Caboğlu’ndan 12 Kasım mesajı

MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 23. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “12 Kasım 1999 Düzce depreminde hayatını kaybeden deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim. Allah bir daha böyle büyük acılar yaşatmasın” dedi.

Caboğlu’ndan 12 Kasım mesajı
12.11.2022 - 11:50
Haber Merkezi

   12 Kasım 1999 Düzce depreminin 23. Yılı nedeniyle bir açıklama yapan MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, Düzce depreminin, 17 Ağustos depreminin ardından yaşandığını hatırlatarak “17 Ağustos 1999 yılında Gölcük depremi adıyla anılan ve bölgede özellikle Düzce’de büyük yıkımlara neden olan depremin üzerinden henüz 87 gün geçtikten sonra, Düzcemiz depremin yaraları sarmaya çalışırken, Dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde 12 Kasım 1999 Düzce deprem meydana geldi. Bu kez depremin merkez üssü Düzce ve Kaynaşlı ilçesiydi. Saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. Bu kez 17 Ağustos depreminden daha büyük şiddetle sarsılan Düzce 30 saniye içinde yıkıldı. Yapılan tespitlerde resmi rakamlara göre 12 Kasım depreminde Düzce, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'da toplam 710 kişi hayatını kaybederken 2 bin 678 kişi de yaralandı. Aradan geçen 23 yıl içerisinde Düzce kabuğunu kırarak bölgesinin parmakla gösterilen illerinden birisi olurken, sanayi ve turizm alanında da ciddi gelişmeler gösterdi. Ancak depremin acıları her yıl tazeliğini korumaya devam etti. Düzce depreminin unutulmaması, sağlam yapıların yapılmasına da neden oldu. İl genelinde yapı stokunun yüzde 80’e varan kısmı yenilerek adeta yeniden bir Düzce ortaya çıktı. Düzce Belediyesi ile Düzce Belediye Meclisi’nde bulunan MHP’li arkadaşlarımız deprem yönetmeliklerine göre yapılar yapılması için titizlikle çalışırken, deprem nedeniyle binaların canlarımıza mal olmaması için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Bu çerçevede başta Düzcemiz olmak üzere çevre illerde 12 Kasım Düzce Depremi'nin yıldönümünde, böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına ve tüm ülkemize başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.