraylamı verilecek, eski sanayi nin arsa değeri ile yeni yapılacak olan yerlerin değeri birmi olacak niye onlarıda anlatmıyorsun anlatta öğrenelim bizmi yanlış biliyoruz yoksa gazeteci olarak senmi ( ah bu siyasi istikbal kaygıları)